Zygmunt lll Waza. Trojak (3 grosze) 1590, Olkusz RZADKOŚĆ

Aukcja 12 ( 21 Października 2017 )

5 000 PLN
Cena końcowa: 10 000 PLN
Przebicie: + 100 %

Aw.: Głowa króla w koronie i zbroi. Na końcu napisu znak menniczy stapia się z ozdobą korony. W otoku: SIG III D G – REX PO – M D LIT
Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone tarczą z herbem Snop Wazów. U góry nominał III, u dołu owalna tarcza z herbem Lewart. Po bokach inicjały I-F, poniżej data 15-90
(ostatnia cyfra daty ustawiona wyżej). Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ

Bardzo rzadki trojak z mennicy Olkusz z dużą głową króla. Na awersie znak mennicy - ruszt wybity w koronie królewskiej. Do tej pory odmiana pojawiła się tylko raz na rynku, nienotowana w żadnym katalogu. Formą ikonograficzną i napisami prawie identyczny z trojakiem podawanym u Igera pod numerem 0.90.3.d. Jedyna, lecz istotna różnica, kryje się w położeniu znaku mincerskiego (tzw. ruszt) – u Igera jest on na końcu napisu otokowego po LIT na naszym trojaku znak ulokowany jest w koronie króla (z lewej strony). Trojak z takim położeniem znaku menniczego nie był do tej pory notowany w żadnej wielkiej kolekcji.

Ładny egzemplarz. Delikatna patyna. Wyraźne detale.

Kopicki nie notuje; Iger nie notuje

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 2,28 g Ag
Średnica: 21

Aukcja 12
21, Października 2017
Hotel WESTIN