Bolesław III Krzywousty (1107-1138). Denar

Cena wywoławcza:
400 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Rycerz przebijający włócznią smoka
Rw.: Krzyż, w polach kule (kropki)
Wariant z kulami w kątach krzyża.
Złotawa patyna, przyzwoicie zachowany.
Kopicki 44 (R2)

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 0,32 g Ag

Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1590, Wilno NGC MS63 (MAX) – PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1590, Wilno NGC MS63 (MAX) – PIĘKNYAw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. Pod popiersiem herb Leliwa. W otoku: SIG III D G REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów, po bokach data 15-90. U góry nominał. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP M D / LITDrugi rocznik trojaków wileńskich Zygmunta III Wazy. Odmiana z herbem Leliwa pod popiersiem króla.Piękni zachowana moneta, doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.Iger V.90.1.a (R2)
Cena wywoławcza:
600 pln
August III Sas. Medal 1760, 100 lat pokoju w Oliwie – ŁADNY
Aw.: Widok miasta Gdańska z fortyfikacjami, w oddali statki na morzu. W otoku: PACEM QUAM POST CENTUM ANNOS COLIMUS CELEBBATE NEPOTES&nbsp;Rw.: Gałązka laurowa i palmowa oraz widok klasztoru w Oliwie. Napis w dziewięciu wierszach: AVGUSTO TERTIO / REGE POL / PATRE PATRIÆ / SALVIO / PACIS OLIVENSIS SÆCVLVM ALTERVM / INTER SVPPLICATIONES ET VOTA / III MAII MDCCLX / INGREDITVR / GEDANVM Pod widokiem klasztoru napis: OLIVA PACIFERA / III MAII MDCLX&nbsp;&nbsp;Medal autorstwa Luttmera oraz Dubuta wybity z okazji stulecia Pokoju Oliwskiego zawartego w roku 1660 między Polską a Szwecją. Pięknie przedstawiona panorama Gdańska, u dołu herb miasta podtrzymywany przez lwy.&nbsp;&nbsp;Wiekowa patyna, drobne ryski w polu.&nbsp;Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 35 aukcji za 31,800 złotych.&nbsp;&nbsp;H-Czapski 2935 (R1); Raczyński 413; Vossberg 1159; Dutkowski 605
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Stanisław August Poniatowski, Medal, Jan Zamojski - RZADKOŚĆ
Aw: Popiersie Jana Zamojskiego w zbroi i łańcuchu na szyi w prawo w otoku napis: IOANNES ZAMOYSKI CANCEL: ET EXER. DUX SUP. REG. POL.&nbsp;Rw: W ośmiu liniach napis: BELLO/ ET PACE SUPREMUS/ DUORUM/ REGNUM ELECTOR/ ET DEFENSOR/ LITERARUM ET ARTIUM/ PROTECTOR/ DEC. MDXCVIII/ S.M.S.&nbsp;&nbsp;Medal jest dodatkiem do Suity królewskiej, jako jeden z 5 typów z przedstawieniami bohaterów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.&nbsp;Upamiętnia on Jana Zamoyskiego kanclerza i hetmana wielkiego koronnego z czasów Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.&nbsp;Wielka rzadkość, po raz pierwszy notowany na rynku aukcyjnym.&nbsp;Dużo połysku w tle, kolorowa patyna.&nbsp;&nbsp;Raczyński 630
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831 KG, Warszawa - BARDZO ŁADNE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE&nbsp;Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831&nbsp;Bardzo ładnie zachowane. Kolorowa patyna. Dobra prezencja.&nbsp;Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
August II Mocny. Odbitka półtalara w złocie wagi 5 dukatów 1698 ILH, Drezno NGC UNC - RZADKOŚĆ LP
