Leszek Biały (1194-1227), brakteat, księstwo krakowskie

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

5 000 PLN
Niesprzedane

Aw.: Podwójna arkada przedzielona kolumną i zwieńczona wieżyczką, pod łukami lilie. Poniżej, pod belką hebrajski napis w lustrzanym odbiciu: „bracha” (błogosławieństwo).

Oryginalny stempel o niewyjaśnionej jeszcze symbolice. Odniesienie do kultu Panny Marii w krakowskiej parafii (B. Paszkiewicz) czy domniemanie raju - ”niebiańskiego ogrodu”w zestawieniu architektonicznych arkad i wieżyczek z motywami symbolizowanych przez lilie drzew (W. Garbaczewski) wskazują na trud w odczytywaniu skomplikowanej symboliki romańskich kompozycji stempli. Bardzo rzadki brakteat, do niedawna nienotowany w literaturze numizmatycznej, znany zaledwie w kilku egzemplarzach, o wyjątkowo pięknym stanie zachowania.

Pięknie zachowany.

Kopicki (-); Haczewska, Paszkiewicz 2004-16; Garbaczewski 2007-287; Stronczyński -

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 0,107 g Ag
Średnica: 14 mm