RZADKOŚĆ R4

Bolesław III Krzywousty (1102-1138). Denar PCGS MS62 (MAX) - RZADKOŚĆ R4

Cena wywoławcza::
2 000 pln
3 700 pln
85 %

Aw.: Książę siedzący na tronie na wprost, BOLEZLAVS

Rw.: Krzyż z kulkami w kątach, BOLEZΛVS

Wariant z księciem na tronie i zapisem imienia króla na awersie i rewersie.

Menniczy egzemplarz doceniony najwyższą notą w PCGS.

Rzadka moneta, zwłaszcza w tym stanie zachowania.

Kopicki 38 (R4)

Stan zachowania: PCGS MS62 (MAX)
Średnica: 17 mm

Zygmunt II August. Grosz 1566 na stopę polską, Tykocin PCGS MS63 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS - AVG REX, pod popiersiem w odcięciu napis w dwu wierszach: POLO MAG / DVX L. Rw.: Pogoń litewska, u dołu pod mitrą wielkoksiążęcą monogram SA i herb rodowy Jagiellonów, Kolumny. Data 15-66 pod Pogonią. W otoku: MONETA MAGNI DVCA LIT. Odmiana z dużym herbem Kolumny i końcówkami napisów L / LI. Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki grosz w tym stanie zachowania. Ivanauskas 5SA74-8;Kopicki 3283 (R)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Bolesław IV Kędzierzawy (1146-1173). Denar (1146-1157) NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Rycerz z tarczą i proporcemRw.: Dwaj książęta siedzący za stołemDenar z wymowną symboliką przedstawiająca zgodę dwóch braci siedzących za stołem. Braćmi w tym przypadku są książęta, pretendenci do korony królewskiej.Ciekawa odmiana awersu z gwiazdą i krzyżykiem w polu.Wyśmienicie zachowana moneta z obustronnym blaskiem menniczym, doceniona najwyższą notą gradingową w NGC.Kopicki 56 (R1)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Polska. Ludwik I Andegaweński (1370-1382) Goldgulden (floren) bez daty – BARDZO ŁADNY
Aw.: Lilia florencka, tytulatura króla: LODOVICI REXRw.: Stojący święty Jan i napis: S IOHANNES BLudwik Węgierski był królem Polski w latach 1370-1382.Pięknie zachowany egzemplarz.Lengyel 3, Pohl B1, Huszár 512
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Austria. Ferdinand II (1619-1637). Dukat 1633, Graz NGC MS63 - PIĘKNY I RZADKI
Aw: Opancerzona i ukoronowana postać Ferdynanda II stojącego na wprost z berłem w prawej ręce, jabłkiem królewskim w lewej ręce i mieczem w pochwie na lewym biodrze. Napis w otoku: FERDINANDVS - II D - G R I S A G H B REXRw: Ukoronowany, dwugłowy Orzeł cesarski z wielopolową tarczą herbową. Napis w otoku: ARCH AV DVX BVR STRIÆ 16-33Rzadki dukat w wyśmienitym stanie zachowania. Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, doceniona zasłużenie najwyższą notą gradingową na świecie MS63.Friedberg 167; Hahn 84; Herinek 189
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Niemcy, Saksonia. Friedrich August III (I). (1763-1827). Dukat 1764, Lipsk
Aw.: Popiersie władcy w prawo. W otoku: FRID AUGVST D G DUX SAX ELECTORRw.: Ukoronowana, owalna tarcza herbowa, zdobiona wicią roślinną, pod tarczą data 17-64 oraz inicjały IFôF (inicjały Johanna Fryderyka o Feral)W dużej mierze zachowany połysk menniczy, kilka rys na awersie. Minimalnie podgięty krążek.Friedberg 2880; Kahnt 1043
Cena wywoławcza:
3 000 pln
KLIPA PRÓBA srebro 5 złotych 1936 żaglowiec – WYŚMIENITA - LUSTRZANY
Aw.: Po środku godło: orzeł ukoronowany koroną otwartą, dookoła napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz data: 1936. Rw.: Przedstawienie trzymasztowego żaglowca płynącego w lewo, poniżej fal nominał „5 ZŁOTYCH 5”. Rozstawione po obu stronach litery J i A - inicjały Józefa Aumillera, projektanta monety. Ponad falami po prawej - herb Kościesza, symbol Mennicy Państwowej. Klipa - kompozycja j.w. ujęta w obwódkę, całość wpisana w kwadratową ramkę z czterema trójkątami nawiązującymi być może do róży wiatrów, brak napisu „PRÓBA”. &nbsp;Próbne monety z przedstawieniem żaglowca stanowią wśród międzywojennych numizmatów okazy o wartości nie tylko artystycznej i kolekcjonerskiej, ale również historycznej. Na pięć z oferowanych na aukcji egzemplarzy składają się monety nadzwyczajnie zachowane - dwuzłotówka i pięciozłotówka wybite stemplem lustrzanym, a także odnotowywane w zaledwie kilku sztukach na rynku klipy. Ujęte w tę formę 5 zł z brązu pochodzi z międzywojennego zbioru Włodzimierza Głuchowskiego i ze względu na stan zachowania uznawane jest za obiekt