EKSTREMALNIE RZADKI R8

Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy (1070-1076), Kraków - krzyż na rewersie - EKSTREMALNIE RZADKI R8

Cena wywoławcza:
4 000 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Aw.: Krzyż w obwódce, dookoła
Rw.: Książę na koniu, poniżej rozeta
Ekstremalnie rzadki denar książęcy Bolesława Szczodrego (Śmiałego) z typowym przedstawieniem na rewersie księcia na koniu i KRZYŻEM NA AWERSIE ZAMIAST GŁOWY.
Nie udało nam dotrzeć do notowań tego wariantu monety na współczesnym rynku aukcyjnym.
Przyzwoicie zachowany egzemplarz w jednolitej patynie.
Polecamy do zaawansowanych kolekcji monet średniowiecznych.
Kopicki 26 (R8)

Stan zachowania: 3+ (VF+ )
Waga: 0,67 g Ag

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK – ŁADNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w kryzie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M DL R PR&nbsp;Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1609Bardzo rzadki i poszukiwany rocznik. Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia.&nbsp;Atrakcyjny egzemplarz o bardzo dobrej prezencji.Kopicki 7482 (R3); Shatalin/Grendel GD09-2 (R4); KOG 1609/1 (R4)&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Władysław lV Waza. Donatywa wagi 3 dukatów 1647, Gdańsk - RZADKOŚĆ R7
&nbsp;&nbsp;Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. W otoku: VLAD IIII D G REX POL &amp; SVEC M D L RVS PRVS&nbsp;Rw.: Panorama miasta, u dołu tarcza miejska trzymana przez dwa lwy, nad miastem słońce, w nim napis hebrajski JAHWE Data u dołu rozdzielona herbem Gdańska 16-47, poniżej inicjały G-R W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F&nbsp;&nbsp;Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku wybijała donatywy o wadze od 2 do 10 dukatów z charakterystycznym napisem: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało).&nbsp;&nbsp;W 1645 roku rada miasta Gdańska zdecydowała o zmianie wyglądu donatyw obiegowych. W miejsce tarczy herbowej podtrzymywanej przez dwa lwy na awersie, wprowadzono motyw panoramy miasta. Widnieją na niej charakterystyczne budowle, takie jak Ratusz Głównego Miasta, wieże kościołów, w tym Mariackiego i św. Jana oraz bramy i umocnienia miejskie. Ikonografia ta symbolizowała Boską opiekę, która otacza i chroni Gdańsk. U dołu umieszczono małą tarczę podtrzymywaną przez dwa lwy.&nbsp;&nbsp;Donatywy z panoramą miejską projektował i rytował wybitny medalier gdański – Jan Höhn starszy. Należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku.Jeżeli na rynku występuje już donatywa z 1647 roku to wyłącznie o wadze dwóch dukatów, wszystkie pozostałe egzemplarze o większej wadze należy do ogromnych rzadkośći.Po raz pierwszy w naszej ofercie egzemplarz wagi 3 dukatów.&nbsp;&nbsp;Bardzo ładny stan zachowania, połysk menniczy, wyraźne detale. Polecamy do najlepszych kolekcji numizmatycznych Polski Królewskiej.&nbsp;&nbsp;H-Czapski 1866 (R6); Kaleniecki 287 ; CNG 253 ; Złoto Wazów 273 (R7)
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk - DUŻY KRZYŻ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w kryzie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRVS&nbsp;Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Przed napisem duży krzyż. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618&nbsp;&nbsp;Wariant z dużym krzyżem rozpoczynającym legendę rewersu.&nbsp;Starannie wybita i bardzo ładnie zachowana sztuka.&nbsp;Kopicki 7496 (R1); Shatalin/Grendel G18c -14; KOG 1618/3 (R)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1660, Elbląg NGC AU53 – RZADKI
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi.&nbsp;W otoku: IOAN CAS D G REX POL &amp; SVEC M D L R P&nbsp;Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. Poniżej litery N-H (Mikołaj Hennig).&nbsp;W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENS 1660Niezmiernie rzadki ort z emisji elbląskiej wybity tuż po okupacji szwedzkiej, już z popiersiem i tytulaturą króla Jana Kazimierza.&nbsp;Wariant ze znakiem menniczym „kółko” pod tarczą herbową na rewersie.&nbsp;Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilością połysku menniczego. Nienaruszona patyna.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.H-Czapski 2177 (R3); Tyszkiewicz 8; Bahrfeld 9492; CNCE 287 (R3)
