Cesarstwo Rzymskie. Tyberiusz 14 - 37 n. e. Denar, Lugdunum

Cena wywoławcza::
1 000 pln
1 500 pln
50 %

Aw: Głowa cesarza w wieńcu laurowym, w prawo, napis w otoku: TI CAESAR DIVI AVG F AVGVSTVS

Rw.: Pax siedząca w prawo, trzymająca berło i gałązkę oliwną, napis po bokach: PONTIF MAXIM

Denary tego typu utożsamiane są z biblijnym Denarem podatkowym.

Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. (Mt 22,15-21).

Wśród uczonych trwa nadal zagorzała dyskusja czy to był właśnie ten denar, z powodu niskiego występowania monety w większych skarbach z tego okresu, pochodzących z Ziemi Świętej.

Ładna moneta z minimalnymi śladami korozji.

RIC 30

Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 3,27 g Ag
Średnica: 17 mm

Zygmunt II August. Grosz na stopę polską, 1566, Tykocin - herb Jastrzębiec - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS - AVG REX, pod popiersiem w odcięciu napis w dwu wierszach: POLO MAG / DVX L. Rw.: Pogoń litewska, u dołu pod mitrą wielkoksiążęcą monogram SA i herb Jastrzębiec (Stanisława Myszkowskiego). Data 15-66 pod koniem. W otoku: MONETA MAGNI DVCA LITV.Pierwszy typ, pierwszego rocznika groszy tykocińskich w rzadkim wariancie z herbem Jastrzębiec, który przez niedługi czas gościł na monetach. Moneta wielokrotnie rzadsza od grosza z herbem Słupy. Blask menniczy w tle. Ładnie zachowany egzemplarz godny polecenia.Kopicki 3284 (R5); Tyszkiewicz 12.00 mk
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Stefan Batory. Grosz 1581, Ryga
Odmiana ze skróconą datą po bokach herbu miasta, Klucze u góry rewersu. Blask menniczy.Kopicki 8084 (R1); Parchimowicz (Batory) 194.a
Cena wywoławcza:
400 pln
Michał Korybut Wiśniowiecki, Medal koronacyjny owalny 1669 - PIĘKNY I BARDZO RZADKI
Bardzo rzadka seria medali wybitych w złocie i srebrze z okazji koronacji Michała Korybuta na króla Polski. Koronacja miała miejsce w 1669 roku i tak należy datować ten bardzo rzadki medal. Kompozycja oparta jest na modnych wówczas przedstawieniach symbolicznych: wizerunek władcy, który swoją osobą jednoczy państwo i pod osłoną Boga powstrzymuje i uspokaja jego wrogów. Wyobrażenie orła nawiązywało do rzymskich przedstawień na monetach Augusta i Marka Aureliusza. Medal sygnowany pod popiersiem władcy inicjałami IH (Jan Höhna młodszy).Medalami tymi obdarowano uczestników uroczystości koronacji. Ich opis znajdujemy w drukach wydanych tuż po królewskiej koronacji. Wydany po koronacji druk, którego autorem był J. W. Janicki opisywał koronację i w przedmiocie monet opisywał to tak: (…) Po przeżegnaniu Prymatrialnym, rzucane od majestatu i po wszystkim kościele srebrne i złote missilia, takiemi ozdobione hieroglifikami. Po jednej stronie wyrażone było morze na którym między powstałymi nawałnicami, na wierchu konchy morskiej pływał okrągły świat, od wieszającego się zatrzymywany Orła, zdolnych nad samym morzem obłoków, dwie ręce wydane, prawa Berło, lewa trzyma okręcony rózgą oliwkowa miecz, ad angulum skłoniwszy, wystawioną nad orłem koronę wspierały. Nad wszystkim imię Boga hebrajskimi literami zapisane. Naokoło dana inscriptia: DEXTERA DOMINI FECIT VITRUTEM (…)Bardzo rzadki medal - na rynku znajduje się nie więcej niż kilka sztuk. Pięknie zachowany egzemplarz. Delikatna, subtelna patyna. Resztki połysku menniczego. Numizmat do najlepszych kolekcji. Raczyński 161; H-Czapski 2388 (R5)
Cena wywoławcza:
40 000 pln
