Bolesław II Śmiały. Denar książęcy (1070-1076) litera S, Kraków - PIĘKNY

Cena wywoławcza::
1 500 pln
2 600 pln
73 %

Aw.: Głowa w lewo i napis: BOLEZLAVS

Rw.: Książę na koniu bez tarczy.

Pierwszego typu denar książęcy Bolesława Szczodrego (Śmiałego) z krakowskiej mennicy.

Moneta datowana na lata emisji 1070-1076.

Rzadki wariant z literą „S” za władcą.

Piękny stan zachowania.

Kopicki 25f (R3)

Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 0,91 g Ag
Średnica: 15 mm

Zygmunt II August. Czworak (4 grosze) 1565, Wilno NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG D G REX PO MAG DVX L. Rw.: Ukoronowane herby: Wielkiego KsięstwaLitewskiego i Słupy Giedymina, u dołu nominał. W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITV 1565. Końcówki legendy L / LITV. Starannie wybita i pięknie zachowana moneta, zasłużenie doceniona najwyższą notą w rankingu NGC. Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 3310 (R1); Ivanauskas 10SA7-2
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar Rycerz i Orzeł PCGS MS63 (MAX) – WYŚMIENITY
Aw.: Rycerz z mieczem nad jeńcem.Rw.: Orzeł chwytający zająca.Najwyższa nota gradingowa na świecie.&nbsp;Bardzi rzadki denar Władysława II Wygnańca w tak znakomitej kondycji.Menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie, nietknięte obiegiem detale. Polecamy do najlepszych kolekcji.Kopicki 53 (R2)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar - Książę z proporcemPCGS MS63 (MAX) – WYŚMIENITY
Aw: Popiersie księcia na wprost, z proporcem i tarczą. W polu z prawej strony gwiazda. W otoku napis.&nbsp;Rw: Rycerz z tarczą i mieczem walczący z lwem.&nbsp;&nbsp;Najwyższa nota gradingowa na świecie.&nbsp;Bardzi rzadki denar Władysława II Wygnańca w tak znakomitej kondycji. Odmiana 50c z gwiazdka obok księcia na rewersie.Menniczy egzemplarz, mocny połysk, głębokie bicie, nietknięte obiegiem detale.&nbsp;Gorąco polecamy do najlepszych kolekcji monet średniowiecza polskiego.Kopicki 50c (R5), Stronczyński T.41
Cena wywoławcza:
3 500 pln
Zygmunt III Waza donatywa wagi 7 dukatów 1614 Gdańsk – JEDYNY NA RYNKU
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi wyłożoną krezą. Na ramieniu płaszcz spięty agrafą, w którą wpisano rok 1614 ułożony w krzyż. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. Miniaturowa data 1614 u góry nad koroną. Pod ramieniem inicjały medaliera S.A.W otoku: napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym. SIGISMVNDVS III DG REX&nbsp; POLONIÆ MAG DVX LIT RVSS PRVSSIÆRw.: Dwa lwy podtrzymują kartusz miejski stojący na bogato zdobionej konsoli. Nad tarczą złączone dwa liście palmowe i gałązki laurowe. Środek konsoli w kształcie serca, w której znajduje się miniaturowa tarcza miejską trzymana przez dwa lwy. Pod kartuszem herbowym, w zakończeniu belki poziomej rozdzielone inicjały S-A. Na belce, pod nią i u samego dołu trzykrotnie umieszczony rok 16-14, dodatkowo wśród ornamentów konsoli inicjały F-B.W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FDonatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej.