Cesarstwo Rzymskie, Aureus Tyberiusz 14-37 n. e., Lugdunum NGC Ch F - RZADKI

Cena wywoławcza::
3 200 pln
9 500 pln
197 %

Aw: Głowa Tyberiusza w wieńcu laurowym w prawo,  napis: TI CAESAR DIVI AVG F AVGVSTVS

Rw: Cesarzowa Liwia jako bogini Pax siedzi na tronie w prawo, trzyma berło i gałązkę oliwną, wokół dokończenie tytulatury PONTIF MAXIM

RIC 27

Stan zachowania: NGC Ch F
Waga: Au
Średnica: 18 mm

Zygmunt II August. Dukat 1556, Gdańsk ex. Styka - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i w zbroi. Broda królewska zapleciona w szpic. W otoku: SIGIS AVG REX POLO D PRVSRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN 1556Mennica w Gdańsku rozpoczęła wybijanie dukatów miejskich za panowania Zygmunta Starego. Kontynuowano tę działalność także za panowania Zygmunta Augusta. Najintensywniej mennica w Gdańsku pracowała w 1555 i 1556 roku. W 1556 roku w mennicy wykonano aż osiem par stempli do bicia dukatów.  Wszystkie odmiany należą do monet bardzo rzadkich.Na naszym dukacie powtórzono popiersie z 1555, gdzie król ma brodę przystrzyżoną w długi szpic. Awers połączono z nowym rewersem z datą 1556.Moneta znana tylko z największych zbiorów, między innymi J. Sawickiego, H. Karolkiewicza. Była też odnotowana w historycznych kolekcjach Z. Chełmińskiego, O. Kubickiego, M. Frankiewicza, ale nie posiadał jej Emeryk Hutten Czapski.Ogromnej rzadkości dukat gdański, do monety oryginalna karteczka z aukcji z 1962 roku.Piękny egzemplarz. Wspaniały detal, połysk menniczy. Delikatnie gięty.Kopicki 7378 (R6); Frieberg 2; Dutkowski, Suchanek CNG 98; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 100 (R6 R7); Frankiewicz 118Egzemplarz z aukcji Coins Galleries, New York 9-10 November 1962 lot 290 (kupiony za 290$).
Cena wywoławcza:
170 000 pln
Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk NGC MS63 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Postać Chrystusa. W otoku: DEFENDE NON CHRISTE.Rw.: Herb Gdańska, po bokach data 15-77. W otoku: SOLIDVS CIVI GEDANENSISDrobna, bardzo rzadka moneta bita podczas oblężenia Gdańska.Wariant z głową Chrystusa pokrywającą się z linią otoku. Znakomity egzemplarz doceniony najwyższą notą w rankingu NGC. Obustronny blask menniczy, delikatna patyna.Kopicki 7388 (R3); Parchimowicz (Batory) 2702.a1Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Zygmunt III Waza donatywa wagi 7 dukatów 1614 Gdańsk – JEDYNY NA RYNKU
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi wyłożoną krezą. Na ramieniu płaszcz spięty agrafą, w którą wpisano rok 1614 ułożony w krzyż. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. Miniaturowa data 1614 u góry nad koroną. Pod ramieniem inicjały medaliera S.A.W otoku: napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym. SIGISMVNDVS III DG REX&nbsp; POLONIÆ MAG DVX LIT RVSS PRVSSIÆRw.: Dwa lwy podtrzymują kartusz miejski stojący na bogato zdobionej konsoli. Nad tarczą złączone dwa liście palmowe i gałązki laurowe. Środek konsoli w kształcie serca, w której znajduje się miniaturowa tarcza miejską trzymana przez dwa lwy. Pod kartuszem herbowym, w zakończeniu belki poziomej rozdzielone inicjały S-A. Na belce, pod nią i u samego dołu trzykrotnie umieszczony rok 16-14, dodatkowo wśród ornamentów konsoli inicjały F-B.W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FDonatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej.&nbsp; Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym. Stemple tej donatywy były przeznaczone do egzemplarzy o wadze półportugała (pięciu dukatów). Jednak na polecenie rady miasta odbijano też specjalne egzemplarze o wadze wyższej, od 6 do 8 dukatów. Przeznaczano je na podarunki dla wybitnych gości. Egzemplarz o wadze 7 dukatów był w dawnych zbiorach Gimnazjum Gdańskiego. Kolejny znajduje się w Bode Museum w Berlinie. Przed wojną odnotowano jeden egzemplarz na aukcjach w 1911 i potem w 1913 roku w firmie Riechman. Zapewne ten egzemplarz pojawił się w 1954 roku na aukcji Coin Galleries w USA. Jest to obecnie jedyny egzemplarz tej wagi dostępny na rynku numizmatycznym. W pracy