JEDYNY NA RYNKU

Zygmunt III Waza donatywa wagi 7 dukatów 1614 Gdańsk – JEDYNY NA RYNKU

Cena wywoławcza::
250 000 pln
540 000 pln
116 %

Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi wyłożoną krezą. Na ramieniu płaszcz spięty agrafą, w którą wpisano rok 1614 ułożony w krzyż. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. Miniaturowa data 1614 u góry nad koroną. Pod ramieniem inicjały medaliera S.A.

W otoku: napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym. SIGISMVNDVS III DG REX  POLONIÆ MAG DVX LIT RVSS PRVSSIÆ

Rw.: Dwa lwy podtrzymują kartusz miejski stojący na bogato zdobionej konsoli. Nad tarczą złączone dwa liście palmowe i gałązki laurowe. Środek konsoli w kształcie serca, w której znajduje się miniaturowa tarcza miejską trzymana przez dwa lwy. Pod kartuszem herbowym, w zakończeniu belki poziomej rozdzielone inicjały S-A. Na belce, pod nią i u samego dołu trzykrotnie umieszczony rok 16-14, dodatkowo wśród ornamentów konsoli inicjały F-B.

W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F

Donatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej.  Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym. Stemple tej donatywy były przeznaczone do egzemplarzy o wadze półportugała (pięciu dukatów). Jednak na polecenie rady miasta odbijano też specjalne egzemplarze o wadze wyższej, od 6 do 8 dukatów. Przeznaczano je na podarunki dla wybitnych gości. Egzemplarz o wadze 7 dukatów był w dawnych zbiorach Gimnazjum Gdańskiego. Kolejny znajduje się w Bode Museum w Berlinie. Przed wojną odnotowano jeden egzemplarz na aukcjach w 1911 i potem w 1913 roku w firmie Riechman. Zapewne ten egzemplarz pojawił się w 1954 roku na aukcji Coin Galleries w USA. Jest to obecnie jedyny egzemplarz tej wagi dostępny na rynku numizmatycznym. W pracy J. Dutkowskiego „Złoto czasów dynastii Wazów” umieszczono ilustrację egzemplarza ze zbiorów berlińskich.

Ekstremalnie rzadka pozycja, notowana tylko raz na aukcji w 1954 roku w USA. Nie posiadał jej w swojej kolekcji nikt z wielkich kolekcjonerów monet polskich (H. Czapski, Potocki, Sobański). Aktualnie znajduje się tylko w jednym zbiorze publicznym w Berlinie. Prawdopodobnie oferowany to drugi i jedyny egzemplarz dostępny na rynku.

Wspaniały egzemplarz. Wspaniale zachowane detale, połysk menniczy, kolorowa, piękna wiekowa patyna. Droben defekty obrzeża.

Kopicki nie uwzględnia, Friedberg nie notuje tej wagi; Dutkowski, Suchanek CNG.206; Dutkowski(złoto Wazów t.I).164 R8, Kaleniecki s. 208 (tylko jedno notowanie)

Egzemplarz kupiony od Donadla Crowthera 03.03.1970 za 399 GBP.

