RZADKOŚĆ R4

Bolesław III Krzywousty (1102-1138). Brakteat protekcyjny(absolucyjny), po 1113 r. Kraków lub Gniezno PCGS MS62 - RZADKOŚĆ R4

Cena wywoławcza::
2 500 pln
4 100 pln
64 %

Aw.: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do św. Wojciecha, który stoi w lewo unosząc prawą dłoń nad głową księcia, a w lewej zaś dzierży pastorał.

Moneta znana z wielu odmian (najistotniejsze to krzyż kropkowy, pojawiający się nad głową księcia i frontalne przedstawienie twarzy świętego), była wybijana przez kilka lat według silnie obniżanego standardu. Brakteat protekcyjny dziś przez specjalistów nazywany absolucyjnym.

Bardzo ładny, niemal w pełni czytelny egzemplarz.

Kopicki 47 (R4); Gumowski 81; CNP 58

Stan zachowania: PCGS MS62
Średnica: 27 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (z Kawką na awersie)
Wariant ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu, litery TE w CHRISTE połączone.&nbsp;Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 21 aukcji za 9200 złotych.Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.a2.Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Śląsk, Śląsk. Leopold I (1658-1705). 6 krajcarów 1673 SHS, Wrocław NGC MS66 (MAX)
Wyśmienicie zachowana moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Zasłużona najwyższa nota w rankingu NGC.F.u.S. 480
Cena wywoławcza:
500 pln
Śląsk, Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Ludwik IV Legnicki (1653-1663). 15 krajcarów 1661, Brzeg NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie księcia w prawo, legenda otokowaRw.: Orzeł dolnośląski z głową w lewo, legenda otokowaPięknie zachowana moneta, doceniona najwyższą notą w rankingu NGC. Typ monety zazwyczaj niedbale bity.F.u.S 1877
Cena wywoławcza:
600 pln
KLIPA PRÓBA srebro 10 złotych 1934, Piłsudski - orzeł strzelecki - LUSTRZANY
Moneta wybita w 20. rocznicę wymarszu pierwszej kadrowej kompanii legionów. Nakład zaledwie 300 egzemplarzy. Jedna z najładniejszych monet okresu międzywojnia. Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Mikroryski po bokach portretu marszałka. Wspaniale zachowany egzemplarz, rzadka moneta szczególnie w takim stanie zachowania. Parchimowicz P159
Cena wywoławcza:
15 000 pln
KLIPA PRÓBA srebro 5 złotych 1936 żaglowiec – WYŚMIENITA - LUSTRZANY
Aw.: Po środku godło: orzeł ukoronowany koroną otwartą, dookoła napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz data: 1936. Rw.: Przedstawienie trzymasztowego żaglowca płynącego w lewo, poniżej fal nominał „5 ZŁOTYCH 5”. Rozstawione po obu stronach litery J i A - inicjały Józefa Aumillera, projektanta monety. Ponad falami po prawej - herb Kościesza, symbol Mennicy Państwowej. Klipa - kompozycja j.w. ujęta w obwódkę, całość wpisana w kwadratową ramkę z czterema trójkątami nawiązującymi być może do róży wiatrów, brak napisu „PRÓBA”. &nbsp;Próbne monety z przedstawieniem żaglowca stanowią wśród międzywojennych numizmatów okazy o wartości nie tylko artystycznej i kolekcjonerskiej, ale również historycznej. Na pięć z oferowanych na aukcji egzemplarzy składają się monety nadzwyczajnie zachowane - dwuzłotówka i pięciozłotówka wybite stemplem lustrzanym, a także odnotowywane w zaledwie kilku sztukach na rynku klipy. Ujęte w tę formę 5 zł z brązu pochodzi z międzywojennego zbioru Włodzimierza Głuchowskiego i ze względu na stan zachowania uznawane jest za obiekt unikalny. &nbsp;Okoliczności emisjiDatowane na 1936 r. próby wykonywano w mennicy na okoliczność 15. rocznicy rozpoczęcia budowy portu w Gdyni - symbolicznej inwestycji odradzającej się Polski, która w ramach pokoju wersalskiego uzyskała niewielki odcinek wybrzeża. W burzliwej historii międzywojennego monetaryzmu projekt marynistyczny okazał się ostatnią emisją monety okolicznościowej przed wybuchem wojny. - Na trzy lata przed katastrofą wrześniową 1939 roku rozporządzenie ministra skarbu z dnia 10 grudnia 1936 r. zmienia po raz siódmy w ciągu dwunastu lat rysunek monety pięciozłotowej, a po raz czwarty rysunek dwuzłotówki. Zbieracze monet międzywojennych! Przypomnijmy sobie! Oto poprzednie pięciozłotówki: 1925 Konstytucja, 1928 Nike, 1930 rocznica powstania listopadowego, 1932 głowa kobieca, 1934 Piłsudski, 1934 rocznica Legionów. A oto dwuzłotówki: 1924 dziewczyna z kłosami, 