Henryk I Brodaty (1201-1238) lub Henryk II Pobożny (1238-1241), brakteat, Wrocław

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

Cena wywoławcza:
4 000 PLN
Niesprzedane

Aw.: Głowa św. Jana w aureoli na wprost w otoku, niżej pod belką krzyż, wokół czytelne, lecz nierozpoznane znaki.

Rzadki brakteat ratajski o wyjątkowo prostej, ale ciekawej kompozycji stempla. W. Garbaczewski odczytuje otok wokół głowy nie jako aureolę, lecz tacę, na której okazano głowę św. Jana Chrzciciela Herodowi Antypasowi i Herodiadzie po słynnym tańcu Salome. Krzyż podkreśla sakralny charakter wymowy kompozycji. Motyw występujący na brakteatach śląskich, związany z terytorialnie rozpowszechnionym kultem św. Jana. Zaliczany do brakteatów ratajskich.

Kopicki.6554 (o innej atrybucji); Friedensburg.74; Garbaczewski 2002-211

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 0,176 g Ag
Średnica: 16 mm