RZADKOŚĆ R8

Bolesław II Śmiały (Szczodry) (1058-1080). Denar ok. 1070-1076, Wrocław - RZADKOŚĆ R8

Cena wywoławcza:
1 500 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Monogram IS w kształcie krzyża. W otoku: BOLEXSLAVS (częściowo nieczytelne)
Rw.: Głowa św. Jana. W otoku: + S IOHΛNNES (częściowo czytelne)
Niezmiernie rzadka moneta notowana zaledwie kilka razy w sprzedaży aukcyjnej. Bardzo ładny stan zachowania.
Kopicki 29a (R8); Stanisław Suchodolski - „Początki mennictwa we Wrocławiu”; Gumowski - CNP, zeszyt 1 - „monety X i XI wieku”, Kraków 1939. CNP 1212-1219; Kazimierz Stronczyński – „Dawne Monety Polskie dynastii Piastów i Jagiellonów”; część 2., Piotrków 1884, Str. 34

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 0,78 g Ag

Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) – WYŚMIENITY
Wariant z literą K dzielącą datę na rewersie.&nbsp;Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w PCGS. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.&nbsp;Iger K.06.1.b (R2)
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1660, Elbląg NGC AU53 – RZADKI
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi.&nbsp;W otoku: IOAN CAS D G REX POL &amp; SVEC M D L R P&nbsp;Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. Poniżej litery N-H (Mikołaj Hennig).&nbsp;W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENS 1660Niezmiernie rzadki ort z emisji elbląskiej wybity tuż po okupacji szwedzkiej, już z popiersiem i tytulaturą króla Jana Kazimierza.&nbsp;Wariant ze znakiem menniczym „kółko” pod tarczą herbową na rewersie.&nbsp;Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilością połysku menniczego. Nienaruszona patyna.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.H-Czapski 2177 (R3); Tyszkiewicz 8; Bahrfeld 9492; CNCE 287 (R3)
Cena wywoławcza:
6 000 pln
August II Mocny. Odbitka półtalara w złocie wagi 5 dukatów 1698 ILH, Drezno NGC UNC - RZADKOŚĆ LP
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: &nbsp;DUX SAX I C M A &amp; W DG FRID AUG REX POL&nbsp;Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska opasana dwoma gałązkami palmowymi. U dołu, po bokach tarczy inicjały ILH (Johann Lorenz Holland). W otoku: SAC ROMANI IMP ARCHIMARS ET ELECT, znak menniczy hak oraz data 1728&nbsp;August II Mocny został koronowany na króla polskiego w 1697 roku. W 1699 zawarł sojusz przeciwko Szwecji z Rosją I Danią. Królestwo Polskie oficjalnie nie brało udziału w konflikcie, ale poprzez uczestnictwo Augusta II w działaniach wojennych, została weń wciągnięta. Wojska szwedzkie wkroczyły na ziemie polskie, zdobywając Warszawę oraz Kraków. Ogłoszono wtedy detronizację króla. W 1704r. przeprowadzono ponowną elekcję, królem został Stanisław Leszczyński (wojewoda wielkopolski). W 1709r. wojska rosyjskie pod Połtawą pokonały Szwecję i król saski mógł wrócić &nbsp;z powrotem na tron Polski, popierany przez cara Rosji Piotra I.&nbsp;Król Polski i elektor saski, był władcą oświeconym, popierał sztukę, artystów sam był też kolekcjonerem. W pałacu w Dreźnie urządził Kunstkabinett, w którym gromadził dzieła sztuki. Miał także znakomity zbiór monet. Kupowano dla niego monety na ówczesnych aukcjach, między innymi na aukcji w Gdańsku w 1717 roku. Zainteresowania kolekcjonerskie króla znalazły odbicie w licznych emisjach monet o charakterze pamiątkowym, a nawet kolekcjonerskim. W mennicy w Dreźnie zatrudniano znakomitych medalierów. Obok emisji monetarnych, w mennicy wybijano też monety o charakterze specjalnym – odbitki w złocie monet srebrnych. Prezentowana pięciodukatówka została wybita stemplem półtalara z 1698 roku.&nbsp;&nbsp;Wielodukatówki wybijane za panowania Wettynów należą do monet bardzo rzadkich, a monety z pełną tytulaturą polskiego do ekstremalnie rzadkich. &nbsp;Nie udało nam się dotrzeć do wcześniejszych notowań aukcyjnych&nbsp;Numizmat najwyższej klasy. Zdobycie tak okazałej złotej monety Augusta II graniczy z niemożliwym, rarytas dla kolekcjonerów monet złotych polski królewskiej.&nbsp;Pięknie zachowany egzemplarz, kilka rys w tle.&nbsp;&nbsp;Friedberg (-); Kahnt 14 (LP) cena amatorska; Baumgarten 649
