Zygmunt III Waza. Donatywa wagi 5 dukatów 1614, Gdańsk

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
50 000 PLN
86 000 PLN
+ 72 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z Orderem Złotego Runa i w płaszczu spiętym agrafą, w którą wpisano datę 1614. Rok 1614 pojawia się też nad koroną króla. Na ramieniu inicjały S.A. (Samuel Ammon, medalier). Napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym.
W otoku: ÌSIGISMVNDVS∙III∙D:G:REX∙POLONIÆ∙MAG:DVX∙LIT:RVS∙PRVSSIÆÌ
Rw.: Herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Nad tarczą kompozycja z gałązek lauru i palmy. Pod tarczą rozdzielone inicjałyS-A (Samuel Ammon, medalier) i data 16-14, dodatkowo wśród ornamentów inicjały F-B (nieznany rytownik lub medalier).
W otoku: ÌEX∙AVRO∙SOLIDO∙CIVITAS∙GEDANENSIS∙FIERI∙F:Ì

Wyjątkowej klasy donatywa Zygmunta III Wazy, potwierdzająca kunszt warsztatu medalierskiego Samuela Ammona z Gdańska – autora i wykonawcy stempli.

Niewielkie uszkodzenia obrzeża.

Friedberg.6; Kaleniecki s. 205; CNG.203

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 17,373 g A
Średnica: 42,5 mm