unikalny. &nbsp;Okoliczności emisjiDatowane na 1936 r. próby wykonywano w mennicy na okoliczność 15. rocznicy rozpoczęcia budowy portu w Gdyni - symbolicznej inwestycji odradzającej się Polski, która w ramach pokoju wersalskiego uzyskała niewielki odcinek wybrzeża. W burzliwej historii międzywojennego monetaryzmu projekt marynistyczny okazał się ostatnią emisją monety okolicznościowej przed wybuchem wojny. - Na trzy lata przed katastrofą wrześniową 1939 roku rozporządzenie ministra skarbu z dnia 10 grudnia 1936 r. zmienia po raz siódmy w ciągu dwunastu lat rysunek monety pięciozłotowej, a po raz czwarty rysunek dwuzłotówki. Zbieracze monet międzywojennych! Przypomnijmy sobie! Oto poprzednie pięciozłotówki: 1925 Konstytucja, 1928 Nike, 1930 rocznica powstania listopadowego, 1932 głowa kobieca, 1934 Piłsudski, 1934 rocznica Legionów. A oto dwuzłotówki: 1924 dziewczyna z kłosami, 1932 głowa kobieca, 1934 Piłsudski - pisał Tadeusz Kałkowski, odnosząc się do dat emisji monet obiegowych. Fr. „Tysiąc lat monety polskiej”. Budowa gdyńskiego portu „W dziedzinie polityki gospodarczej hierarchia ważności spraw była oczywista. W pierwszych latach istnienia Rzeczypospolitej cały system gospodarczy trzeba było budować od zera. (…) Do chwili otwarcia portu w Gdyni w 1927 roku Polska nie miała portu morskiego.” - Norman Davies, fr. „Boże igrzysko. Historia Polski”. Mając na uwadze etap, na którym znalazła się młoda międzywojenna gospodarka, okolicznościowe monety stanowić miały nie tylko pamiątkę budowy portu, ale i 15-lecia samej Gdyni, która rozwinęła się od połowy lat 20. na imponującą skalę z zacisznej wioski rybackiej. Mimo uniwersalnego dziś charakteru przedstawienia, historyczne tło samego projektu było bardziej złożone - w tym samym roku w swój pierwszy rejs wycieczkowy wyruszył osławiony polski transatlantyk m/s „Batory, natomiast w roku poprzednim pionierską wyprawę dookoła globu zakończył w gdyńskim porcie „Dar Pomorza”. Jako znaczące dla emisji omawianych monet eksperci wskazują ponadto szeroko zakrojone ambicje Ligi Morskiej i Kolonialnej, która zdawała się dążyć do ustanowienia w Ameryce Południowej polskiej kolonii zamorskiej. STS Lwów na rewersie Przedstawiony w pewnej perspektywie żaglowiec na próbnych monetach to, zdaniem ekspertów, trzymasztowy STS Lwów - pierwsza jednostka szkolna pływająca pod krajową banderą. Projektantem wysoko ocenianego rewersu, jak i awersu, był rzeźbiarz i medalier Józef Aumiller, który od połowy lat 20. do wybuchu wojny pełnił funkcję kierownika artystycznego w stołecznej mennicy. Płynący przy rozwiniętych żaglach statek nabiera w jego kompozycji majestatycznego charakteru m.in. ze względu na idealne wpasowanie go w okrąg, który w dolnej części w całości przecina pas stylizowanych fal. Doskonałe proporcje elementów układu uzupełniają typowe dla międzywojennej sztuki zabiegi rytmizacji - powielania równoległych linii żagli, geometryczne podziały masztów. W przypadku klipy, przedstawienie pokreślone jest dodatkowo symetryczną dekoracją, być może nawiązującą smukłymi trójkątami do znanej kapitanom statków róży wiatrów. Moneta wybita stemplem lustrzanym w nieznanym nakładzie! Próba będąca obiektem pożądania kolekcjonerów monet obiegowych jak i próbnych z okresu II RP. Wyśmienity stan zachowania, jeden z najpiękniejszych jaki widzieliśmy na rynku. Polecamy do najlepszych kolekcji.Parchimowicz P 149c
Cena wywoławcza:
15 000 pln
II RP. Odznaka 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej, Inowrocław - RZADKOŚĆ
Odznaka w kształcie srebrnej podkowy opartej na dwóch skrzyżowanych lufach armatnich, na których wstęga z napisem: 1918 PAP 1920. W podkowie wpisany numer pułku 4. Całość otoczona wieńcem laurowym. Nakrętka zapieczona, bez możliwości przemieszczania się, sygnowana: GONTARCZYK - WARSZAWA / MIODOWA 19. Cyfra 4 ruchomwa i delikatny ubytek emalii. Niezwykle rzadka pozycja, nawet w tym stanie zachowania. Sawicki, Wielechowski str. 233-234
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 1 fenig 1923 - STEMPEL LUSTRZANY
Monety w WMG bite stemplami lustrzanymi, szczególnie te drobne nominały, należą do jednych z rzadziej występujących.Pięknie zachowana sztuka.Parchimowicz 53f
Cena wywoławcza:
700 pln