Stanisław August Poniatowski. Dukat koronny 1766 ze stojącą postacią króla

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

20 000 PLN
Cena końcowa: 69 000 PLN
Przebicie: + 245 %

Aw.: Ukoronowana stojąca postać króla Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym z berłem i jabłkiem królewskim w dłoni, po bokach data 17-66.
W otoku napis od lewej: STANISLAUS AUG. - D.G.REX POL.M.D.L. -
Rw.: W otoczonym ornamentami kwadracie pięciowierszowy napis: MONETA /AUREA / POLONI. / AD LEG./ IMPER., u dołu inicjały mennicze F. – S.(Fryderyk Sylm).

Ciekawy i rzadki dukat polski wybijany w pierwszych latach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dukaty ze stojącą postacią króla to jedne z najrzadszych monet złotych tego okresu.

Patyna. Uszkodzenie obrzeża na godz. 12.

Kopicki.2499, Plage.420; Friedberg.103; Tyszkiewicz.40; Parchimowicz.1239

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,452 g Ag
Średnica: 22 mm