44
UNIKAT na rynku

Zygmunt l Stary. Dukat 1531, Kraków ex. Potocki collection, UNIKAT

Cena wywoławcza::
250 000 pln
390 000 pln
56 %

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W odcięciu wśród renesansowych smoków data 1531. W otoku: SIGIS I − REX POL (jako interpunkcja małe kółeczka)
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małym herbem Habsburgów w środku. Po bokach inicjały C-N (Cracovia-Nicolaus, Mikołaj Szydłowiecki, podskarbi wielki koronny). W otoku dewiza: IVSTVS VT PALMA FLOREBIT (sprawiedliwy, jak palma zakwitnie).

Dukaty rozpoczęto wybijać w Krakowie w 1528 roku. Stanowiły ukoronowanie reformy monetarnej z lat 1526-1528. Wprowadzała ona w Królestwie Polskim nowoczesny, wielonominałowy system monetarny. Dukaty wybijano według parametrów dukata węgierskiego. Miały próbę 23,5 karata i ważyły 3,56 grama.Pierwsza emisja dukatów miała miejsce w roku 1528, a bito je do 1535 roku. Na pierwszych dukatach z lat 1528- 1531, widniał umieszczony na linii portret króla z profilu. U dołu pomiędzy ozdobami umieszczano datę. W 1532 roku zmieniono ikonografię monet, odtąd, całe pole monety wypełniał królewski portret otoczony legendą. Na rewersie znalazła się czteropolowa tarcza herbowa: kolejno z herbami: Królestwa Polskiego (Orzeł w koronie), Wielkiego Księstwa Litewskiego (Pogoń), Rusi (Lew w lewo), Prus Królewskich (Orzeł z mieczem nad głową). W środku, w tzw. „polu sercowym” znalazła się mała tarcza z herbem Habsburgów, należącym do Elżbiety Rakuszanki, matki króla Zygmunta Starego. Na rewersie zamiast tradycyjnie stosowanego na monetach złotych napisu, znalazł się cytat z Księgi Psalmów: IVSTVS VT PALMA FLOREBIT (PS.91.13). Taki sam napis znajduje się także na ceremonialnym mieczu króla Zygmunta, gdzie na głowni miecza widnieje napis: Sigismundus Rex Justus (Zygmunt Król Sprawiedliwy). Bardzo ciekawa jest tarcza herbowa na rewersie monety. Za panowania Jagiellonów, Królestwo Polskie było unią personalną, gdzie osoba króla jednoczyła ziemie wchodzące w skład państwa. W tym wypadku Orzeł był godłem nie tylko polskim ale całego Królestwa, Pogoń była jednocześnie herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego, jak i herbem rodowym Jagiellonów. Natomiast pozostałe herby to ziemie które oddały się pod opiekę króla z rodu Jagiellonów. Dopiero po Unii zawartej w Lublinie 1569 roku, tworzącej jednolite prawnie królestwo, tzw. Królestwo Obojga Narodów, na tarczy herbowej pozostają już tylko herby Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, oraz herb rodowy króla.

Umieszczenie w polu środkowym herbu rodowego Habsburgów, było z jednej strony gestem wobec matki króla, Elżbiety z rodu Habsburgów, a z drugiej stanowiło podkreślenie ważności układów politycznych zawartych między Jagiellonami a Habsburgami. Układ heraldyczny został szczegółowo opisany w ordynacji menniczej z 16 lutego 1528 roku, gdzie czytamy, że na monecie winny znaleźć herby: /…/ Aquilla, regni nostri (Orzeł królestwa) /…/ in secunda: Insigne Magni Ducatus Lithuanie, in prima/…/ Leonem, insignie terrarum Russie / …/Aquillam cum gladio, insigne terrarum Prussie/…/ insignie panatur domus Austrie/.../ Ordynacja nakazywała też umieszczenie cytatu z Psalmu/…/ tekstus vero in circuitu: Justus ut palma florebit. Ponadto w ordynacji napisano, że na dukacie znajdą się inicjały C i N. Czyli pierwsza litera nazwy miasta Krakowa, gdzie była zlokalizowana mennica, oraz inicjał imienia podskarbiego. Znane są tylko dwa egzemplarze dukata z 1531 roku. Jeden znajdował się w zaginionej kolekcji nieświeskich Radziwiłłów, drugi był w posiadaniu Franciszka Potockiego i wraz jego zbiorem trafił potem do rąk Andrzeja Potockiego. Egzemplarz z kolekcji Potockiego był sygnowany puncą z herbem Pilawa – oferowany egzemplarz. Kolekcja Andrzeja Potockiego, po jego śmierci w 1911 roku, była przechowywana w Krakowie w pałacu pod Baranami. W latach 1911-1939 niektóre egzemplarze wyprzedano na potrzeby utrzymania zbioru. Wszystkie monety zgromadzone w jego zbiorze były sygnowane puncą z herbem rodowym Potockich – Pilawą. Sam Andrzej Potocki, jak i spadkobiercy prowadzili aktywną wymianę kolekcjonerską. Często egzemplarze gorzej zachowane, jak też dublety były wyprzedawane lub wymieniane. Monety z puncą Pilawa można znaleźć m.in. w XIX wiecznym zbiorze w Ermitażu, w kolekcji Czapskich w Krakowie, a także w Berlinie. Były notowane na aukcjach, jeszcze za życia Andrzeja Potockiego. Na przykład na licytacji zbioru Zygmunta Chełmińskiego w 1904 roku wystawiono kilkadziesiąt monet z kolekcji Potockich (nie wszystkie z puncą Pilawa). Monety oznaczone puncą spotykamy na wielu przedwojennych aukcjach. Bardzo wiele monet oznaczonych puncą Pilawa trafiło na rynek w okresie międzywojennym. Już w tamtym okresie były przedmiotem licznych transakcji i wymian kolekcjonerskich. Duża ich ilość do dzisiaj znajduje się wśród kolekcjonerów w kraju i za granicą w bardziej i mniej znanych prywatnych zbiorach.

