Bolesław III Krzywousty. Denar (1102-1138) Książe na tronie - DENARIVS PCGS MS63 (2MAX) - PRZEPIĘKNY

Cena wywoławcza::
3 000 pln
3 000 pln

Aw.: Książę siedzący na tronie na wprost, napis wokół

Rw.: Mały krzyżyk z kropkami w polach i napis wokół: DENARIVS

Ekstremalnie rzadki denar Bolesława Krzywoustego z zapisem nominału DENARIVS.

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie, nietknięte obiegiem detale. Polecamy do najlepszych kolekcji. Pięknie zachowana moneta z blaskiem menniczym.

Kopicki 36 (R4)

Stan zachowania: PCGS MS63 (2MAX)
Średnica: 11 mm

Rosja, Mikołaj l. 5 rubli 1829 СПБ-ПД, Petersburg – PIĘKNE i BARDZO RZADKIE
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1829.Rw.: Napis w wieńcu laurowym i dębowym.Rzadka moneta sporadycznie pojawiająca się w handlu, szczególnie w tak znakomitym stanie zachowania. Dużo świeżości i połysku menniczego. Polecamy.Friedberg 150; Bitkin 4; Ilyin 20 rub.
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza .Trojak (3 grosze) 1598, Lublin NGC MS66 (MAX)
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: SIG III D G - REX PO M D LRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek - Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy data 1598 przedzielona literą L. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRI REG / POLONINajwyższa nota gradingowa na świecie. Wariant z literą L dzielącą datę na rewersie.Idealnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, doskonałe detale. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania, polecamy do najlepszych kolekcji. Iger L.98.6.c (R)
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1642 GG, Bydgoszcz NGC XF40 - ILUSTROWANY
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. Z szerokim naramiennikiem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POL − M D LIT RVS PR MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały G-G, pośrodku data 16-4Z. U dołu tarczy nad ogniwem łańcucha miniaturowe literki B-S W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REXBardzo rzadka odmiana bez znaku mincerskiego Haki na rewersie.&nbsp;Patyna, dobra prezencja.Ta sama moneta zilustrowana w internetowym katalogu Pana Jana Dostycha, wybitnego specjalisty od talarów koronnych.&nbsp;Davenport 4329; Tyszkiewicz 12; Dostych 42.1.01 (R6)
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Jan Kazimierz. Ort (18 groszy) 1659, Poznań - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: IOAN CASIMI D G:REX POL &amp; SVEC M D L R PRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku, po bokach nominał 1-8 i inicjały A-T (Andrzej Tymf). Herb Ślepowronpod tarczą herbową. W otoku: MONETA NOVA RE - GNI POL POLON 1659Wariant z herbem ŚLEPOWRON (Jan Kazimierz Krasiński) na rewersie, pod tarczą herbową.Brak notowań u Kurpiewskiego, brak wyceny przez Tyszkiewicza, Rzadkość oszacowana na R8 przez Kopickiego.Wielkiej rzadkości moneta bita w ostatnich miesiącach 1659 roku, kiedy to nowym podskarbim mennicy poznańskiej został Jan Kazimierz Krasiński.Pozycja godna najlepszych kolekcji.Kurpiewski (-); Tyszkiewicz (-); Kopicki 1765 (R8)
Cena wywoławcza:
7 500 pln
II RP. 1 Pułk Strzelców Konnych - RZADKOŚĆ
Odznaka ma kształt dwunastopromiennej gwiazdy osadzonej na obręczy z latami: 1806 / 1812 / 1815 / 1831 / 1919 / 1924. Na gwieździe godło państwowe z numerem pułku i emaliowanym proporczykiem w barwach pułku. Kolory proporczyka odwrotnie naniesienie, ciekawostka. Odznaka trzyczęściowa, w wersji oficerskiej, bez sygnatur na stronie odwrotnej. Nakrętka sygnowana: FAB. GRAW. EMAL. / J. KNEDLER - WARSZAWA / NOWY ŚWIAT 45.Przedmiot w dobrym stanie zachowania, częściowo spękane emalie. Bardzo dobrze zachowana.Jedna z najrzadszych odznak z naszej oferty aukcyjnej. Sawicki, Wielechowski str. 211-212