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 24,55 g Au
Średnica: 43 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk
Wariat z gwiazdką na rewersie po napisie GEDANENSIS. Kolorowa patyna. Kopicki 7388 (R3); Parchimowicz (Batory) 2702.a2Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (litery TE rozdzielone)
Późniejszy, mniej starannie bity typ groszy gdańskich, ale wyżej wyceniany w katalogach. Odmiana ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu. Nie udało nam się dotrzeć do notowań aukcyjnych wariantu z rozdzielonymi literami TE w CHRISTE! Moneta z widocznym blaskiem menniczym. Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży  aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk - NOWY WARIANT!
Nowy wariant grosza oblężniczego. Moneta NIESKATALOGOWANA w profesjonalnym opracowaniu Panów Janusza Parchimowicza i Mariusza Brzezińskiego „Monety Stefana Batorego”. Znak menniczy Kawka przedstawiony tym razem na rewersie nad koroną, poprawnie zapisana nazwa miasta. Interpunkcja na awersie w postaci gwiazdek.Moneta menniczej świeżości z lekką wadą blachy. Rzadkość!Kopicki 7393 (R4) - podobny; Parchimowicz (Batory) -Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży  aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (z Kawką na awersie)
Wariant ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu, litery TE w CHRISTE połączone.&nbsp;Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 21 aukcji za 9200 złotych.Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.a2.Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Zygmunt III Waza .Trojak (3 grosze) 1598, Lublin NGC MS66 (MAX)
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: SIG III D G - REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy data 1598 przedzielona literą L. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRI REG / POLONINajwyższa nota gradingowa na świecie. Wariant z literą L dzielącą datę na rewersie.Idealnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, doskonałe detale. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania, polecamy do najlepszych kolekcji. Iger L.98.6.c (R)
Cena wywoławcza:
4 000 pln
August II Mocny. Dukat 1698, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AVGVST II D G REX POL M D L R P EL SRw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. Nad tarczą wieniec z liliami. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDAN 1698Lata 90 XVII w to newralgiczny moment w historii RP. Wraz z końcem wieku następuje kres pewnej epoki. Stulecie wojen, nieustanne nękanie kraju przez sąsiadów, postępująca degradacja autorytetu władzy oraz wszędobylska korupcja doprowadziły kraj na skraj egzystencji. Wyludnienie kraju, upadek handlu oraz zmiany koniunktury na rynkach światowych coraz bardziej degradują Gdańsk, okno na świat RP, a otwarcie bezpośredniego dostępu do tańszego, rosyjskiego zboża wpędza rodzimych producentów w jeszcze większe tarapaty.Dnia 26 listopada 1693 roku umiera we Wrzeszczu gdańszczanin, Johann Höhn młodszy, geniusz medalierstwa, autor stempli niezliczonej ilości monet, medali, donatyw, człowiek mający ogromny wpływ na kształtowanie środkowoeuropejskiej sztuki medalierskiej. Medale i donatywy jego autorstwa to doskonałe w każdym detalu arcydzieła. Wraz ze śmiercią Johanna Höhna młodszego nastąpił koniec cudownej epoki wyjątkowych rytowników. Żeby zrozumieć jak wielka pustka powstała po śmierci mistrza najlepiej porównać jego ostatnie dzieło, dukata z 1692 roku, z pierwszym produktem wybitym po elekcji nowego monarchy. Patrzą na monetę Sobieskiego zachwyca niezwykła precyzja wykonania stempla. Popiersie królewskie jest proporcjonalne, w doskonały sposób prezentujące fizjonomię starzejącego się króla, szyja, obwisłe policzki, wydatny podbródek, wąsy, nos, oczy, kędziorki włosów, wszystko wycięte perfekcyjnie. Głowę zwieńcza pełna detali korona królewska. Tors odziany w karacenę, zasłania pofalowany płaszcz spięty broszą. Plastyczny relief sprawia wrażenie trójwymiarowości. Rewers równie idealny. Kudłate lwy, krzyże, korona, kwiatki wszystko robione specjalnie zaprojektowanymi gotowymi puncami. Liternictwo i obwódka wewnętrzna bez jakichkolwiek poprawek. Po prostu zdumiewająca