Cena wywoławcza:
90 000 pln
August II Mocny. Talar Wikariat 1711 - ŁADNY
Aw.: Insygnia królewskie: z lewej elektorskie z prawej wikariackie. U góry: FRID AUG / REX ELECTOR. W wieńcu napis: ET / VICARIUS / POST MORT / IOSEPHI / IMPERAT, po bokach data MDC – CXI, poniżej inicjały I L H − oraz hak, znak menniczy mennicy w Dreźnie.&nbsp;Rw.: August II jako elektor Saski i Wikariusz Cesarstwa Rzymskiego na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska.&nbsp;Talar wybity z okazji wyboru elektora Saksonii na Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego. Godność wikariusza przysługiwała Augustowi II Mocnemu w 1711 roku i następnie w latach 1740-1741 Augustowi III, kiedy to jako elektorzy sascy, po śmierci cesarzy Rzeszy – Józefa I Habsburga i Karola VI Habsburga, zastępowali ich na tronie świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.&nbsp;Wyjątkowo ładnie zachowany egzemplarz w równomiernej, gabinetowej patynie. Sztuka godna polecenia.&nbsp;Kopicki 11110; Davenport 2654; Khant 274
Cena wywoławcza:
4 000 pln
August III Sas. Dukat na ślub córki Augusta III - Marii Amalii 1738, Drezno - RZADKI
Aw.: Dziewięciowierszowy napis: CAROLI / UTRIUSQUE / SICILIÆ REGIS ET / MARIÆ AMALIÆ / REGIÆ POLONIÆ / PRINCIPIS SPON= / SALIA DRESDÆ / ANNO / MDCCXXXVIII&nbsp;Rw.: Ołtarz z gorejącymi sercami, nad nimi korona w promieniach słońca, trzymana przez wyłaniającą się z obłoków dłoń, po bokach: CORONAM – MERENTUR&nbsp;Dukat wybity na ślub córki Augusta III Marii Amalii. Córka Augusta III Sasa poślubiła w 1738 roku Karola, władcę Sycylii i Neapolu, przyszłego króla Hiszpanii. Z tej okazji wyemitowano w drezdeńskiej mennicy serię monet okolicznościowych. Były to: dwugrosz, 2/3 talara oraz dukat. Znana jest także odbitka guldena w złocie o wadze pięciu dukatów.v&nbsp;Ładnyegzemplarz. Resztki połysku menniczego. Minimalny ślad gięcia.&nbsp;&nbsp;Kopicki 11524; Friedberg 2852a; Merseburger 1825
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja, Katarzyna II. Syberia. 10 kopiejek 1776 KM, Suzun - PIĘKNE
Aw.: Ukoronowany monogram carski w wieńcu, litery K-MRw.: Ukoronowana tarcza z datą i nominałem w środku trzymana przez dwa soboleRzadka moneta bita dla Syberii.Wyjątkowo piękny stan zachowania monety.&nbsp;&nbsp;Pozycja godna polecenia.Bitkin 1035; Petrov 0,5 rub.&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
500 pln
Rosja, Katarzyna II. 5 kopiejek 1788 СПМ, Petersburg - RZADKIE
Aw.: Ukoronowany monogram EII I i data&nbsp;Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjskiRzadki, ostatni rocznik z mennicy w Petersburgu.Lekko skorodowany krążek.Bitkin 572 (R1)
Cena wywoławcza:
100 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1790 EB, Warszawa NGC MS64 (MAX) – WYŚMIENITA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L&nbsp;Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Po bokach tarczy data 17 – 90. U dołu nominał 4 – GR i inicjały EB W otoku: 83 ½ EX MARCA – PURA COLON&nbsp;Najwyższa nota gradingowa dla tej monety na świecie.Odmiana bez kropki po dacie. Wyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym.&nbsp;Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą w rankingu NGC. Piękna sztuka godna polecenia najlepszych kolekcji.&nbsp;Kopicki 2379; Plage 298; Parchimowicz (SAP) 22.d.1
Cena wywoławcza:
3 500 pln