Jan II Kazimierz. Talar 1649, Gdańsk

4 500 PLN
Cena końcowa: 9 100 PLN
Przebicie: + 102 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M DL RUS PR

Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą wieniec z liści laurowych i palmowych z wielolistną gałązką. Ogony lwów pojedyncze.
U dołu inicjały G-R. Data w kartuszu pod tarczą..
W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS

Literatura numizmatyczna wyróżnia wiele odmian talara gdańskiego z 1649 r. Opisywana moneta ma trójlistną gałązkę nad tarczą herbową, ogony lwów podwójne, odmiana typ II. Końcówka napisu PR: na awersie.

Ciemna patyna.

Kopicki 7641 (R4); Davenport 4358; CNG 300 Ia; Talary Jana Kazimierza G 53 (R5); Parchimowicz 1757 a

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 28,76 g Ag
Średnica: 44 mm