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Litzmannstadt / Getto Łódź. 20 marek 1940 - DESTRUKT menniczy - PMG 64 (MAX) - RZADKOŚĆ
Najwyższa nota gradignowa dla tego typu banknotu w PMG. Pierwsza emisja, papier ze znakiem wodnym, numerator typu I. Destrukt menniczy, skasowany z powodu nieprawidłowo naniesionego numeru seryjnego. Perforacja. Bardzo rzadki i poszukiwany banknot, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania.Świetna prezencja.Miłczak L6b; Lucow 865 (R6); Sarosiek GŁ6b
Cena wywoławcza:
1 400 pln
Stanisław August Poniatowski. Grosz PRÓBNY 1771, czyste srebro NGC MS62
Aw.: Monogram królewski pod koronąRw.: Napis w czterech wierszach: ET IN / PARVIS / PURUS / 1771Oryginalne, stare bicie w czystym srebrze próbnego grosza. Odmiana z monogramem drugiego typu, przygotowanym przez Jana Filipa Holzhaussera, z literami „drukowanymi”. Wariant z bardziej wysuniętą literą S w słowie PARVIS.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Jedyna sztuka, która przeszła amerykański grading NGC.&nbsp;Plage 465; H. Czapski 3137 (R4); Kopicki 2305 (R4); Berezowski 15 zł; Parchimowicz (SAP) 52.a
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Rosja. Mikołaj I. Polski Znak Honorowy IV klasy (Virtuti Militari) za stłumienie Powstania Listopadowego - RZADKOŚĆ
Polski Znak Honorowy był wyróżnieniem ustanowionym przez Mikołaja I w dniu 12 stycznia 1832 roku. Miał na celu wyróżnienie osób uczestniczących w wojny polsko-rosyjskiej 1830 roku po stronie Rosji. Równocześnie miał pełnić rolę propagandową w oczach społeczeństwa polskiego. Nawiązując wyglądem do Krzyża Wojskowego Polskiego, zwanego popularnie od swojej dewizy Orderem Virtuti Militari, miał stanowić jego swoistą kontynuację. Krzyż Wojskowy Polski nadawany przez Rząd Narodowy w powstaniu, wręczany był jako najwyższe wyróżnienie w zbrojnej walce z Rosją. Przez Polaków był niezwykle szanowany. Dlatego Piotr I chciał z jego niesławnego kontynuatora uczynić antytezę tego, czym dla powstańców był order ze słynną dewizą Virtuti Militari. Krzyże IV klasy, a więc złote, wręczane były starszym oficerom, kapelanom wojskowym i urzędnikom medycznym IX rangi lub niższej, którzy uczestniczyli kampanii przeciw powstaniu listopadowemu. Od 1834 roku mogli się o niego ubiegać także Ci, którzy nie brali bezpośredniego udziału w tłumieniu powstania, ale służyli w oddziałach biorących w nich udział. Wreszcie od 1837 roku rozszerzono prawo ubiegania się o wyróżnienie na osoby, które służyły w oddziałach które stacjonowały na terenie dawnego Królestwa Polskiego w czasie powstania, choć w nim nie uczestniczyły. W ten sposób społeczeństwo polskie zmuszone było oglądać dewizę Virtuti Militari na piersiach osób odpowiedzialnych za utratę marzeń o niepodległości. Jednocześnie rosyjskie przepisy sytuowały nowe wyróżnienie bardzo nisko w hierarchii odznaczeń.Szacowana liczba nadań Polskiego Znaku Honorowego IV klasy wynosi ok. 5.200 egzemplarzy. Jest to relatywnie niewielka liczba nadań jak na warunki rosyjskie oraz w stosunku do krzyży V klasy, których nadano ok. 100.000. Obecnie jest to walor ceniony i poszukiwany na rynku kolekcjonerskim. Niezbędny dla osób interesujących się powstaniem listopadowym, a w uwzględniających w swojej kolekcji obie strony konfliktu.Złoto, ramiona dmuchane. Na uszku do zawieszenia nabita punca wykonawcy. Stan bardzo dobry. Niewielkie ślady noszenia. Duża rzadkość.
Cena wywoławcza:
15 000 pln