Zygmunt III Waza. Talar 1629, Toruń Brandtalar

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
20 000 PLN
25 000 PLN
+ 25 %

Aw.: Mała tarcza z herbem miasta trzymana przez anioła wychylającego się z obłoków, w środku siedmiowierszowy napis: .THORVNIA./HOSTILITER. OPPVGNATA/.ET.DEI.O.AVXILIO. / FORTR. A.CIVIB. DEFENSA / .XVI^.FEBR./ ANNO/ .M.DC.XXIX / arabeska
Rw.: Panorama miasta spowita płomieniami i kłębami dymu, widziana z lewego brzegu. Z lewej zamek Dybowski, z prawej Kępa Bazarowa połączona z miastem mostem. Na rzece barki i łodzie. W murach miejskich widoczne baszty i bramy z Barbakanem Starotoruńskim. Nad miastem słońce z hebrajskim napisem JAHWE i dziewięcioma promieniami.
W otoku: mFIDESnET•CONSTANTIAnPERnIGNEMnPROBATA

W 1629 roku Toruń wytrzymał próbę oblężenia przez wojska Gustawa Adolfa pod wodzą generała Wrangla. Na pamiątkę tego wydarzenia mennica w Toruniu za zgodą Rady Miasta wybiła okolicznościowe talary i ich odbitki w złocie. Przedstawiono na nich ostrzeliwane miasto wraz z okolicznościową sentencją: „Wierność i trwałość w ogniu wypróbowana”. Talary miały kilka typów i odmian, wybijano je z datą 1629 aż po rok 1631, w każdą kolejną rocznicę odparcia wojsk szwedzkich.

Patyna, ślad po zawieszce.

Kopicki.8242; Davenport.4369; CNT.1326; H-Cz.1593

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 28,701 g A
Średnica: 45 mm