Cesarstwo Rzymskie. Denar, Oktawian August 27 p .n. e. - 14 n.e. NGC Ch VF

Cena wywoławcza::
500 pln
1 525 pln
205 %

Aw.: Głowa Augusta w prawo, CAESAR AVGVSTVS

Rw.: Wewnątrz tarczy inskrypcja SPQR/ CLV

Nieokreślony ośrodek menniczy w Hiszpanii znajdował się najprawdopodobniej w mieście Colonia Caesaraugusta (dzisiejsza Saragossa).

Patyna.

RIC 257

Stan zachowania: NGC Ch VF

Zygmunt II August. Grosz 1566 na stopę polską, Tykocin PCGS MS63 (MAX)
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS - AVG REX, pod popiersiem w odcięciu napis w dwu wierszach: POLO MAG / DVX L. Rw.: Pogoń litewska, u dołu pod mitrą wielkoksiążęcą monogram SA i herb rodowy Jagiellonów, Kolumny. Data 15-66 pod Pogonią. W otoku: MONETA MAGNI DVCA LIT. Odmiana z dużym herbem Kolumny i końcówkami napisów L / LI. Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki grosz w tym stanie zachowania. Ivanauskas 5SA74-8;Kopicki 3283 (R)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (z Kawką na awersie)
Wariant ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu, litery TE w CHRISTE połączone.&nbsp;Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 21 aukcji za 9200 złotych.Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.a2.Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży&nbsp; aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Michał Korybut Wiśniowiecki, Medal koronacyjny owalny 1669 - PIĘKNY I BARDZO RZADKI
Bardzo rzadka seria medali wybitych w złocie i srebrze z okazji koronacji Michała Korybuta na króla Polski. Koronacja miała miejsce w 1669 roku i tak należy datować ten bardzo rzadki medal. Kompozycja oparta jest na modnych wówczas przedstawieniach symbolicznych: wizerunek władcy, który swoją osobą jednoczy państwo i pod osłoną Boga powstrzymuje i uspokaja jego wrogów. Wyobrażenie orła nawiązywało do rzymskich przedstawień na monetach Augusta i Marka Aureliusza. Medal sygnowany pod popiersiem władcy inicjałami IH (Jan Höhna młodszy).Medalami tymi obdarowano uczestników uroczystości koronacji. Ich opis znajdujemy w drukach wydanych tuż po królewskiej koronacji. Wydany po koronacji druk, którego autorem był J. W. Janicki opisywał koronację i w przedmiocie monet opisywał to tak: (…) Po przeżegnaniu Prymatrialnym, rzucane od majestatu i po wszystkim kościele srebrne i złote missilia, takiemi ozdobione hieroglifikami. Po jednej stronie wyrażone było morze na którym między powstałymi nawałnicami, na wierchu konchy morskiej pływał okrągły świat, od wieszającego się zatrzymywany Orła, zdolnych nad samym morzem obłoków, dwie ręce wydane, prawa Berło, lewa trzyma okręcony rózgą oliwkowa miecz, ad angulum skłoniwszy, wystawioną nad orłem koronę wspierały. Nad wszystkim imię Boga hebrajskimi literami zapisane. Naokoło dana inscriptia: DEXTERA DOMINI FECIT VITRUTEM (…)Bardzo rzadki medal - na rynku znajduje się nie więcej niż kilka sztuk. Pięknie zachowany egzemplarz. Delikatna, subtelna patyna. Resztki połysku menniczego. Numizmat do najlepszych kolekcji. Raczyński 161; H-Czapski 2388 (R5)
Cena wywoławcza:
40 000 pln
Jan Kazimierz. Ort (18 groszy) 1659, Poznań - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: IOAN CASIMI D G:REX POL &amp; SVEC M D L R PRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku, po bokach nominał 1-8 i inicjały A-T (Andrzej Tymf). Herb Ślepowronpod tarczą herbową. W otoku: MONETA NOVA RE - GNI POL POLON 1659Wariant z herbem ŚLEPOWRON (Jan Kazimierz Krasiński) na rewersie, pod tarczą herbową.Brak notowań u Kurpiewskiego, brak wyceny przez Tyszkiewicza, Rzadkość oszacowana na R8 przez Kopickiego.Wielkiej rzadkości moneta bita w ostatnich miesiącach 1659 roku, kiedy to nowym podskarbim mennicy poznańskiej został Jan Kazimierz Krasiński.Pozycja godna najlepszych kolekcji.Kurpiewski (-); Tyszkiewicz (-); Kopicki 1765 (R8)
Cena wywoławcza:
7 500 pln
Powstanie Listopadowe. 5 złotych 1831, Warszawa PCGS MS64 – WYŚMIENITE
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIERw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831Subtelna patyna, mocny połysk menniczy. Gabinetowy stan zachowania. Moneta godna polecenia najlepszych kolekcji.Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)
Cena wywoławcza:
6 500 pln
II RP. Odznaka 3 Pułk Strzelców Podhalańskich, srebro - RZADKA
Odznaka ma kształt wieńcalaurowego, tło emaliowane na biało. Pośrodku tarcza z promieniami słońca i napisem 1919 P.S.P. oraz godło Strzelców Podhalańskich z numerem pułku. Odznaka wykonana w zakładzie Wiktora Gontarczyka, w Warszawie. Na stronie odwrotnej cecha srebra z lat 20-tych oraz wyryty numer 50. Nakrętka sygnowana: GONTARCZYK - WARSZAWA / MIODOWA 19, przemieszczanie po słupku prawidłowe. Bardzo rzadka pozycja w pięknym stanie zachowania. Sawicki, Wielechowski str. 141-143
Cena wywoławcza:
2 500 pln
PRL. 5 złotych 1958 Rybak – PODWÓJNE SŁONECZKO – WĄSKA DATA 8 - NGC MS67 (MAX) EKSTREMALNIE RZADKIE
NAJWYŻSZA nota gradingowa na świecie – UNIKAT. Piękna moneta pierwszego rocznika popularnego Rybaka.&nbsp;Bardzo poszukiwany Rybak z rocznika 1958, podwójne słoneczko (pod ramieniem). Wariant z wąską ósemkąWyselekcjonowany egzemplarz rzadkiej monety PRL. Moneta do najlepszych kolekcji.Parchimowicz 220.a
Cena wywoławcza:
5 000 pln
PRL. 5 złotych 1959 Rybak - DESTRUKT MENNICZY
Niezwykle efektowny destrukt menniczy spowodowany dużym przesunięciem stempla. Dodatkowo moneta z zaokrąglonym rantem, wybita bez pierścienia modelującego. Duża ciekawostka, wyśmienity stan zachowania.Parchimowicz 220b
Cena wywoławcza:
1 000 pln