PIĘKNY i RZADKI

Leszek Biały (1202-1227). Brakteat - PIĘKNY i RZADKI

Cena wywoławcza::
800 pln
1 750 pln
119 %

Aw.: Łuki tworzące krzyż z kółkiem w środku. W każdym polu jeleń w lewo

Jedna z najbardziej oryginalnych kompozycji na brakteatach krakowskich.

Wewnętrzne pęknięcia krążka, ale moneta bardzo ładnie zachowana. W pełni czytelny rysunek.

Rzadka pozycja.

Haczewska-Paszkiewicz 2

Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 0,13 g Ag

Leszek Biały (1202–1227). Brakteat BISKUP - BARDZO RZADKI
Aw.: Półpostać w profilu w prawo, z długimi włosami, w szacie z szerokimi rękawami i berłem liliowym w wyciągniętej ręce, w polu kule.&nbsp;&nbsp;Piękny XIII-wieczny brakteat z wyraźnymi wpływami ikonografii judaistycznej i dojrzałym warsztacie mincerskim. Przedstawienie księcia jako starotestamentowego arcykapłana Aarona trzymającego kwitnącą laskę (z pąkami). Tę interesującą propozycję interpretacji rozwija B. Paszkiewicz, widząc w tym przyrównaniu władcy do biblijnego bohatera symbol wzmocnienia autorytetu panującego, a w wyeksponowanym floralnym insygnium symbol władzy sądowniczej. Bardzo rzadki numizmat w pięknym stanie zachowania, znany ze znaleziska w rotundzie na Wawelu w 1978 r. zespołu brakteatów krakowskich Leszka Białego.&nbsp;&nbsp;&nbsp;Nienotowany dotąd w katalogach i znanych kolekcjach.&nbsp;Niewielkie ubytki poza wałem niewpływające na czytelność rysunku. Bardzo rzadka pozycja.&nbsp;&nbsp;Kopicki (-); Haczewska; Haczewska-Pszkiewicz 3; Garbaczewski 2007-71; Stronczyński (-)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Aw.: Brakteat hebrajski z grupy AZIMIR. Popiersie mężczyzny z kędzierzawą głową na wprost. Nad nim ostrołukowe sklepienie oddzielające dwa segmenty hebrajskiej legendy umieszczonej w lustrzanym odbiciu (towa bracha = błogosławieństwo).&nbsp;Niewielki ślad kleju, ale moneta pięknie zachowana. Rzadka pozycja, szczególnie w tak dobrym stanie zachowania.&nbsp;Haczewska-Pszkiewicz 7; Garbaczewski 182
Cena wywoławcza:
800 pln
Bolesław II Śmiały (Szczodry) (1058-1080). Denar ok. 1070-1076, Wrocław - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Monogram IS w kształcie krzyża. W otoku: BOLEXSLAVS (częściowo nieczytelne)Rw.: Głowa św. Jana. W otoku: + S IOHΛNNES (częściowo czytelne)Niezmiernie rzadka moneta notowana zaledwie kilka razy w sprzedaży aukcyjnej. Bardzo ładny stan zachowania.Kopicki 29a (R8); Stanisław Suchodolski - „Początki mennictwa we Wrocławiu”; Gumowski - CNP, zeszyt 1 - „monety X i XI wieku”, Kraków 1939. CNP 1212-1219; Kazimierz Stronczyński – „Dawne Monety Polskie dynastii Piastów i Jagiellonów”; część 2., Piotrków 1884, Str. 34
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Leszek Biały (1202-1227). Brakteat, biskup z pastorałem – RZADKI
Aw.: Półpostać biskupa z pastorałem w wyciągniętej prawej ręce: DVX KISIZA. Łacińska inskrypcja odnosząca się do ojca Leszka - księcia Kazimierza&nbsp;Niewielki ubytek obrzeża, pęknięty krążek, ale moneta ze świeżością menniczą.&nbsp;Haczewska-Paszkiewicz 1
Cena wywoławcza:
700 pln
Władysław II Wygnaniec. (1138-1146). Denar - PIĘKNY
Aw.: Rycerz z mieczem nad jeńcemRw.: Orzeł chwytający zającaPięknie zachowana moneta. Miejscowe niedobicie.Kopicki 53 (R2)
Cena wywoławcza:
800 pln
Miecław (1037-1047). Naśladownictwo denara saskiego Ottona i Adelajdy - RZADKOŚĆ
Aw.: Krzyż grecki, w jego kątach: O / D / O / D, dookoła: CIVCHRw.: Kaplica z kulami po bokach, dookoła: CIDOHSVPo śmierci króla Mieszka II i ucieczce z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza Odnowiciela w państwie polskim zapanował chaos, wybuchło w roku 1038 powstanie ludowe. Właśnie w tym okresie do władzy doszedł Miecław, wprowadzając zupełnie nowy ład i zakładając tzw. Państwo Miecława znajdujące się na terenach Mazowsza. Ważną sprawą akcentującą powagę całej sprawy stało się wprowadzenie własnej monety. Po powrocie do kraju Kazimierza I Odnowiciela w 1039 roku, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Całe zajście jest znane dzisiaj pod nazwą "bunt Miecława". Bitwa rozegrała się w okolicach wsi Pobiedziska na terenie Wielkopolski, w której to bitwie książę Kazimierz odniósł zwycięstwo. Po przegranej zupełnie upadła koncepcja utworzenia nowej dynastii i niejako odrębnego państwa. Dalsze dzieje i śmierć Miecława nie są historykom dobrze znane. Historia niezwykle intrygująca i ciekawa w dziejach średniowiecza polskiego.Niezmiernie rzadka moneta znana wyłącznie ze skarbu ze Stryjewa Wielkiego i Żukowa.Mateusz Bogucki "Some Polish imitations of Otto-Adelheid-Pfennige" - ryc. 12, strona 124
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar - B. ŁADNY
Aw.: Książę z mieczemRw.: Biskup na wprost z księgą i pastorałemWariant z literą C i lustrzanym odbiciem litery N.&nbsp;Bardzo ładny egzemplarz.Kopicki 51 (R1)
Cena wywoławcza:
800 pln
Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar - PIĘKNY
Aw.: Książę z mieczemRw.: Biskup na wprost z księgą i pastorałemWariant z leżącą literą S.&nbsp;Pięknie zachowana moneta.Kopicki 51 (R1)
Cena wywoławcza:
1 000 pln