Zygmunt III Waza. Dukat 1630, Toruń

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
100 000 PLN
200 000 PLN
+ 100 %

Aw.: Popiersie króla w koronie z Orderem Złotego Runa i z lwią maską na ramieniu.
W otoku: .SIG.III.D:G.REX.POL.ET.SVEC.M.D.L.R.P.
Rw.: Anioł trzyma ozdobny kartusz z owalną tarczą miejską, data w otoku: 1630. Po bokach I-I (Jakub Jakobson van Emden) inicjały dzierżawcy mennicy toruńskiej.
W otoku: hMON.AVR.CIVIT.THORVNEN.SIS.1630h

Ogromnej rzadkości dukat toruński, bity tylko w 1630 roku. Najrzadsza odmiana z lwem na ramieniu i z rozetkami w legendzie rewersu. Moneta nigdy nie oferowana na aukcjach w Polsce.

Połysk menniczy, delikatna patyna. Moneta w niespotykanym stanie zachowania.

Kopicki.8267; Friedberg.55; Kaleniecki(-); CNCT.1352 (ten egzemplarz); Tyszkiewicz.100

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 3,52 g Au
Średnica: 23 mm