Leszek Biały (1194-1227), brakteat, księstwo krakowskie

Aukcja 2 ( 15 Maja 2011 )

5 000 PLN
Cena końcowa: 4 100 PLN
Przebicie: + -18 %

Aw.: Półpostać w profilu w prawo, z długimi włosami, w szacie z szerokimi rękawami i berłem liliowym w wyciągniętej ręce, w polu kule.

Piękny XIII-wieczny brakteat z wyraźnymi wpływami ikonografii judaistycznej i dojrzałym warsztacie mincerskim. Przedstawienie księcia jako starotestamentowego arcykapłana Aarona trzymającego kwitnącą laskę (z pąkami). Tę interesującą propozycję interpretacji rozwija B. Paszkiewicz, widząc w tym przyrównaniu władcy do biblijnego bohatera symbol wzmocnienia autorytetu panującego, a w wyeksponowanym floralnym insygnium symbol władzy sądowniczej. Bardzo rzadki numizmat w pięknym stanie zachowania, znany ze znaleziska w rotundzie na Wawelu w 1978 r. zespołu brakteatów krakowskich Leszka Białego. Nienotowany dotąd w katalogach i znanych kolekcjach.

Kopicki(-); Haczewska, Paszkiewicz 2004-3; Garbaczewski 2007-71; Stronczyński(-)

Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 0,166 g Ag
Średnica: 15 mm