Bolesław III Krzywousty(1102-1138). Denar

Cena wywoławcza:
100 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Święty Wojciech na tronie i stojący Bolesław trzymający włócznię
Rw.: Krzyż z kropkami w polach, napis wokół
Uszkodzone obrzeże, ale moneta czytelna.
Kopicki 42 (R2)

Stan zachowania: 3/4 (VF/F)
Waga: 0,28 g Ag

Stefan Batory. Talar oblężniczy 1577, Gdańsk – RZADKOŚĆ
Aw.: Półpostać Chrystusa w promienistej aureoli. Po obu stronach postaci obwódka dekorowana krzyżykami. Za postacią dziewięć krzyżyków, przed − siedem. W dłoni jabłko królewskie z dużym krzyżem. W otoku: DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR&nbsp;Rw.: Dwa lwy podtrzymują ozdobny kartusz z herbem miasta. Nad tarczą data 1577. W otoku: MONETA NOVA CIVITATIS GEDANENSISJednym z powodów powstania tych talarów był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR (ochroń nas Chryste Zbawicielu). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Talary były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Poszczególne odmiany różnią się między sobą, ilością i rozmieszczeniem krzyżyków zdobiących obwódkę wokół Chrystusa. Ten egzemplarz po lewej stronie ma dziewięć kwiatków, a po prawej sześć. Prawe ramię krzyża bliżej górnego kwiatka.&nbsp;&nbsp;Resztki połysku menniczego, dobrej jakości szczegóły.&nbsp;Kopicki 7397; Davenport 8453; CNG 108.a; Tyszkiewicz 30; Parchimowicz 2708a2&nbsp;
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Władysław lV Waza. Donatywa wagi 3 dukatów 1647, Gdańsk - RZADKOŚĆ R7
&nbsp;&nbsp;Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. W otoku: VLAD IIII D G REX POL &amp; SVEC M D L RVS PRVS&nbsp;Rw.: Panorama miasta, u dołu tarcza miejska trzymana przez dwa lwy, nad miastem słońce, w nim napis hebrajski JAHWE Data u dołu rozdzielona herbem Gdańska 16-47, poniżej inicjały G-R W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F&nbsp;&nbsp;Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku wybijała donatywy o wadze od 2 do 10 dukatów z charakterystycznym napisem: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało).&nbsp;&nbsp;W 1645 roku rada miasta Gdańska zdecydowała o zmianie wyglądu donatyw obiegowych. W miejsce tarczy herbowej podtrzymywanej przez dwa lwy na awersie, wprowadzono motyw panoramy miasta. Widnieją na niej charakterystyczne budowle, takie jak Ratusz Głównego Miasta, wieże kościołów, w tym Mariackiego i św. Jana oraz bramy i umocnienia miejskie. Ikonografia ta symbolizowała Boską opiekę, która otacza i chroni Gdańsk. U dołu umieszczono małą tarczę podtrzymywaną przez dwa lwy.&nbsp;&nbsp;Donatywy z panoramą miejską projektował i rytował wybitny medalier gdański – Jan Höhn starszy. Należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku.Jeżeli na rynku występuje już donatywa z 1647 roku to wyłącznie o wadze dwóch dukatów, wszystkie pozostałe egzemplarze o większej wadze należy do ogromnych rzadkośći.Po raz pierwszy w naszej ofercie egzemplarz wagi 3 dukatów.&nbsp;&nbsp;Bardzo ładny stan zachowania, połysk menniczy, wyraźne detale. Polecamy do najlepszych kolekcji numizmatycznych Polski Królewskiej.&nbsp;&nbsp;H-Czapski 1866 (R6); Kaleniecki 287 ; CNG 253 ; Złoto Wazów 273 (R7)
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1637, Toruń NGC MS63 (MAX) - WYJĄTKOWY STAN
