RZADKI

Cesarstwo Rzymskie.Hadrian 117 - 138 n. e. Sesterc, Rzym - RZADKI

Cena wywoławcza::
1 000 pln
4 200 pln
320 %

Aw.: Popiersie Hadriana w wieńcu laurowym w prawo: HADRIANVS AVGVSTVS

Rw.: Galera płynie w prawo, na czele sternik trzyma Sztandar i Vexillum, w odcinku S C FELICITATI AVG COS III PP

RIC 704

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 25,45 g orichalcum
Średnica: 33 mm

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia. Dwie ostanie cyfry daty wielkie.Menniczej świeżości moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Minus za zarysowania na twarzy króla. Rzadki, wczesny rocznik.Shatalin/Grendel G14b-2 (R3)
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Władysław IV Waza. Dukat 1639, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL M D L RVS PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską stojącą na kartuszu. U dołu inicjały I-I. Legendę otokową rozpoczyna rozeta: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1639W dukatach z datą 1639 roku wyróżniamy kilka odmian stempla, głównie z inicjałami menniczymi GR.&nbsp;Nasza moneta to rzadki wariant, wczesny typ popiersia króla oraz inicjały mennicze I-I. Odmiany tego dukata różnią się kształtem konsoli oraz różnie ułożonymi liśćmi palmy i gałązką nad tarczą. Ten wariant występują niezwykle rzadko na rynku.Moneta ze starego zbioru. Wspaniale zachowany połysk menniczy, delikatne niedobicie prawego lwa, mimo to ładna prezencja. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.Kopicki 7584 R4; Kaleniecki 262; 591; H-Czapski 1802 (R2); Tyszkiewicz 20; Złoto Wazów 203 (R5-R6)
Cena wywoławcza:
50 000 pln
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Kraków, ŁADNY - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Półpostać króla w koronie i zbroi, z berłem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w drugiej dłoni, przy boku rapier. Na zbroi zawieszony łańcuch z Orderem Złotego Runa. W otoku: IOANNES CASIMIR DG REX POLON MAG DVX LIT RVS PRVS M S LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku, opasana łańcuchem z Orderem Złotego Runa, u dołu w łańcuchu mały herb Sas w tarczy, po bokach data 16-49, poniżej inicjały G-P. W otoku: SA SE CZ NEC NO SVE GO VA H REXTalar Jana II Kazimierza z rzadkiej emisji krakowskiej. Wariat z półpostacią króla trzymającą berło i jabłko królewskie. Opisywana moneta to odmiana z datą nad inicjałami dzierżawcy mennicy krakowskiej. Herb Sas przecina łańcuch Orderu Złotego Runa, częściowo znajduję się w polach dużej tarczy herbowej.Wyjątkowo starannie wybity egzemplarz jak na ten typ monety. Szlachetna patyna, wyraźne szczegóły zarówno na awersie, jak i na rewersie, delikatny połysk w tle. Moneta pochodzi ze starej kolekcji. Niezmiernie rzadka pozycja, zwłaszcza w tym stanie zachowania.&nbsp;Kopicki 1807; Davenport 4334, Kamiński, Kurpiewski 540 (R6); Tyszkiewicz 100 mk; H. Czapski 5207 (R5); Talary Jana Kazimierza 12 (R7)
Cena wywoławcza:
40 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1654, Toruń NGC MS61 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi  Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SVEC M D L R PRVSRw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską, po bokach data 16-54, poniżej inicjały mennicze HI-L W otoku: MONETA NOVA ARGENT (18) CIVIT THORVNENSISNiewielka wada mennicza obrzeża, ale moneta pięknie zachowana z wyraźnym blaskiem menniczym. Jedyny egzemplarz z tego rocznika w nocie MS!Kopicki 8317 (R2); CNCT 1618 (R2)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
II RP. 1 Pułk Strzelców Konnych - RZADKOŚĆ
Odznaka ma kształt dwunastopromiennej gwiazdy osadzonej na obręczy z latami: 1806 / 1812 / 1815 / 1831 / 1919 / 1924. Na gwieździe godło państwowe z numerem pułku i emaliowanym proporczykiem w barwach pułku. Kolory proporczyka odwrotnie naniesienie, ciekawostka. Odznaka trzyczęściowa, w wersji oficerskiej, bez sygnatur na stronie odwrotnej. Nakrętka sygnowana: FAB. GRAW. EMAL. / J. KNEDLER - WARSZAWA / NOWY ŚWIAT 45.Przedmiot w dobrym stanie zachowania, częściowo spękane emalie. Bardzo dobrze zachowana.Jedna z najrzadszych odznak z naszej oferty aukcyjnej. Sawicki, Wielechowski str. 211-212
Cena wywoławcza:
3 000 pln
II RP. Odznaka 3 Pułk Artylerii Polowej, Zamość - RZADKOŚĆ
Odznaka ma kształt równoramiennego krzyża, pokrytego ciemnozielona emalią. W centrum wieniec laurowy z numerem pułku, na ramionach krzyża daty upamiętniające działanie pułku: 1918 - 1928 oraz inicjały: P. A. P. - LEG. W kątach krzyża proporczyki z Orłami Polskimi. Nakrętka sygnowana: MICHROWSKI / GRAWER / WARSZAWA / NOWY ŚWIAT 15. Odznaka w bardzo dobrym stanie zachowania, emaile z minimalnymi odpryskami, na odwrocie graffiti. Trudno doszukać się notowań aukcyjnych. Duża rzadkość.Sawicki, Wielechowski str. 232 -233
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Odznaka - broszka pamiątkowa, patriotyczna 1861 - PIĘKNA
Brosza wykonana prawdopodobnie z okazji Manifestacji Jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Kownie w 1861 roku ku uczczeniu Unii w Krewie 12 sierpnia 1861 rokuoraz wykazania wobec władz carskich jedności podzielonych granicą polityczną wzdłuż Niemna i Bugu Królestwa Polskiego i ziem wcielonych bezpośrednio do Imperium Rosyjskiego. W koronę cierniową wkomponowana kotwica z trzonkiem w kształcie krzyża z napisem: 12 / SIERP / D: 25-27 LUT. 18 KWIET. 1961. Na kotwicy unieszczona emaliowana tarcza herbowa z Orłem i Pigonią. Po bokach dwie gałązki, prawdopodobnie wykonane ze złota. Połączenie krzyża z kotwicą, popularne w ornamentyce XIX wieku oznaczało nadzieję pokładaną w Bogu. Bardzo ciękawy i efektowny przedmiot wykonany z dużą starannością.
Cena wywoławcza:
1 500 pln
PRL. PRÓBA miedzionikiel 20 złotych 1974 XXX lat PRL - HYBRYDA, NGC MS65 (2 MAX)
Ekstremalnie rzadka odmiana próby miedzioniklowej. Awers typowy dla próby miedzioniklowej bez znaku mennicy pod łapą Orła (P299.c). Rewers wybity stemplem od monety próbnej, niklowej z małym monogram „EK” (P299.a)Wyśmienicie zachowany egzemplarz doceniony drugą, najwyższą notą w rankingu NGC.Parchimowicz P299.a/c
Cena wywoławcza:
3 000 pln