Stefan Batory. Talar Nagybanya 1586 NB

28 000 PLN
Cena końcowa: 48 000 PLN
Przebicie: + 71 %

Aw.: Półpostać w koronie i zbroi. W otoku: STEPHAN D G REX POLON MAG DVX − L
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, w polu sercowym herb Batorych. Data 15-86 po bokach, poniżej litery N-B. W otoku: RVS PRVS MAS SAM LIVO PRIN TRAN

Talary Batorego zawierały nieco więcej srebra niż inne, współczesne im egzemplarze będące wówczas w obiegu w Europie. Dlatego były masowo wyławiane z obiegu i przetapiane. Stąd ich duża rzadkość na dzisiejszym rynku numizmatycznym (zwłaszcza rocznik 1586).
Odmiana z kropką przed „STEPHAN”, litera „L” znacznie mniejsza po DVX, duża litera N w TRAN na rewersie.
Bardzo rzadki rocznik, ładnie zachowany egzemplarz, połysk menniczy, delikatna patyna. Wyłącznie najwyższe elementy wytarte. Numizmat bardzo rzadki i poszukiwany - do najlepszych kolekcji.

Kopicki 10505 (R4); Kurpiewski 243 (R4); Hutten-Czapski 757 (R2); Davenport 8457; Parchimowicz (Batory) 128.b7; Tyszkiewicz 80

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 29.15 g Ag

Aukcja 14e
10, Marca 2018