Jan III Sobieski. Donatywa bez daty o wadze 4 dukatów, Gdańsk

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
100 000 PLN
380 000 PLN
+ 280 %

Aw.: Popiersie króla w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu, u dołu inicjały medalierskie I.H. (Jan Höhn młodszy). Znak własnościowy Potockich – herb Pilawa.
W otoku napis bez obwódki: IOAN. III D.G.REX POL. M.D.L. RUS.PR
Rw.: Panorama Gdańska z charakterystycznymi budowlami. W promieniach słonecznych, zapisane alfabetem hebrajskim JAHWE, u dołu mały owalny kartusz miejski podtrzymywany przez dwa lwy. W otoku napis bez obwódki: REGIA CIVITAS GEDANENSIS

Bardzo rzadka donatywa gdańska Jana III Sobieskiego o nietypowej wadze 4 dukatów. Drugi znany egzemplarz o tej wadze znajduje się w zbiorze Czapskiego. Stemple wykonał gdański medalier Jan Höhn młodszy i były one przeznaczony do wybijania donatyw o wadze 3 i 5 dukatów. Odbitka o wadze 4 dukatów nie była dotąd oferowana na aukcjach. Na awersie znak własnościowy Potockich – herb Pilawa.

Pięknie zachowany egzemplarz. Uszkodzenie tła na awersie.

Friedberg.38; Vossberg.1089; CNG.389; H-Cz.2529; Kaleniecki (-); Parchimowicz (-)

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 13,858 g A
Średnica: 34,5 mm