EKSTREMALNIE RZADKI

Zygmunt III Waza. Dukat 1597 Ryga – R8 - EKSTREMALNIE RZADKI

Cena wywoławcza::
240 000 pln
400 000 pln
67 %

Aw.: Popiersie króla koronie w prawo w zbroi folgowej. Płaszcz związany węzłem na ramieniu. W otoku: SIGIS III D G REX - PO M D LI

Rw.: Wielki herb Rygi podtrzymywany przez dwa lwy. Po dacie znak menniczy lilia. W otoku: MO NO AVREA CIVITATIS RIGENS 97

Po rozpadzie Zakonu Inflanckiego miasto Ryga oddało się opiece królom polskim. Początkowo funkcjonowało jako Wolne Miasto, ale zagrożone przez Szwecję i Moskwę złożyło hołd Polsce. W 1580 roku wielki przywilej nadał miastu Stefan Batory. Został on zatwierdzony w 1582 roku na sejmie koronnym. Ryga otrzymała podobne uprawnienia jak miasta pruskie, w tym prawo wybijania monety srebrnej i złotej. Dukaty bito za panowania Stefana Batorego a kontynuowano ich wybijanie za panowania Zygmunta III Wazy.

Wszystkie monety złote wybite w mennicy ryskiej należą do jednych z najrzadszych w polskiej numizmatyce. Można śmiało stwierdzić, że rzadkości dorównują dukatom koronnym, a nawet niektóre roczniki jak nasz oferowany 1597 są rzadsze.

Moneta notowana była tylko w kolekcji Mikockiego, aktualnie ten egzemplarz znajduje się w muzeum w kolekcji Hutten Czapskiego. Nikt inny z wielkich kolekcjonerów nie posiadał tego rocznika.

Jeden z najciekawszych i najrzadszych dukatów ostatnich lat który pojawił się na aukcji w Polsce. Polecamy do najlepszych kolekcji. Dukat ten nie pojawiał się w handlu raz przez ostatnie 50 lat.

Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilością połysku menniczego. Polecamy do ozdoby najlepszych zbiorów numizmatycznych.

Monety ryskie darzę ogromną sympatią, ze względu na ich typ, specyficzną jakość bicia i oczywiście częstotliwość występowania na rynku. Od zawsze złote monety ryskie były cenione przez kolekcjonerów, sam Tyszkiewicz wyceniał je na tym samym poziomie co dukaty koronne, określane mianem najrzadszych monet polskich. Posiadanie takiej monety w zbiorze to na pewno wyzwanie ale również niesamowite wyróżnienie takiego zbioru- Michał Niemczyk

Friedberg 5; Hutten-Czapski 1064 ; Kopicki 8203 (R8);  Tyszkiewicz 500 marek w złocie ; Dutkowski „Złoto Wazów” tom 1 - 06 (R8)