Polska XIX w. /Rosja. Mikołaj I. 1 1/2 Rubla = 10 złotych 1833 НГ, Petersburg – PIĘKNE
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z Orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г (Nikolai Grachev).Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1 1/2 RUBLA. 10 ZŁOT. 1833Wariant z 3 jagodami po 7 gałązce lauru.Pięknie zachowana moneta z wyraźnym, obustronnym blaskiem menniczym.&nbsp;Plage 313; Kopicki 9440 (R1); Davenport 284; Bitkin 1083; Berezowski 10 zł
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Węgry. Matthias II (1608-1619). Dukat 1614 KB, Kremnica- WYŚMIENITY
Aw.: Stojący cesarz w zbroi, legenda otokowaRw.: Madonna z dzieciątkiem, legenda otokowaWyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym. Odbitka ze świeżego stempla.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 34 aukcji za 67.200 złotychFriedberg 81
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Jan II Kazimierz. Dwutalar 1650, Gdańsk - RZADKOŚĆ
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi płytowej z berłem i jabłkiem królewskim w dłoni. Na prawej ręce wielka kokarda.&nbsp;W otoku: IOAN CASIM D G REX POL &amp; SUEC M D L RUS PRURw.: Dwa lwy z podwójnymi ogonami podtrzymują owalną tarczę miejską, u dołu ozdobny kartusz z datą 1650, po bokach kartusza inicjały G-R Nad tarczą wieniec laurowy w nim dwa liście palmowe i wielolistna gałązka. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSW 1650 roku mennica w Gdańsku wprowadziła nowy nominał w mennictwie polskim − talar podwójny. Do tej pory talary o większej wadze miały charakter wyłącznie okazowy lub próbny. Na monecie tej wyeksponowano półpostać króla, z wszystkimi symbolami władzy królewskiej − berło, jabłko królewskie, szarfę dowódcy, a z boku widoczny jest klejnot zdobiący królewski hełm.&nbsp;Dwutalary gdańskie należą do monet wyjątkowo efektownych i bardzo rzadkich. Znajdowały się w największych przedwojennych zbirach m. in. Frankiewicza, Chełmińskiego czy Czapskiego.Bardzo ładny egzemplarz ze starej kolekcji.Do monety dołączona karteczka z odręcznymi zapiskami kolekcjonera.&nbsp;Moneta godna najlepszych zbiorów. Polecamy.Kopicki 7647 (R5); Davenport 4359. 560; CNG 302; Parchimowicz 1758; Tyszkiewicz 50 mk; H-Czapski 1960 (R4); Talary Jana Kazimierza G.01 (R5)
Cena wywoławcza:
50 000 pln
Węgry. Ludwik II Węgierski. 1 1/4 Schautaler (talara) 1525, Kremnica - RZADKOŚĆ
Aw: Król na koniu zwrócony w lewo, w pełnej zbroi. Na zbroi konia herb węgiersko-czeski. W polu inskrypcja. W otoku: LVDOVICVS•DEI•GRACIA•REGIS•HVNGARIE•DALMACIA•CROACIA•REX:. Rw: Pod koroną herby pary królewskiej, poniżej monogram z inicjałami (Lajos i Maria) w otoczeniu ozdobionych, siedmioma mniejszymi herbami (węgierski, chorwacki, morawski, mołdawski, śląski, bośniacki i dalmatyński), kartuszy. W otoku: +•MARCHIO•MORAVIA•DVX•LVCENBVRGENSIS•SILESIA•M•D•XX•V:.&nbsp;Drobne manipulacje w tle. Ładny egzemplarz w wiekowej patynie. Bardzo rzadkie!&nbsp;Dav. 557 (dieses Exemplar); Huszar/Procopius 11.&nbsp;
Cena wywoławcza:
16 000 pln
PRL. 5 złotych 1958 Rybak – PODWÓJNE SŁONECZKO – WĄSKA DATA 8 - NGC MS67 (MAX) EKSTREMALNIE RZADKIE
NAJWYŻSZA nota gradingowa na świecie – UNIKAT. Piękna moneta pierwszego rocznika popularnego Rybaka.&nbsp;Bardzo poszukiwany Rybak z rocznika 1958, podwójne słoneczko (pod ramieniem). Wariant z wąską ósemkąWyselekcjonowany egzemplarz rzadkiej monety PRL. Moneta do najlepszych kolekcji.Parchimowicz 220.a
Cena wywoławcza:
5 000 pln