Władysław lV Waza. Talar 1645, Kraków ex. Karolkiewicz collection

Aukcja 12 ( 21 Października 2017 )

Cena wywoławcza:
40 000 PLN
96 000 PLN
+ 140 %

Aw.: Półpostać króla na wprost, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem, mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POLO – M D LIT RVS PR MA
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, z małą tarczką z herbem Snopek – Wazów. Po bokach tarczy, opasanej Orderem Złotego Runa, inicjały C-DC (Claudius de Canotti, dzierżawca mennicy w Krakowie), poniżej data 16-45, u dołu w łańcuchu litery B-L (nieznany z nazwiska medalier). W otoku: SAM LIV NEC NO SV – GOT VAN Q HÆ REX

Dużej rzadkości talar koronny wybity w mennicy krakowskiej, występujący jedynie w najlepszych polskich zbiorach. Talar bardzo rzadko pojawiający się na rynku numizmatycznym, godny najznamienitszych kolekcji. Odmiana z odwróconą cyfrą cztery w dacie. Znakomita proweniencja, moneta z legendarnej kolekcji H. Karolkiewicza lot 2272.

Piękny egzemplarz z wiekową patyną. Do najlepszych kolekcji.

Kopicki 1520 (R5); Davenport 4331; H-Czapski. 1855; Dostych 45.2.01 (R7); Karolkiewicz 2272; Tyszkiewicz 70

Stan zachowania: 2/2- (EF/EF-)
Waga: 28,72 g Ag
Średnica: 44 mm