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: &nbsp;DUX SAX I C M A &amp; W DG FRID AUG REX POL&nbsp;Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska opasana dwoma gałązkami palmowymi. U dołu, po bokach tarczy inicjały ILH (Johann Lorenz Holland). W otoku: SAC ROMANI IMP ARCHIMARS ET ELECT, znak menniczy hak oraz data 1728&nbsp;August II Mocny został koronowany na króla polskiego w 1697 roku. W 1699 zawarł sojusz przeciwko Szwecji z Rosją I Danią. Królestwo Polskie oficjalnie nie brało udziału w konflikcie, ale poprzez uczestnictwo Augusta II w działaniach wojennych, została weń wciągnięta. Wojska szwedzkie wkroczyły na ziemie polskie, zdobywając Warszawę oraz Kraków. Ogłoszono wtedy detronizację króla. W 1704r. przeprowadzono ponowną elekcję, królem został Stanisław Leszczyński (wojewoda wielkopolski). W 1709r. wojska rosyjskie pod Połtawą pokonały Szwecję i król saski mógł wrócić &nbsp;z powrotem na tron Polski, popierany przez cara Rosji Piotra I.&nbsp;Król Polski i elektor saski, był władcą oświeconym, popierał sztukę, artystów sam był też kolekcjonerem. W pałacu w Dreźnie urządził Kunstkabinett, w którym gromadził dzieła sztuki. Miał także znakomity zbiór monet. Kupowano dla niego monety na ówczesnych aukcjach, między innymi na aukcji w Gdańsku w 1717 roku. Zainteresowania kolekcjonerskie króla znalazły odbicie w licznych emisjach monet o charakterze pamiątkowym, a nawet kolekcjonerskim. W mennicy w Dreźnie zatrudniano znakomitych medalierów. Obok emisji monetarnych, w mennicy wybijano też monety o charakterze specjalnym – odbitki w złocie monet srebrnych. Prezentowana pięciodukatówka została wybita stemplem półtalara z 1698 roku.&nbsp;&nbsp;Wielodukatówki wybijane za panowania Wettynów należą do monet bardzo rzadkich, a monety z pełną tytulaturą polskiego do ekstremalnie rzadkich. &nbsp;Nie udało nam się dotrzeć do wcześniejszych notowań aukcyjnych&nbsp;Numizmat najwyższej klasy. Zdobycie tak okazałej złotej monety Augusta II graniczy z niemożliwym, rarytas dla kolekcjonerów monet złotych polski królewskiej.&nbsp;Pięknie zachowany egzemplarz, kilka rys w tle.&nbsp;&nbsp;Friedberg (-); Kahnt 14 (LP) cena amatorska; Baumgarten 649
Cena wywoławcza:
90 000 pln
August III Sas. Dukat na ślub córki Augusta III - Marii Amalii 1738, Drezno - RZADKI
Aw.: Dziewięciowierszowy napis: CAROLI / UTRIUSQUE / SICILIÆ REGIS ET / MARIÆ AMALIÆ / REGIÆ POLONIÆ / PRINCIPIS SPON= / SALIA DRESDÆ / ANNO / MDCCXXXVIII&nbsp;Rw.: Ołtarz z gorejącymi sercami, nad nimi korona w promieniach słońca, trzymana przez wyłaniającą się z obłoków dłoń, po bokach: CORONAM – MERENTUR&nbsp;Dukat wybity na ślub córki Augusta III Marii Amalii. Córka Augusta III Sasa poślubiła w 1738 roku Karola, władcę Sycylii i Neapolu, przyszłego króla Hiszpanii. Z tej okazji wyemitowano w drezdeńskiej mennicy serię monet okolicznościowych. Były to: dwugrosz, 2/3 talara oraz dukat. Znana jest także odbitka guldena w złocie o wadze pięciu dukatów.v&nbsp;Ładnyegzemplarz. Resztki połysku menniczego. Minimalny ślad gięcia.&nbsp;&nbsp;Kopicki 11524; Friedberg 2852a; Merseburger 1825
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja, Katarzyna II. Syberia. 10 kopiejek 1768 KM, Suzun - PIĘKNE
Aw.: Ukoronowany monogram carski w wieńcu, litery K-MRw.: Ukoronowana tarcza z datą i nominałem w środku trzymana przez dwa soboleRzadka moneta bita dla Syberii.Piękna patyna. Niemal menniczy stan zachowania.Bitkin 1019; Petrov 0,75 rub.&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
400 pln
Rosja, Katarzyna II. 5 kopiejek 1788 СПМ, Petersburg - RZADKIE
Aw.: Ukoronowany monogram EII I i data&nbsp;Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjskiRzadki, ostatni rocznik z mennicy w Petersburgu.Lekko skorodowany krążek.Bitkin 572 (R1)
Cena wywoławcza:
100 pln