&nbsp; Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym. Stemple tej donatywy były przeznaczone do egzemplarzy o wadze półportugała (pięciu dukatów). Jednak na polecenie rady miasta odbijano też specjalne egzemplarze o wadze wyższej, od 6 do 8 dukatów. Przeznaczano je na podarunki dla wybitnych gości. Egzemplarz o wadze 7 dukatów był w dawnych zbiorach Gimnazjum Gdańskiego. Kolejny znajduje się w Bode Museum w Berlinie. Przed wojną odnotowano jeden egzemplarz na aukcjach w 1911 i potem w 1913 roku w firmie Riechman. Zapewne ten egzemplarz pojawił się w 1954 roku na aukcji Coin Galleries w USA. Jest to obecnie jedyny egzemplarz tej wagi dostępny na rynku numizmatycznym. W pracy J. Dutkowskiego „Złoto czasów dynastii Wazów” umieszczono ilustrację egzemplarza ze zbiorów berlińskich.Ekstremalnie rzadka pozycja, notowana tylko raz na aukcji w 1954 roku w USA. Nie posiadał jej w swojej kolekcji nikt z wielkich kolekcjonerów monet polskich (H. Czapski, Potocki, Sobański). Aktualnie znajduje się tylko w jednym zbiorze publicznym w Berlinie. Prawdopodobnie oferowany to drugi i jedyny egzemplarz dostępny na rynku.Wspaniały egzemplarz. Wspaniale zachowane detale, połysk menniczy, kolorowa, piękna wiekowa patyna. Droben defekty obrzeża.Kopicki nie uwzględnia, Friedberg nie notuje tej wagi; Dutkowski, Suchanek CNG.206; Dutkowski(złoto Wazów t.I).164 R8, Kaleniecki s. 208 (tylko jedno notowanie)Egzemplarz kupiony od Donadla Crowthera 03.03.1970 za 399 GBP.
Cena wywoławcza:
250 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1642 GG, Bydgoszcz NGC XF40 - ILUSTROWANY
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. Z szerokim naramiennikiem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POL − M D LIT RVS PR MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały G-G, pośrodku data 16-4Z. U dołu tarczy nad ogniwem łańcucha miniaturowe literki B-S W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REXBardzo rzadka odmiana bez znaku mincerskiego Haki na rewersie.&nbsp;Patyna, dobra prezencja.Ta sama moneta zilustrowana w internetowym katalogu Pana Jana Dostycha, wybitnego specjalisty od talarów koronnych.&nbsp;Davenport 4329; Tyszkiewicz 12; Dostych 42.1.01 (R6)
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Władysław IV Waza. Dukat 1639, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL M D L RVS PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską stojącą na kartuszu. U dołu inicjały I-I. Legendę otokową rozpoczyna rozeta: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1639W dukatach z datą 1639 roku wyróżniamy kilka odmian stempla, głównie z inicjałami menniczymi GR.&nbsp;Nasza moneta to rzadki wariant, wczesny typ popiersia króla oraz inicjały mennicze I-I. Odmiany tego dukata różnią się kształtem konsoli oraz różnie ułożonymi liśćmi palmy i gałązką nad tarczą. Ten wariant występują niezwykle rzadko na rynku.Moneta ze starego zbioru. Wspaniale zachowany połysk menniczy, delikatne niedobicie prawego lwa, mimo to ładna prezencja. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.Kopicki 7584 R4; Kaleniecki 262; 591; H-Czapski 1802 (R2); Tyszkiewicz 20; Złoto Wazów 203 (R5-R6)
Cena wywoławcza:
50 000 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831, Warszawa PCGS MS64 – WYŚMIENITE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Subtelna patyna, mocny połysk menniczy. Gabinetowy stan zachowania. Moneta godna polecenia najlepszych kolekcji.Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
6 500 pln
PRL. 1.000 złotych 1982 Jan Paweł II, stempel lustrzany NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta wybita w niskim nakładzie zaledwie 1700 sztuk.&nbsp;Efekt ULTRA CAMEO - co oznacza, że wszystkie wypukłe elementy są pokryte wspaniałym matem, co dodatkowo pogłębia efekt lustrzanki. Idealnie zachowany egzemplarz. Parchimowicz 338b
Cena wywoławcza:
2 000 pln