Stan zachowania: 2/2- (EF/EF-)
Waga: 3,50 g Au
Średnica: 22,5 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk
Wariat z gwiazdką na rewersie po napisie GEDANENSIS. Kolorowa patyna. Kopicki 7388 (R3); Parchimowicz (Batory) 2702.a2Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Kazimierz IV Jagiellończyk (1446-1492). Półgrosz koronny 1408-1410, Kraków, litery TM - RZADKOŚĆ R5
Aw: Orzeł na wprost z głową w lewo, MONETA KAZIMIRIRw: Korona, poniżej litery TM, wokoło REGIS POLONIERzadki półgrosz Kazimierza Jagiellończyka w wariacie z literami MK pod koroną.Menniczej świeżości egzemplarz z połyskiem w tle. Moneta godna polecenia.Kopicki 379 (R5)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Jan Kazimierz. Ort (18 groszy) 1659, Poznań - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: IOAN CASIMI D G:REX POL &amp; SVEC M D L R PRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku, po bokach nominał 1-8 i inicjały A-T (Andrzej Tymf). Herb Ślepowronpod tarczą herbową. W otoku: MONETA NOVA RE - GNI POL POLON 1659Wariant z herbem ŚLEPOWRON (Jan Kazimierz Krasiński) na rewersie, pod tarczą herbową.Brak notowań u Kurpiewskiego, brak wyceny przez Tyszkiewicza, Rzadkość oszacowana na R8 przez Kopickiego.Wielkiej rzadkości moneta bita w ostatnich miesiącach 1659 roku, kiedy to nowym podskarbim mennicy poznańskiej został Jan Kazimierz Krasiński.Pozycja godna najlepszych kolekcji.Kurpiewski (-); Tyszkiewicz (-); Kopicki 1765 (R8)
Cena wywoławcza:
7 500 pln
PRÓBA srebro 10 złotych 1934 Piłsudski Orzeł Strzelecki PCGS SP61- STEMPEL LUSTRZANY
Moneta wybita stemplem lustrzanym w nakładzie 100 sztuk, z napisem PRÓBA, w 20 rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kampanii Legionów. Pięknie zachowany egzemplarz. Wspaniały połysk menniczy, kolorowa patyna. Bardzo rzadka i trudna do zdobycia moneta. Parchimowicz P 158c&nbsp;
Cena wywoławcza:
12 000 pln
PRÓBA. 1 złoty 1928, bez napisu PRÓBA- nakład tylko 15 egz. - PIĘKNE
Okoliczności projektu Wprowadzenie srebrnej monety złotowej w odradzającej się Polsce było istotnym elementem reformy Władysława Grabskiego, a rozporządzenia o jej parametrach przypadły już na pierwszą połowę 1924 r. Po upływie trzech lat, w listopadzie nastąpiła jednak kolejna zmiana systemu monetarnego, co poskutkowało koniecznością zastąpienia złotówki srebrnej niklową. Konkurs mający wyłonić najstosowniejszy projekt monety rozpisano jeszcze w 1927 r. i na tę okoliczność właśnie Józef Aumiller - ówczesny kierownik artystyczny mennicy w Warszawie - przygotował aż cztery propozycje. Dwie z nich - z wieńcem zbożowym oraz ze stylizowanymi liśćmi. Nakład prób niklowych jest bardzo niski. Ostatecznie w konkursie zwyciężył projekt Miłosza Kotarbińskiego, a niklową złotówkę emitowano z tym samym wzorem rewersu, ale z odmiennym, bardziej uproszczonym ornamentem na rewersie.Ekstremalnie rzadka moneta wybita w nakładzie 15 egzemplarzy. Na rewersie po słowie "ZŁOTY" znak mennicy. Piękny stan zachowania jak na ten typ próby II RP.Połysk menniczy, drobne ryskie w tle. Polecamy do zaawansowanych kolekcji monet próbnych II RzeczpospolitejParchimowicz P 125a
Cena wywoławcza:
9 000 pln
II RP. Odznaka 3 Pułk Artylerii Polowej, Zamość - RZADKOŚĆ
Odznaka ma kształt równoramiennego krzyża, pokrytego ciemnozielona emalią. W centrum wieniec laurowy z numerem pułku, na ramionach krzyża daty upamiętniające działanie pułku: 1918 - 1928 oraz inicjały: P. A. P. - LEG. W kątach krzyża proporczyki z Orłami Polskimi. Nakrętka sygnowana: MICHROWSKI / GRAWER / WARSZAWA / NOWY ŚWIAT 15. Odznaka w bardzo dobrym stanie zachowania, emaile z minimalnymi odpryskami, na odwrocie graffiti. Trudno doszukać się notowań aukcyjnych. Duża rzadkość.Sawicki, Wielechowski str. 232 -233
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 5 fenigów 1923 - STEMPEL LUSTRZANY
Monety WMG bite stemplami lustrzanymi, szczególnie te drobne nominały należą do jednych z rzadziej występujących.Okaz najlepszych kolekcji.&nbsp;Parchimowicz&nbsp; 55c
Cena wywoławcza:
1 500 pln
PRL. 5 złotych 1958 Rybak – PODWÓJNE SŁONECZKO – WĄSKA DATA 8 - NGC MS67 (MAX) EKSTREMALNIE RZADKIE
NAJWYŻSZA nota gradingowa na świecie – UNIKAT. Piękna moneta pierwszego rocznika popularnego Rybaka.&nbsp;Bardzo poszukiwany Rybak z rocznika 1958, podwójne słoneczko (pod ramieniem). Wariant z wąską ósemkąWyselekcjonowany egzemplarz rzadkiej monety PRL. Moneta do najlepszych kolekcji.Parchimowicz 220.a
Cena wywoławcza:
5 000 pln