precyzja. W trudnych czasach wolnej elekcji, kiedy elekt mimo oficjalnego wyboru, musiał walczyć o poparcie wielu zwaśnionych i nieukontentowanych elekcją stron, były manifestacją poparcia senatu gdańska dla nowego króla. Swoiste VOX POPULI mogące zapewnić przychylność Najjaśniejszego Pana.Prezentowany dukat to absolutny ewenement w historii rytownictwa gdańskiego. Stemple powstały niewątpliwie w pracowni Hohna, kilka lat po śmierci rytownika. Ten wyjątkowy artysta nie pozostawił po sobie następcy. Po jego zgonie, w Prusach Królewskich jak i Książęcych nie było nikogo zdolnego do wycięcia poprawnego stempla, nie wspominając o umiejętnościach wielkich poprzedników. Kompletna pracownia Johanna Höhna od kilku lat stała niezagospodarowana. Pozostały w niej urządzenia oraz narzędzia autorstwa samego rytownika. W 1698 roku, po kilku latach przerwy, odkurzono pracownie rytowniczą i podjęto próbę wycięcia stempla do dukata. Podjął się tego prawdopodobnie któryś z czeladników cechu złotników, parający się cięciem pieczęci.Już na pierwszy rzut oka widać, że zadanie przerosło śmiałka. Styl popiersia królewskiego jest dramatyczny, i nie mógł wzbudzić zachwytu przyzwyczajonych do medalierskich arcydzieł patrycjuszy gdańskich. Wąskie, nieestetyczne, wycięte bez zachowania proporcji popiersie królewskie. Całość rysunku awersu i rewersu jest cięta od ręki. Detale popiersia są nieproporcjonalne, mała główka, ogromny nos i wargi, łuki brwiowe jak u neandertalczyka. Popiersie ma małą plastykę i całkowity brak finezji wykonania. Litery wybite są niewątpliwie narzędziami autorstwa Johanna Höhna, niestety wielokrotnie poprawiano ich ustawienia. Rewers wygląda podobnie. Lwy przejdą w lawinie rozpaczy, kartusz z herbem miasta jest krzywy, nieschodząca się obwódka wewnętrzna ( dodatkowo przerwana w dwóch miejscach) świadczy o braku cyrkla, a lewy róg konsoli był poprawiany aż 3 razy. Całość jest niechlujna i nieprofesjonalna. Są to szkolne błędy niewystępujące u poprzednika. Gotowy produkt nie był arcydziełem, ale nieszczęśliwie powstały odprysk powierzchni stempla, zupełnie zdyskwalifikował tą emisje. Wielki, soczysty dundel wisiał u czubka królewskiego nosa. Senat nie mógł zaakceptować takiego stanu rzeczy. Przerwano emisję, zamawiając kilka nowych stempli u saskich specjalistów z Drezna. Kolejna emisja dukatów gdańskich to zupełnie inna klasa, to europejski format medalierstwa.Wstępna emisja dukata z 1698 zwiastowała koniec wyjątkowego stulecia wielkich rytowników, autorów i wykonawców cudnych medali i przepięknych donatyw, niezliczonej ilości stempli monet gdańskich, toruńskich oraz koronnych. Gasł płomień na ołtarzu gdańskiej sztuki medalierskiej. Prawdopodobnie to ostatnia regularna emisja złota w mennicy nad Bałtykiem. Wyśmienity stan zachowania, rewers wręcz lustrzany, awers delikatnie przetarty. Perfekcyjnie zachowane detale. Niezmiernie rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Na rynku numizmatycznym znajduje się zaledwie kilka egzemplarzy. Polecamy do zaawansowanych kolekcji.Kopicki 2703 (R5); Friedberg 41; Kaleniecki s. 488; Kahnt 337 (cena amatorska); H-Czapski 2612 (R3)
Cena wywoławcza:
45 000 pln
Odznaka - broszka pamiątkowa, patriotyczna 1861 - PIĘKNA
Brosza wykonana prawdopodobnie z okazji Manifestacji Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Kownie w 1861 roku ku uczczeniu Unii w Krewie 12 sierpnia 1861 rokuoraz wykazania wobec władz carskich jedności podzielonych granicą polityczną wzdłuż Niemna i Bugu Królestwa Polskiego i ziem wcielonych bezpośrednio do Imperium Rosyjskiego. W koronę cierniową wkomponowana kotwica z trzonkiem w kształcie krzyża z napisem: 12 / SIERP / D: 25-27 LUT. 18 KWIET. 1961. Na kotwicy unieszczona emaliowana tarcza herbowa z Orłem i Pigonią. Po bokach dwie gałązki, prawdopodobnie wykonane ze złota. Połączenie krzyża z kotwicą, popularne w ornamentyce XIX wieku oznaczało nadzieję pokładaną w Bogu. Bardzo ciękawy i efektowny przedmiot wykonany z dużą starannością.
Cena wywoławcza:
1 500 pln
III RP. 20 złotych 2001 Szlak Bursztynowy PCGS MS70 (MAX)
Wyselekcjonowana sztuka doceniona najwyższą możliwą do uzyskania notą w PCGS - MS70. Nakład 30.000 sztuk.Parchimowicz 846; Fischer K (20) 022
Cena wywoławcza:
500 pln