Do tej pory żaden egzemplarz dukata z 1531 roku nie był wcześniej ilustrowany. W pracy J. Dutkowskiego ‘’Złoto czasów dynastii Jagiellonów’, znajduje się tylko opis. Natomiast E. Kopicki ilustruje go wzorując się na awersie dukata z 1531 roku z mennicy w Toruniu, a nie w oparciu o wygląd oryginału. Unikat na rynku kolekcjonerskim. Delikatna patyna, delikatne uderzenie w polu. Moneta do najlepszych kolekcji na świecie.

Stroczyński 33; Gumowski(1914) 582a (R8); Kopicki(1995) 448 (R8); Friedberg 1; Złoto Jagiellonów 4 (R8) (brak fotografii); Tyszkiewicz 1500

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,41 g Au
Średnica: 21 mm

Zygmunt lll Waza. Trojak (3 grosze) 1600, Bydgoszcz PCGS MS62 (MAX)
Aw.: Głowa króla w prawo w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone tarczą z herbem Snopek – Wazów. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆNajwyższa nota gradingowa na świecie. Odmiana trojaka bydgoskiego podobnego do B.00.1e (R1) tylko przy III są kropki a w napisie otokowym pomiędzy ol i L znajduje się kropka, przed GROS znajduje się dwukropek. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.Iger B.00.1e (R1) podobny
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt lll Waza. Grosz 1613, Kraków PCGS MS63 (MAX)
Aw.: Pod koroną czterowierszowy napis: SIG III D G / REX POL / M D LRw.: Orzeł Jagielloński. U dołu herb Pilawa. W otoku: GROSS REG - POLO 1 6 13Najwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny egzemplarz jaki przeszedł grading i uzyskał tak wysoką notę. Menniczy egzemplarz z delikatną patyną. Bardzo ładnie zachowane detale i połysk menniczy. Moneta o pięknej prezencji.Kopicki (nowy) 303
Cena wywoławcza:
650 pln
Zygmunt l Stary. Denar koronny bez daty S-P, z rozetką w koronie, Kraków NGC MS62 (MAX)
Aw.: Orzeł.Rw.: Korona, po bokach litery S-P. W koronie mała rozetka.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny egzemplarz, dużo połysku menniczego. Wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Rzadkość R4.Kopicki 395 (R4); Tyszkiewicz 7
Cena wywoławcza:
800 pln
Prusy Książęce. Dukat 1587, Królewiec NGC MS62 (MAX)
Aw.: Postać elektora i księcia pruskiego w pełnej zbroi. W otoku napis.Rw.: Orzeł Prus Książęcych. W otoku napis zakończony znakiem menniczym – skrzyżowane hakiNajwyższa nota gradingowa na świecie. Prusy Książęce. Jerzy Fryderyk - administrator 1569-1603.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.Friedberg 315; Neumann 54
Cena wywoławcza:
4 500 pln
Norwegia, Speciedaler 1826 M PCGS AU50 (MAX)
Jedna z najrzadszych i najdroższych monet Norwegii. Ekstremalnie rzadki talar z literą M pod popiersiem króla Szwecji, Karola XIV Jana (1818-1844). Najwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny egzemplarz, który otrzymał notę AU50 od PCGS i jedyny, który w ogóle przeszedł grading. Wystąpił zaledwie dwa razy na aukcjach.Przepięknie zachowany egzemplarz niespotykanej na rynku monety.Ahlström 5A (XR); Davenport 241
Cena wywoławcza:
15 000 pln
PRL 2.000 złotych 1981 Bolesław II Śmiały NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione bardzo wysoką notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO.Fischer KZ 028
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Polska 200 złotych 2000 - 1000 lat Wrocławia NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą możliwą notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO.Fischer KZ(200) 011
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Rosja. Mikołaj I. 20 kopiejek 1826 НГ, Petersburg PCGS MS63 (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski i data 1826. U dołu inicjały Н-ГRw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominałNajwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko dwa egzemplarze otrzymały notę MS63 od PCGS.Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.Bitkin 132
Cena wywoławcza:
2 000 pln