Zygmunt III Waza. Półportugał koronny (5 dukatów) 1611, Kraków

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

80 000 PLN
Cena końcowa: 250 000 PLN
Przebicie: + 213 %

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi w prawo.
W otoku: SIGISMVNDVS.III.DG.REX.POL:ET.SVE:
Rw.: Czteropolowa tarcza herbowa polsko-szwedzka z herbem Wazów – Snop pośrodku. Całość opasana Łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach korony rozdzielona data 16-11.
W otoku: ∙M∙D∙LIT:RVSIE∙PRV: O MAS:SAM:LI:XC.

Pierwsza gruba złota moneta wybita w mennicy koronnej w Krakowie. Wyjątkowej rzadkości i urody półportugał z czasów największej świetności mennictwa Rzeczpospolitej. Kopicki notuje również odbite tym stemplem czterodukatówki. Na awersie znak własnościowy Potockich – herb Pilawa. Uszkodzenie obrzeża na godzinie 12.00.

Pięknie zachowany egzemplarz.

Kopicki.1420, Friedberg.78; Kaleniecki s. 88; Tyszkiewicz.125

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 17,398 g A
Średnica: 30,5 mm