Stanisław August Poniatowski. Próba dukata 1779, Warszawa

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
12 000 PLN
12 500 PLN
+ 4 %

Aw.: Głowa króla w prawo.
W otoku: STANISLAUS AUG. D.G.REX.POL.M.D.L.
Rw.: Pod koroną kartusz z tarczą polsko-litewską. W środku mała tarcza z herbem Poniatowskich – Ciołek. Po bokach data 17-79., u dołu litery E.B.

Niezwykle atrakcyjny i ciekawy numizmat. Przez wielu historyków i numizmatyków określany jako próba dukata w srebrze lub miedzi. Cz. Kamiński zalicza tę monetę do prób dukata (poz. 460-AR-R8). Również K. Plage pod numerem 476 określa jako przypuszczalną próbę dukata (zna tylko w miedzi). W srebrze znany również ze zbioru Reichela w Petersburgu (poz. 2233) i H. Karolkiewicza (poz. 2469). E. Hutten-Czapski (poz 3218-R2) uważa, że numizmat zaprojektowany przez Efraima Brenna, mincerza Mennicy Warszawskiej (1774-1792) w formie dukata, był wykorzystywany do gry w karty na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Piękna, gabinetowa patyna. Lustrzany stan zachowania. Bardzo rzadki.

Kopicki(-); Raczyński.530; Parchimowicz.1275

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 2,621 g Ag
Średnica: 22 mm