RZADKOŚĆ

Bolesław IV Kędzierzawy (1146-1173). Denar - Książę / Pegaz, PCGS AU58 (MAX) – RZADKOŚĆ

Cena wywoławcza:
3 000 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Książę na tronie z uniesionym mieczem
Rw: Pegaz w prawo z uniesionymi skrzydłami
Typ monety zazwyczaj spotykany w słabym stanie zachowania, z licznymi niedobiciami. Wg naszej opinii rysunek rewersu tak na prawdę przedstawia pegaza, a nie jak wcześniej sądzono ptaka.
Oferowany przez nas egzemplarz stanowczo wyróżnia się na tle innych notowanych na rynku, pod wglądem jakości bicia i świeżości menniczej.
Moneta również surowo oceniona pod względem rzadkości w Skorowidzu Pieniędzy Polskich autorstwa Edmunda Kopickiego.
Jedyna sztuka w gradingu PCGS. Polecamy najbardziej wymagającym kolekcjonerom.
Kopicki 63 (R3)

Stan zachowania: PCGS AU58 (MAX)

 Zygmunt III Waza. Talar 1630, Bydgoszcz - RZADKOŚĆ
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL MD &amp; LIT RVS PRVS MASO&nbsp;Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30. W otoku: SAM LIV NEG NO SVE - GOT VAD Q HR REX&nbsp;&nbsp;W roczniku 1630 wyróżniamy trzy główne typy talarów bydgoskich. Zaliczamy warianty z szerokim popiersiem oraz wąską półpostacią króla. Wariant z półpostacią dzielimy również na odmianę bez szarfy i opisywanego przez nas talara z szarfą.&nbsp;&nbsp;Bardzo rzadki wariant z charakterystycznymi czteroma rozetkami nad koroną króla.&nbsp;&nbsp;Starannie wybita sztuka z wyraźnymi szczegółami i subtelną patyną.&nbsp;&nbsp;&nbsp;Davenport 4315; Tyszkiewicz 6 mk; Dostych&nbsp;
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1638, Toruń
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS&nbsp;Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-38, poniżej inicjały I-I W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVIT THORVNENSIS&nbsp;&nbsp;Wariant z końcówką napisu na awersie PRVS, wielkimi literami I - I i małymi cyframi daty po bokach tarczy herbowej. Interpunkcja na awersie i rewersie w postaci małych gwiazdek.&nbsp;Ładny egzemplarz. Patyna, bardzo dobre detale.&nbsp;&nbsp;Kopicki 8278 (R2); CNCT 1519 (R3); H-Czapski 1799; Frankiewicz 562; Tyszkiewicz 6 mk; Davenport 4375
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) – WYŚMIENITY
Wariant z literą K dzielącą datę na rewersie.&nbsp;Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w PCGS. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.&nbsp;Iger K.06.1.b (R2)
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1590, Wilno NGC MS63 (MAX) – PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1590, Wilno NGC MS63 (MAX) – PIĘKNYAw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. Pod popiersiem herb Leliwa. W otoku: SIG III D G REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów, po bokach data 15-90. U góry nominał. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP M D / LITDrugi rocznik trojaków wileńskich Zygmunta III Wazy. Odmiana z herbem Leliwa pod popiersiem króla.Piękni zachowana moneta, doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.Iger V.90.1.a (R2)
Cena wywoławcza:
600 pln
Jan III Sobieski. Medal wagi 3 dukatów 1675, Bucheim Wrocław - RZADKI
Rzadki medal autorstwa jednego z najwybitniejszych medalierów polskich Jonanna Bucheima który działał we Wrocławiu.&nbsp;Motywy religijne były bardzo często używane w warsztatach medalierskich w XVII w. Gdańsku i Wrocławiu.Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk menniczy na całej powierzchni.
Cena wywoławcza:
15 000 pln
August II Mocny. Medal na ustanowienie Orderu Orła Białego - RZADKI
Aw.: Głowa króla w prawo. Poniżej napis GROSKURT. W otoku: D G AVGVSTVS II REX POLON ELECT SAXON&nbsp;Rw.: Tron królewski ozdobiony Orderem Orła Białego na wstędze. W otoku: RESTAVRATOR ORDINIS AQVILAE ALBAE&nbsp;Medal wybity dla upamiętnienia świąt orderowych organizowanych w 1718 i 1719 roku. Order Orła Białego został ustanowiony w 1705 roku. Widoczne na medalu pełne insygnia orderowe świadczą, że powstał on po 1713 roku. W tym roku została zatwierdzona jego ostateczna forma. Największe uroczystości związane z wręczeniem tego orderu miały miejsce w latach 1718-1719, stąd na ten okres należy go datować. Autorem tego wybitego w Dreźnie medalu był nadworny medalier królewski&nbsp;&nbsp;Henryk Piotr Groskurt (1675- 751). Medal odbity w dwóch wersjach: duży (65 mm) oraz mniejszy (44 mm). Medal taki posiadał w swojej kolekcji Zygmunt Chełmiński, Andrzej Potocki oraz Emeryk Hutten-Czapski.&nbsp;Ładnie zachowane szczegóły, poprawiane tło.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja godna uwagi.&nbsp;Raczyński 314; H-Czapski 2709 (R2); Merseburger 1446; Dassdorff 1133; Engelhard 1267
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Pomorze. Krystyna (Szwecja) (1632-1654). Talar 1647, Szczecin
Aw.: Popiersie księżnej.&nbsp;W otoku: CHRISTINA D G SVE GOT VAND Q DES REGINARw.: Nakryta hełmem z klejnotem i labrami dziesięciopolowa tarcza herbowa podtrzymywana przez dwóch „dzikich ludzi” z maczugami.&nbsp;W otoku: MONETA NOVA ARG DVCATVS POMERAN 1647Atrakcyjny egzemplarz w wiekowej patynie.Kopicki 9706 (R4); Davenport 4573; Ahlström 18&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Rosja, Katarzyna II. Syberia. 10 kopiejek 1776 KM, Suzun - PIĘKNE
Aw.: Ukoronowany monogram carski w wieńcu, litery K-MRw.: Ukoronowana tarcza z datą i nominałem w środku trzymana przez dwa soboleRzadka moneta bita dla Syberii.Wyjątkowo piękny stan zachowania monety.&nbsp;&nbsp;Pozycja godna polecenia.Bitkin 1035; Petrov 0,5 rub.&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
500 pln