Cesarstwo Rzymskie. Neron 54 - 68 n. e., Sesterc, nieokreślony ośrodek menniczy na Bałkanach

Cena wywoławcza::
1 000 pln
2 200 pln
120 %

Aw: Głowa Nerona w wieńcu laurowym w prawo: NERO CLAVDIVS CAESAR AVG GERM PM TR P IMP PP

Rw: Cesarz jedzie na koniu w prawo, trzyma włócznię, obok niego galopuje żołnierz trzymający Vexillum, po bokach S – C, w odcinku DECVRSIO

Sesterce Nerona z nieokreślonych mennic Bałkańskich są dużo rzadsze od tych emitowanych w Rzymie i Lugdunum. Mennica usytułowana była prawdopodobnie w Trackim mieście Perinthus.

RIC nie notuje takiego zestawienia Portretu z tytulaturą, jedynie notuje ten typ z portretem w Aegisie. (RIC 172),WCN 89 var.

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 24,67 g Orichalcum
Średnica: 36 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk - NOWY WARIANT!
Nowy wariant grosza oblężniczego. Moneta NIESKATALOGOWANA w profesjonalnym opracowaniu Panów Janusza Parchimowicza i Mariusza Brzezińskiego „Monety Stefana Batorego”. Znak menniczy Kawka przedstawiony tym razem na rewersie nad koroną, poprawnie zapisana nazwa miasta. Interpunkcja na awersie w postaci gwiazdek.Moneta menniczej świeżości z lekką wadą blachy. Rzadkość!Kopicki 7393 (R4) - podobny; Parchimowicz (Batory) -Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży  aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Jan II Kazimierz. Medal na pamiątkę wojen szwedzkich, srebro, ex Potocki Collection
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. U dołu inicjały I H (Jan Höhn), w polu nabita punca Potockich - herb Pilawa. W otoku: IOANES CASIMIRUS D G REX POLONIAE &amp; SUECIAE REX &amp; cRw.: Snop zboża na morzu pływający, miotany wiatrami, powyżej promieniste słońce rozpędzające chmury. W otoku: AGITOR NON MERGOR (Jestem Miotany Nie Zatonę).Po raz pierwszy na współczesnym rynku aukcyjnym ekstremalnie rzadki medal autorstwa Jana Höhna, bity prawdopodobnie w latach 1655-1656, kiedy to szala zwycięstwa w wojnie polsko-szwedzkiej zaczęła przechylać się na stronę Jana Kazimierza. Dla celów propagandowych zamówiono w Gdańsku złote donatywy i medale srebrne sławiące zmagania Królewskie z przeciwnościami wojny. Symbolem ich jest smagany wichrami snopek, herb rodu królewskiego Wazów, mający oparcie w niebiosach. Znane są trzy warianty medali o tej samej tematyce. Oferowany na aukcji egzemplarz jest najbardziej efektownym okazem o wadze 3,5 talara (98,45 g) i średnicy blisko 70 mm.Stempel awersu posłużył m. in. do wybicia medalu o wadze 50 dukatów z roku 1658, z panoramą Torunia na rewersie. Pozycja została sprzedana za pośrednictwem naszej firmy za 1 104 000,00 złotych.Medal ze znakomitą proweniencja z legendarnej kolekcji Potockich. Na awersie po lewej stronie w polu znak własnościowy - herb Pilawa.Pozycja godna najlepszych zbiorów, zwłaszcza w tym stanie zachowania. Ryski w polu na lustrzanej powierzchni. Jednak w takiej kondycji i rozmiarach to unikalne pozycja. Gorąco polecamy!Raczyński 137; H. Czapski 2338
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz NGC MS62 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO -M D LIT RVS PRVS MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXWariant z herbem Półkozic na awersie. Legendę awersu i rewersu kończy duży krzyż.Talar podobny do odmiany 28.3.09 (R4-5), ale z przerobioną w stemplu cyfrą daty 1(6)28.Wyśmienicie zachowany egzemplarz, jeden z najpiękniejszych dostępnych na rynku. Obustronna, kolorowa patyna, doskonale zachowane detale, połysk. Moneta do najlepszych kolekcji!Davenport 4316; Kopicki 1374 (R1); Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 28.3.09 (R4-5) - podobny
Cena wywoławcza:
18 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia. Dwie ostanie cyfry daty wielkie.Menniczej świeżości moneta z obustronnym blaskiem menniczym. Minus za zarysowania na twarzy króla. Rzadki, wczesny rocznik.Shatalin/Grendel G14b-2 (R3)
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Jan II Kazimierz. Szóstak (6 groszy) 1658, Kraków - TL-B pod herbami - PCGS MS62 (MAX) – RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IO CAS D G REX – POL ET SVRw.: Pod koroną trójpolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Napis otokowy rozdzielony u dołu literami T L B. W otoku: GROS ARGEN SEX – REGNI POLONIE i data 1658Najwyższa nota gradingowa na świecie i zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Moneta bardzo rzadka, w tym stanie wręcz ekstremalnie rzadka. Sporadycznie notowana na aukcjach. Jeden z najrzadszych szóstaków Jana Kazimierza. Typ odmienny od innych bity tylko w 1658 roku, przypisywany mennicy krakowskiej. O rzadkości świadczy chociażby fakt, że H. Czapski znany ze swojej surowej oceny rzadkość, rzadkość prezentowanej monety oszacował na R4. Moneta w tym typie (tu bez kropek po TLB) w nieporównywalnie gorszym stanie na 13 aukcji WDA-MiM została sprzedana za 4800 złotych. Głębokie bicie, świetny detal, połysk menniczy, mennicza wada krążka.Kopicki 1615 (R5), H-Czapski 2126 (R4), Tyszkiewicz 15 mk
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Węgry. Matthias II (1608-1619). Dukat 1617 KB, Kremnica NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Stojący cesarz w zbroi, legenda otokowaRw.: Madonna z dzieciątkiem, legenda otokowaWyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym. Odbitka ze świeżego stempla.&nbsp;Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja w pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.Friedberg 81; KM 37
Cena wywoławcza:
5 000 pln
200 złotych 1995 Konkurs Chopinowski NGC PF69 ULTRA CAMEO (2 MAX) - NAJRZADSZE
Najrzadziej występująca i najbardziej pożądana przez kolekcjonerów moneta 200 złotowa wybita w niskim nakładzie zaledwie 500 sztuk. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC i PCGS - wysoki PF! Piękny, menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi, wypukłymi elementami reliefu. Parchimowicz 730
Cena wywoławcza:
17 000 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 10 fenigów 1923 - STEMPEL LUSTRZANY
Monety w WMG bite stemplami lustrzanymi - szczególnie te drobne nominały, należą do jednych z rzadziej występujących.Pięknie zachowana moneta. Kolorowa patyna.Parchimowicz 57b
Cena wywoławcza:
1 000 pln