PIĘKNY

Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar – PIĘKNY

Cena wywoławcza:
1 500 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Książę z mieczem
Rw.: Biskup na wprost z księgą i pastorałem.
Wariant ze znakiem w polu przypominającym leżącą literę E, nad którą kółeczko z punktem.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz z kolorową patyną i połyskiem menniczym.
Kopicki 51 (R1)

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 0,54 g Ag

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk – RZADKI
Aw.: Postać Chrystusa. W otoku: DEFENDE NOS CHRISTE&nbsp;Rw.: Herb Gdańska, po bokach data 15-77. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANENSIS&nbsp;Pierwsza polska moneta oblężnicza, bardzo lubiana i ceniona przez kolekcjonerów.&nbsp;Egzemplarzmocnym połyskiem menniczym, ale śladem gięcia.&nbsp;Kopicki 7388 (R3); Tyszkiewicz 2.50 mk; Parchimowicz Batory 2702.a1
Cena wywoławcza:
1 300 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk - MAŁE CYFRY DATY - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR&nbsp;Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614Najrzadszy wariant odmiany z końcówką daty zapisaną małymi cyframi!&nbsp;Kropka nad łapą niedźwiedzia na rewersie. Dwukropek między D:G na awersie.Menniczy egzemplarz. Blask menniczy na całej powierzchni monety, nietknięte obiegiem detale.&nbsp;Rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.&nbsp;Polecamy do najlepszych kolekcji.Kopicki 7487 (R2); Shatalin/Grendel GD14-15 (R3); KOG 1614/4 (R3)&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Jan II Kazimierz. Medal wagi 6 dukatów, pamiątka wojen szwedzkich za panowania Jana Kazimierza, Gdańsk PCGS AU
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL &amp; SUEC M D L R PRUS&nbsp;Rw.: Snop zboża miotany wiatrami, chroniony przez rękę wysuniętą z obłoków. W otoku: CÆLITUS ERIGOR (Niebo mnie wspiera)&nbsp;&nbsp;Ekstremalnie rzadki medal autorstwa Jana Höhna (seniora) bity prawdopodobnie w 1657 r., kiedy szala zwycięstwa w wojnie polsko-szwedzkiej zaczęła przechylać się na stronę Jana Kazimierza. Dla celów propagandowych zamówiono w Gdańsku donatywy sławiące zmagania Królewskie z przeciwnościami wojny. Symbolem ich jest smagany wichrami snopek, herb rodu królewskiego Wazów, mający oparcie w niebiosach.&nbsp;Znane są dwa stemple rewersu.&nbsp;&nbsp;Nasza odmiana charakteryzuje się nieco bogatszą ornamentyką, wiekszą ilością szczegółów. Ta odmiana znajduje się w wielkiej kolekcji E. Hutten-Czapskiego w Krakowie. W krajowych zbiorach znajdują się jedynie egzemplarze srebrne odbite tym stemplem. Na rynku numizmatycznym znanych kilka egzemplarzy tej rzadkiej donatywy. Numizmat najwyższej klasy.&nbsp;Raczyński 139 (II odmiana); Stahr (2009) 59; H-Cz. 2339
Cena wywoławcza:
40 000 pln
August II Mocny. Medal na ustanowienie Orderu Orła Białego - RZADKI