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS&nbsp;Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. U dołu inicjały I-I. Data 16-37 zapisana dużymi cyframi po bokach tarczy W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS&nbsp;&nbsp;Najwyższa nota gradingowa na świecie dla talara Władysława IV Wazy.&nbsp;Talary toruńskie z roku 1637 spotykamy w wielu wariantach napisowych i interpunkcyjnych. Na aukcji mamy jedyny typ z legendą awersu zakończoną RVS.&nbsp;&nbsp;Zdecydowanie najpiękniejszy egzemplarz dostępny w ofercie aukcyjnej. Idealnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, doskonałe detale. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania, polecamy do najlepszych kolekcji.&nbsp;Kopicki 8277; Davenport 4374; Tyszkiewicz 6 mk; CNCT 1491 (R3)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Zygmunt I Stary. Grosz 1535, Toruń PCGS MS62 (MAX)
Wariant z końcówkami napisów PRVSIE / PRVSSIE.Pięknie zachowana moneta, doceniona najwyższą notą w rankingu PCGS.Kopicki 3091
Cena wywoławcza:
250 pln
Jan II Kazimierz. Medal 1653, Gdańsk, Jan Höhn
Aw.: Panorama miasta wzorowana na medalu Dadlera z 1642 roku, u góry Orzeł w koronie nad nim tetragram Jahwe z opadającymi na miasto promieniami słońca. W otoku: NUMINIS ATQUE AQUILAE GEDANUM MUNIMINE TUTUM W odcięciu DANTISCI COELO CONCORDIA / TECTA CORONET, w powiększonych literach chronogram daty 1653 ukryty w napisie. (Gdańsk bezpieczny pod osłoną Boga i Orła / Zgoda niebios wieńczy domy Gdańska; oby strefa, pod którą leży Gdańsk, pokojem się cieszyła).&nbsp;&nbsp;Rw.: Personifikacja Zgody, trzymająca w prawej ręce dwa serca związane szarfą, w lewej zawieszone na szarfie dwie tarcze herbowe z Orłem Polskim i z tarczą Gdańską, u dołu inicjały IH (Jan Höhn starszy). W otoku: COR REGIS CORDI GEDANI CONCORDIA IUNGIT (Zgoda jednoczy serce króla z sercem Gdańska).&nbsp;&nbsp;&nbsp;Jeden z najbardziej efektownych medali wybitych na polecenie Rady Miasta Gdańska, jako dar Gdańska dla króla. Wykonany został przez wykonany przez wybitnego medaliera gdańskiego Jana Höhna starszego i należy do najwybitniejszych artystycznych jego osiągnięć.&nbsp;&nbsp;Ślad po zawieszce, obicia rantu. Minimalnie gięty, ale o dobrej prezencji.&nbsp;&nbsp;Ten typ medalu w lepszej kondycji sprzedany na naszej 35 aukcji za 33.000 złotych&nbsp;&nbsp;Raczyński 135; Stahr 64; CNG 577; H-Czapski 2034
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Jan III Sobieski. Medal wagi 3 dukatów 1675, Bucheim Wrocław - RZADKI
Rzadki medal autorstwa jednego z najwybitniejszych medalierów polskich Jonanna Bucheima który działał we Wrocławiu.&nbsp;Motywy religijne były bardzo często używane w warsztatach medalierskich w XVII w. Gdańsku i Wrocławiu.Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk menniczy na całej powierzchni.
Cena wywoławcza:
15 000 pln
August III Sas. Talar 1739 F.W.ô.F, Drezno - RZADKI i ŁADNY
Aw: Popiersie w prawo, w otoku: D G FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C MA &amp; W&nbsp;Rw: Tarcze herbowe, poniżej litery F.W.ô.F. (inicjały Fryderyka Wilhelma o Feral) oraz znak hak, w otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTOR&nbsp;&nbsp;Rzadszy rocznik talarów Augusta III Sasa z mennicy w Dreźnie. Bardzo ładny egzemplarz w jednolitej, obustronnej patynie.&nbsp;Pięknie zachowane szczegóły reliefu, delikatny połysk menniczy. Wyróżniający się egzemplarz na tle innych występujących na rynku.Davenport 2665; Kahnt 531
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Śląsk, Księstwo Nyskie Biskupów Wrocławskich. Franciszek Ludwik (1683-1732). 15 krajcarów 1693 LPH, Nysa – ŁADNE
Pięknie zachowana moneta. Zielonkawa patyna, lekka wada blachy na rewersie.&nbsp;Rzadsza moneta.&nbsp;F.u.S. 2734
Cena wywoławcza:
250 pln