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Jan II Kazimierz. Medal 1653, Gdańsk, Jan Höhn
Aw.: Panorama miasta wzorowana na medalu Dadlera z 1642 roku, u góry Orzeł w koronie nad nim tetragram Jahwe z opadającymi na miasto promieniami słońca. W otoku: NUMINIS ATQUE AQUILAE GEDANUM MUNIMINE TUTUM W odcięciu DANTISCI COELO CONCORDIA / TECTA CORONET, w powiększonych literach chronogram daty 1653 ukryty w napisie. (Gdańsk bezpieczny pod osłoną Boga i Orła / Zgoda niebios wieńczy domy Gdańska; oby strefa, pod którą leży Gdańsk, pokojem się cieszyła).&nbsp;&nbsp;Rw.: Personifikacja Zgody, trzymająca w prawej ręce dwa serca związane szarfą, w lewej zawieszone na szarfie dwie tarcze herbowe z Orłem Polskim i z tarczą Gdańską, u dołu inicjały IH (Jan Höhn starszy). W otoku: COR REGIS CORDI GEDANI CONCORDIA IUNGIT (Zgoda jednoczy serce króla z sercem Gdańska).&nbsp;&nbsp;&nbsp;Jeden z najbardziej efektownych medali wybitych na polecenie Rady Miasta Gdańska, jako dar Gdańska dla króla. Wykonany został przez wykonany przez wybitnego medaliera gdańskiego Jana Höhna starszego i należy do najwybitniejszych artystycznych jego osiągnięć.&nbsp;&nbsp;Ślad po zawieszce, obicia rantu. Minimalnie gięty, ale o dobrej prezencji.&nbsp;&nbsp;Ten typ medalu w lepszej kondycji sprzedany na naszej 35 aukcji za 33.000 złotych&nbsp;&nbsp;Raczyński 135; Stahr 64; CNG 577; H-Czapski 2034
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Stanisław August Poniatowski. 2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS65 (MAX) – WYŚMIENITE
Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną z herbem Ciołek w centralnej części.&nbsp;W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL MDL&nbsp;Rw.: 2 GR/ CLX EX/MARCA/ PURA/COL/1766/F.SWariant z siedmioma listkami z lewej strony tarczy herbowej na awersie. Kropka po COL i po dacie.&nbsp;Egzemplarz zasłużenie doceniony NAJWYŻSZA notą w rankingu NGC. Rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy do najlepszych kolekcji.Kopicki 2320; Plage 242; Parchimowicz (SAP) 16.a2 – podobne
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Jan III Sobieski. Ort (18 groszy) 1677 SB, Bydgoszcz, omyłkowo 8-1 RZADKOŚĆ R4-R5
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskiej zbroi,pod popiersiem inicjały Santiego de Urbanis Bani.W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R PR&nbsp;Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Janina - Sobieskich w środku. Po bokach pomylony nominał 8-1. U dołu, w napisie herb Leliwa w tarczy. W otoku: MON NOVA ARG – REG POLON 1677&nbsp;Na awersie końcówka M D L R P i 6 pasów pod popiersiem. Na rewersie łukowata tarcza herbowa, poprawny zapis nominału „1-8”, poniżej inicjały Santiego de Urbanis Bani.&nbsp;Bardzo rzadki wariant. Moneta z błędnie zapisanym nominałem po bokach tarczy herbowej, zamiast 1 - 8 jest 8 - 1.&nbsp;Bardzo ładnie zachowany egzemplarz ze szlachetną patyną.&nbsp;Kopicki 1983 (R5); Shatalin BD77d-1 (R4)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
August III Sas. Dukat na ślub córki Augusta III - Marii Amalii 1738, Drezno - RZADKI
Aw.: Dziewięciowierszowy napis: CAROLI / UTRIUSQUE / SICILIÆ REGIS ET / MARIÆ AMALIÆ / REGIÆ POLONIÆ / PRINCIPIS SPON= / SALIA DRESDÆ / ANNO / MDCCXXXVIII&nbsp;Rw.: Ołtarz z gorejącymi sercami, nad nimi korona w promieniach słońca, trzymana przez wyłaniającą się z obłoków dłoń, po bokach: CORONAM – MERENTUR&nbsp;Dukat wybity na ślub córki Augusta III Marii Amalii. Córka Augusta III Sasa poślubiła w 1738 roku Karola, władcę Sycylii i Neapolu, przyszłego króla Hiszpanii. Z tej okazji wyemitowano w drezdeńskiej mennicy serię monet okolicznościowych. Były to: dwugrosz, 2/3 talara oraz dukat. Znana jest także odbitka guldena w złocie o wadze pięciu dukatów.v&nbsp;Ładnyegzemplarz. Resztki połysku menniczego. Minimalny ślad gięcia.&nbsp;&nbsp;Kopicki 11524; Friedberg 2852a; Merseburger 1825
Cena wywoławcza:
5 000 pln