J. Dutkowskiego „Złoto czasów dynastii Wazów” umieszczono ilustrację egzemplarza ze zbiorów berlińskich.Ekstremalnie rzadka pozycja, notowana tylko raz na aukcji w 1954 roku w USA. Nie posiadał jej w swojej kolekcji nikt z wielkich kolekcjonerów monet polskich (H. Czapski, Potocki, Sobański). Aktualnie znajduje się tylko w jednym zbiorze publicznym w Berlinie. Prawdopodobnie oferowany to drugi i jedyny egzemplarz dostępny na rynku.Wspaniały egzemplarz. Wspaniale zachowane detale, połysk menniczy, kolorowa, piękna wiekowa patyna. Droben defekty obrzeża.Kopicki nie uwzględnia, Friedberg nie notuje tej wagi; Dutkowski, Suchanek CNG.206; Dutkowski(złoto Wazów t.I).164 R8, Kaleniecki s. 208 (tylko jedno notowanie)Egzemplarz kupiony od Donadla Crowthera 03.03.1970 za 399 GBP.
Cena wywoławcza:
250 000 pln
Śląsk, Wrocław - Diecezja. Karol Ferdynand Waza (1625-1655). Klipa dwutalara (Doppeltaler-Klippe) 1632, Nysa NGC AU55
Aw.: Popiersie w regaliach kościelnych, zwrócone w prawo. Na ramieniu sygnatura CVB, pod popiersiem data 1632. W otoku CAR FERD D G P P ET S EPS WRATRw.: Czteropolowy herb Polski zdobiony mitrą i pastorałem, pośrodku mała tarcza z herbem Snop - Wazów. U dołu w ligaturze inicjały HIH (Johann Jakob Huser). W otoku: A IOVA PRINCIPIVMKarol Ferdynand królewicz Polski, biskup wrocławski, płocki, książę nyski i opolsko raciborski, syn polskiego króla Zygmunta III Wazy. Po śmierci Władysława IV w związku z nieobecnością brata Jana Kazimierza zgłosił swoją kandydaturę do tronu polskiego. Kandydatura ta została jednak odrzucona przez szlachtę Wielkiego Księstwa Litewskiego wyznania ewangelickiego pod groźbą zerwania Unii polsko-litewskiej. W rezultacie Karol Ferdynand ustąpił miejsce na rzecz brata Jana Kazimierza, który powrócił do polski. Jako zadośćuczynienie otrzymał Księstwo Opolsko-Raciorskie.Niezwykle efektowna pozycja, rzadko spotykana na polskim rynku aukcyjnym.Davenport 5111; F.u.S. 2644; Hutten-Czapski 1888
Cena wywoławcza:
35 000 pln
Węgry. Matthias II (1608-1619). Dukat 1617 KB, Kremnica NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Stojący cesarz w zbroi, legenda otokowaRw.: Madonna z dzieciątkiem, legenda otokowaWyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym. Odbitka ze świeżego stempla.&nbsp;Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.&nbsp;Bardzo rzadka pozycja w pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.Friedberg 81; KM 37
Cena wywoławcza:
5 000 pln
PRÓBA nikiel 50 groszy 1919, ex Faruk, ex Karolkiewicz collection - UNIKAT - PCGS SP62 (MAX)
Znakomita proweniencja, moneta z legendarnej kolekcji ostatniego króla Egiptu Faruka. Najwyższa nota gradingowa na świecie.&nbsp;Moneta wybita w nieznanym nakładzie. Na awersie, pod orłem monogram JH. Zdjęcie dokładnie tego egzemplarza zostało użyte w książce Janusza Parchimowicza "Monety Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939", str. 122/123 (nowe wydanie).Jedyny znany egzemplarz. Parchimowicz P116
Cena wywoławcza:
40 000 pln
II RP. 66 Kaszubski Pułk Piechoty, Chełmno - DUŻA RZADKOŚĆ
Odznaka składa się z czterech połączonych numerów pułku „66”, między którymi wkomponowane inicjały „JP”. W centrumemaliowana, ośmiokątna tarcza herbowa z gryfem i napisem: NIGDE DO ZGUBE NE PRZYŃDĄ KASZUKE. Odznaka dwuczęściowa, w wersji oficerskiej, mocowana za pomocą dwóch nitów, brak cech probierczych na stronie odwrotnie.Nakrętka W. GONTARCZYK / WARSZAWA, przemieszczanie po słupku prawidłowe. Odznaka w bardzo dobrym stanie zachowania. Duża rzadkość, prawdopodobnie pierwsze notowanie na współczesnym rynku aukcyjnym.Sawicki, Wielechowski str. 111
Cena wywoławcza:
2 500 pln
PRL. 5 złotych 1958 Rybak – PODWÓJNE SŁONECZKO – WĄSKA DATA 8 - NGC MS67 (MAX) EKSTREMALNIE RZADKIE
NAJWYŻSZA nota gradingowa na świecie – UNIKAT. Piękna moneta pierwszego rocznika popularnego Rybaka.&nbsp;Bardzo poszukiwany Rybak z rocznika 1958, podwójne słoneczko (pod ramieniem). Wariant z wąską ósemkąWyselekcjonowany egzemplarz rzadkiej monety PRL. Moneta do najlepszych kolekcji.Parchimowicz 220.a
Cena wywoławcza:
5 000 pln