Aw.: Głowa króla w prawo. Poniżej napis GROSKURT. W otoku: D G AVGVSTVS II REX POLON ELECT SAXON&nbsp;Rw.: Tron królewski ozdobiony Orderem Orła Białego na wstędze. W otoku: RESTAVRATOR ORDINIS AQVILAE ALBAE&nbsp;Medal wybity dla upamiętnienia świąt orderowych organizowanych w 1718 i 1719 roku. Order Orła Białego został ustanowiony w 1705 roku. Widoczne na medalu pełne insygnia orderowe świadczą, że powstał on po 1713 roku. W tym roku została zatwierdzona jego ostateczna forma. Największe uroczystości związane z wręczeniem tego orderu miały miejsce w latach 1718-1719, stąd na ten okres należy go datować. Autorem tego wybitego w Dreźnie medalu był nadworny medalier królewski&nbsp;&nbsp;Henryk Piotr Groskurt (1675- 751). Medal odbity w dwóch wersjach: duży (65 mm) oraz mniejszy (44 mm). Medal taki posiadał w swojej kolekcji Zygmunt Chełmiński, Andrzej Potocki oraz Emeryk Hutten-Czapski.&nbsp;Ładnie zachowane szczegóły, poprawiane tło.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja godna uwagi.&nbsp;Raczyński 314; H-Czapski 2709 (R2); Merseburger 1446; Dassdorff 1133; Engelhard 1267
Cena wywoławcza:
7 000 pln
August III Sas. Medal 1760, 100 lat pokoju w Oliwie – ŁADNY
Aw.: Widok miasta Gdańska z fortyfikacjami, w oddali statki na morzu. W otoku: PACEM QUAM POST CENTUM ANNOS COLIMUS CELEBBATE NEPOTES&nbsp;Rw.: Gałązka laurowa i palmowa oraz widok klasztoru w Oliwie. Napis w dziewięciu wierszach: AVGUSTO TERTIO / REGE POL / PATRE PATRIÆ / SALVIO / PACIS OLIVENSIS SÆCVLVM ALTERVM / INTER SVPPLICATIONES ET VOTA / III MAII MDCCLX / INGREDITVR / GEDANVM Pod widokiem klasztoru napis: OLIVA PACIFERA / III MAII MDCLX&nbsp;&nbsp;Medal autorstwa Luttmera oraz Dubuta wybity z okazji stulecia Pokoju Oliwskiego zawartego w roku 1660 między Polską a Szwecją. Pięknie przedstawiona panorama Gdańska, u dołu herb miasta podtrzymywany przez lwy.&nbsp;&nbsp;Wiekowa patyna, drobne ryski w polu.&nbsp;Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 35 aukcji za 31,800 złotych.&nbsp;&nbsp;H-Czapski 2935 (R1); Raczyński 413; Vossberg 1159; Dutkowski 605
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831 KG, Warszawa - BARDZO ŁADNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE&nbsp;Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831&nbsp;Bardzo ładnie zachowane. Kolorowa patyna. Dobra prezencja.&nbsp;Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
August III Sas. Dukat na ślub córki Augusta III - Marii Amalii 1738, Drezno - RZADKI
Aw.: Dziewięciowierszowy napis: CAROLI / UTRIUSQUE / SICILIÆ REGIS ET / MARIÆ AMALIÆ / REGIÆ POLONIÆ / PRINCIPIS SPON= / SALIA DRESDÆ / ANNO / MDCCXXXVIII&nbsp;Rw.: Ołtarz z gorejącymi sercami, nad nimi korona w promieniach słońca, trzymana przez wyłaniającą się z obłoków dłoń, po bokach: CORONAM – MERENTUR&nbsp;Dukat wybity na ślub córki Augusta III Marii Amalii. Córka Augusta III Sasa poślubiła w 1738 roku Karola, władcę Sycylii i Neapolu, przyszłego króla Hiszpanii. Z tej okazji wyemitowano w drezdeńskiej mennicy serię monet okolicznościowych. Były to: dwugrosz, 2/3 talara oraz dukat. Znana jest także odbitka guldena w złocie o wadze pięciu dukatów.v&nbsp;Ładnyegzemplarz. Resztki połysku menniczego. Minimalny ślad gięcia.&nbsp;&nbsp;Kopicki 11524; Friedberg 2852a; Merseburger 1825
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja, Katarzyna II. 5 kopiejek 1779 EM, Jekaterinburg - PIĘKNE
Aw.: Ukoronowany monogram EII I i dataRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski&nbsp;Moneta wybita cieńszym krążku o małej wadze.&nbsp;Nowy wzór orła z lat 1780-1787.Pięknie zachowana moneta. Czekoladowa patyna.Bitkin 630&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
120 pln