Słowiańszczyzna Zachodnia, Pomorze? Słowiańskie naśladownictwo denara saskiego

Cena wywoławcza:
50 pln
LICYTUJ
10 grudnia 2022 | 09:00

Niezwykle uproszczony rysunek i legendy otokowe.
Być może słowiańskie naśladownictwo denara saskiego.
Pofalowana powierzchnia.

Stan zachowania: 3/4 (VF/F)
Waga: 1,00 g Ag
Średnica: 18,2 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (z Kawką na awersie)
Wariant ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu, litery TE w CHRISTE połączone.&nbsp;Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.&nbsp;Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.a2.
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1638, Toruń
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS&nbsp;Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-38, poniżej inicjały I-I W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVIT THORVNENSIS&nbsp;&nbsp;Wariant z końcówką napisu na awersie PRVS, wielkimi literami I - I i małymi cyframi daty po bokach tarczy herbowej. Interpunkcja na awersie i rewersie w postaci małych gwiazdek.&nbsp;Ładny egzemplarz. Patyna, bardzo dobre detale.&nbsp;&nbsp;Kopicki 8278 (R2); CNCT 1519 (R3); H-Czapski 1799; Frankiewicz 562; Tyszkiewicz 6 mk; Davenport 4375
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk - DUŻY KRZYŻ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w kryzie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRVS&nbsp;Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Przed napisem duży krzyż. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618&nbsp;&nbsp;Wariant z dużym krzyżem rozpoczynającym legendę rewersu.&nbsp;Starannie wybita i bardzo ładnie zachowana sztuka.&nbsp;Kopicki 7496 (R1); Shatalin/Grendel G18c -14; KOG 1618/3 (R)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Jan III Sobieski. Medal z okazji koronacji pary królewskiej w 1676, srebro - ex Potocki Collection
Aw.: Popiersie Jana III Sobieskiego i jego małżonki w prawo, w ozdobnym wieńcu. Na ramieniu sygnatura wykonawcy I.H (Jan Höhn młodszy)&nbsp;Rw.: Na tle Krakowa palma z koroną, u dołu w kartuszu CORONATI 2 FEB 1676 W półotoku: CRESCANT CUM PALMIS NOMINA&nbsp;Medal autorstwa Jana Höhna młodszego, wybity z okazji koronacji pary królewskiej w 1676 roku.&nbsp;Medale Jana III Sobieskiego tego typu rzadko występują na rynku aukcyjnym i są bardzo cenione oraz poszukiwane przez kolekcjonerów.&nbsp;Medal ze znakomitą proweniencją z legendarnej kolekcji Potockich. Na awersie po lewej stronie, w polu znak własnościowy - herb Pilawa.&nbsp;Blask menniczy, świetnie zachowane nawet najdrobniejszych szczegóły, drobne ryski w polu, lekkie zacięcia na rancie.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja zwłaszcza w tym stanie zachowania.&nbsp;&nbsp;Jedna z ozdób naszej aukcji. Polecamy.&nbsp;H-Czapski 2419 (R1) ; Raczyński 207
Cena wywoławcza:
8 000 pln
Rosja, Katarzyna II. 5 kopiejek 1788 СПМ, Petersburg - RZADKIE
Aw.: Ukoronowany monogram EII I i data&nbsp;Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjskiRzadki, ostatni rocznik z mennicy w Petersburgu.Lekko skorodowany krążek.Bitkin 572 (R1)
Cena wywoławcza:
100 pln
Rosja, Katarzyna II. 5 kopiejek 1779 EM, Jekaterinburg - PIĘKNE
Aw.: Ukoronowany monogram EII I i dataRw.: Dwugłowy orzeł rosyjski&nbsp;Moneta wybita cieńszym krążku o małej wadze.&nbsp;Nowy wzór orła z lat 1780-1787.Pięknie zachowana moneta. Czekoladowa patyna.Bitkin 630&nbsp;&nbsp;
Cena wywoławcza:
120 pln
Jan II Kazimierz. Szóstak 1652, Wilno – RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: IOA CA D G G REX POL M D LITV Æ&nbsp;Rw.: Pogoń, u dołu liczba 15 rozdzielona herbem Gozdawa (Mikołaj Tryzna, podskarbi wielki litewski). W otoku: GROSS ARG SEXT MAG DVC LIT 1652&nbsp;&nbsp;Niezwykle rzadka moneta notowana tylko w kolekcji Czapskich Beyera, Zelta, Radziwiłła i w zbioru Banku Litwy.&nbsp;&nbsp;Moneta zbliżona wielkością do orta, bita ze znacznie lepszego srebra niż koronne szóstaki. To sprawiło, że była wyławiana z obiegu i przetapiana. Liczba 15 oznacza ilość monet składających się na talar.&nbsp;&nbsp;Ciekawy wariant z błędem w legendzie awersu, z dwoma literami G G „IOA CA D (G G) REX”. Wielka rzadkość do najlepszych kolekcji.&nbsp;&nbsp;Ivanauskas (-), Kopicki 3620 (R7), Kamiński-Kurpiewski (-), Tyszkiewicz 120 mk
Cena wywoławcza:
18 000 pln
Śląsk, Księstwo Nyskie Biskupów Wrocławskich. Franciszek Ludwik (1683-1732). 15 krajcarów 1693 LPH, Nysa – ŁADNE
Pięknie zachowana moneta. Zielonkawa patyna, lekka wada blachy na rewersie.&nbsp;Rzadsza moneta.&nbsp;F.u.S. 2734
Cena wywoławcza:
250 pln