1932 głowa kobieca, 1934 Piłsudski - pisał Tadeusz Kałkowski, odnosząc się do dat emisji monet obiegowych. Fr. „Tysiąc lat monety polskiej”. Budowa gdyńskiego portu „W dziedzinie polityki gospodarczej hierarchia ważności spraw była oczywista. W pierwszych latach istnienia Rzeczypospolitej cały system gospodarczy trzeba było budować od zera. (…) Do chwili otwarcia portu w Gdyni w 1927 roku Polska nie miała portu morskiego.” - Norman Davies, fr. „Boże igrzysko. Historia Polski”. Mając na uwadze etap, na którym znalazła się młoda międzywojenna gospodarka, okolicznościowe monety stanowić miały nie tylko pamiątkę budowy portu, ale i 15-lecia samej Gdyni, która rozwinęła się od połowy lat 20. na imponującą skalę z zacisznej wioski rybackiej. Mimo uniwersalnego dziś charakteru przedstawienia, historyczne tło samego projektu było bardziej złożone - w tym samym roku w swój pierwszy rejs wycieczkowy wyruszył osławiony polski transatlantyk m/s „Batory, natomiast w roku poprzednim pionierską wyprawę dookoła globu zakończył w gdyńskim porcie „Dar Pomorza”. Jako znaczące dla emisji omawianych monet eksperci wskazują ponadto szeroko zakrojone ambicje Ligi Morskiej i Kolonialnej, która zdawała się dążyć do ustanowienia w Ameryce Południowej polskiej kolonii zamorskiej. STS Lwów na rewersie Przedstawiony w pewnej perspektywie żaglowiec na próbnych monetach to, zdaniem ekspertów, trzymasztowy STS Lwów - pierwsza jednostka szkolna pływająca pod krajową banderą. Projektantem wysoko ocenianego rewersu, jak i awersu, był rzeźbiarz i medalier Józef Aumiller, który od połowy lat 20. do wybuchu wojny pełnił funkcję kierownika artystycznego w stołecznej mennicy. Płynący przy rozwiniętych żaglach statek nabiera w jego kompozycji majestatycznego charakteru m.in. ze względu na idealne wpasowanie go w okrąg, który w dolnej części w całości przecina pas stylizowanych fal. Doskonałe proporcje elementów układu uzupełniają typowe dla międzywojennej sztuki zabiegi rytmizacji - powielania równoległych linii żagli, geometryczne podziały masztów. W przypadku klipy, przedstawienie pokreślone jest dodatkowo symetryczną dekoracją, być może nawiązującą smukłymi trójkątami do znanej kapitanom statków róży wiatrów. Moneta wybita stemplem lustrzanym w nieznanym nakładzie! Próba będąca obiektem pożądania kolekcjonerów monet obiegowych jak i próbnych z okresu II RP. Wyśmienity stan zachowania, jeden z najpiękniejszych jaki widzieliśmy na rynku. Polecamy do najlepszych kolekcji.Parchimowicz P 149c
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Grosz PRÓBNY 1771, czyste srebro NGC MS62
Aw.: Monogram królewski pod koronąRw.: Napis w czterech wierszach: ET IN / PARVIS / PURUS / 1771Oryginalne, stare bicie w czystym srebrze próbnego grosza. Odmiana z monogramem drugiego typu, przygotowanym przez Jana Filipa Holzhaussera, z literami „drukowanymi”. Wariant z bardziej wysuniętą literą S w słowie PARVIS.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Jedyna sztuka, która przeszła amerykański grading NGC.&nbsp;Plage 465; H. Czapski 3137 (R4); Kopicki 2305 (R4); Berezowski 15 zł; Parchimowicz (SAP) 52.a
Cena wywoławcza:
2 500 pln
II RP. Odznaka 19 Pułk Ułanów Wołyńskich, Ostróg, srebro - RZADKOŚĆ
Odznaka zatwierdzana 17 lutego 1925 roku, mająca kształt promiennej gwiazdy orderowej, oksydowanej na ciemno. Na gwieździe nałożona podkowa, na której proporczyk. Przy proporczyku istotne daty nawiązujące do historii pułku. Na podkowie umieszczony emaliowany herb województwa wołyńskiego. Wersja wykonana w srebrze. Na odwrocie próba srebra, imiennik grawera „IK” oraz wyryte „779/II”.Nakrętkasygnowana: FAB. GRAW. EMALJER. / J. KNEDLER - WARSZAWA / NOWY ŚWIAT 45. Niezwykle rzadka i efektowna pozycja w bardzo ładnym stanie zachowania. Niespotykana na rynku kolekcjonerskim.Polecamy doi najlepszych kolekcji.Sawicki, Wielechowski str. 196-198
Cena wywoławcza:
10 000 pln
PRL. 1.000 złotych 1982 Jan Paweł II, stempel lustrzany NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta wybita w niskim nakładzie zaledwie 1700 sztuk.&nbsp;Efekt ULTRA CAMEO - co oznacza, że wszystkie wypukłe elementy są pokryte wspaniałym matem, co dodatkowo pogłębia efekt lustrzanki. Idealnie zachowany egzemplarz. Parchimowicz 338b
Cena wywoławcza:
2 000 pln