Grecja, Macedonia. Aleksander Wielki 336-323 p.n.e. AV Stater, Lampsakos NGC AU

Cena wywoławcza::
3 500 pln
9 100 pln
160 %

Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim w prawo

Rw.: Nike idzie w lewo trzyma wieniec laurowy i stylis, po lewo monogram i protom Pegaza, po prawo inskrypcja ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Emisja z lat 325-323 p.n.e.

Ładny egzemplarz z wyraźnymi szczegółami.

Rzadka moneta.

Stan zachowania: NGC AU
Waga: Au
Średnica: 18 mm

Stefan Batory. Grosz oblężniczy 1577, Gdańsk (litery TE rozdzielone)
Późniejszy, mniej starannie bity typ groszy gdańskich, ale wyżej wyceniany w katalogach. Odmiana ze znakiem menniczym Kawka rozpoczynającym legendę awersu. Nie udało nam się dotrzeć do notowań aukcyjnych wariantu z rozdzielonymi literami TE w CHRISTE! Moneta z widocznym blaskiem menniczym. Kopicki 7392 (R4); Parchimowicz (Batory) 2704.Jednym z powodów powstania groszy oblężniczych był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, pokazując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE (ochroń nas Chryste). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Grosze były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla.Na Aukcji 35 mamy przyjemność zaprezentować Państwu największą jak dotąd kolekcję właśnie tego nominału, znanego z wielu wariantów. Jeden typ po raz pierwszy występuje w sprzedaży  aukcyjnej.
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Władysław IV Waza. Donatywa 1644, Gdańsk – UNIKALNY STAN ZACHOWANIA
Aw.: Półpostać króla w koronie i zbroi, z berłem opartym o ramię, jabłkiem królewskim w dłoni, przy pasie rapier. Na szyi szeroki koronkowy kołnierz i zawieszony na łańcuchu Order Złotego Runa. Na ramieniu zawiązana szarfa dowódcy. W otoku: VLADISLAUS IIII D G REX POL & SUEC M DUX LITV RUS PRUSRw.: Nad panoramą Gdańską wieniec z chmur, z którego na miasto padają promienie słońca, wewnątrz hebrajski napis Jahwe. Z chmur wyłaniają się cztery dłonie. Pierwsza trzyma gałązkę oliwną i palmową, druga miecz i wagę. Nad miastem dwie anielskie dłonie złączone do modlitwy za pomyślność Gdańska. U dołu mała tarcza z herbem miasta, podtrzymywana po bokach przez dwa lwy i data 16-44. Poniżej inicjały G-R, pod tarczą litery I-H (Jan Höhn). W otoku: REGIA CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECITJedna z najpiękniejszych i najbardziej okazałych donatyw gdańskich, do których stemple wykonał słynny medalier XVII wieku Jan Höhn. Donatywy pełniły rolę nagrodową, mając jednocześnie wysoką wartość nabywczą wyrażoną w dukatach. Gdańsk, często za ich pośrednictwem realizował zobowiązania miasta wobec króla. Wielki przywilej nadany miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka wymagał od Gdańska przekazywania 2000 dukatów rocznie do prywatnej szkatuły króla. To zobowiązanie rada miasta realizowała aż do 1795 roku. Przekazanie tej kwoty w formie donatyw stanowiło nie tylko spłatę zobowiązania miasta. Król otrzymywał piękne, o dużej wartości medale, którymi mógł nagradzać zasłużonych dworzan. Stąd bardzo często spotykamy na donatywach ślady opraw czy zawieszek. Donatywy z panoramą miejską należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku.Najpiękniejszy egzemplarz jaki dotychczas widzieliśmy na rynku, niespotykany w handlu. Idealny stan zachowania, lustro mennicze i wiekowa, kolorowa patyna. Numizmat wygląda jakby została wybity wczoraj, a nie ponad 350 lat temu - IDEAŁ.Polecamy do najlepszych kolekcji, dla najbardziej wymagających kolekcjonerów.CNG 268a; H-Czapski 9727; Raczyński 118; Bentkowski 119; Gumowski(1938) 77; Chełmiński 639; Parchimowicz D19 b
Cena wywoławcza:
70 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz NGC MS62 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO -M D LIT RVS PRVS MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXWariant z herbem Półkozic na awersie. Legendę awersu i rewersu kończy duży krzyż.Talar podobny do odmiany 28.3.09 (R4-5), ale z przerobioną w stemplu cyfrą daty 1(6)28.Wyśmienicie zachowany egzemplarz, jeden z najpiękniejszych dostępnych na rynku. Obustronna, kolorowa patyna, doskonale zachowane detale, połysk. Moneta do najlepszych kolekcji!Davenport 4316; Kopicki 1374 (R1); Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 28.3.09 (R4-5) - podobny
Cena wywoławcza:
18 000 pln
Austria. Ferdinand II (1619-1637). Dukat 1633, Graz NGC MS63 - PIĘKNY I RZADKI
Aw: Opancerzona i ukoronowana postać Ferdynanda II stojącego na wprost z berłem w prawej ręce, jabłkiem królewskim w lewej ręce i mieczem w pochwie na lewym biodrze. Napis w otoku: FERDINANDVS - II D - G R I S A G H B REXRw: Ukoronowany, dwugłowy Orzeł cesarski z wielopolową tarczą herbową. Napis w otoku: ARCH AV DVX BVR STRIÆ 16-33Rzadki dukat w wyśmienitym stanie zachowania. Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, doceniona zasłużenie najwyższą notą gradingową na świecie MS63.Friedberg 167; Hahn 84; Herinek 189
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Władysław IV Waza. Talar 1642 GG, Bydgoszcz NGC XF40 - ILUSTROWANY
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. Z szerokim naramiennikiem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POL − M D LIT RVS PR MARw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały G-G, pośrodku data 16-4Z. U dołu tarczy nad ogniwem łańcucha miniaturowe literki B-S W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REXBardzo rzadka odmiana bez znaku mincerskiego Haki na rewersie.&nbsp;Patyna, dobra prezencja.Ta sama moneta zilustrowana w internetowym katalogu Pana Jana Dostycha, wybitnego specjalisty od talarów koronnych.&nbsp;Davenport 4329; Tyszkiewicz 12; Dostych 42.1.01 (R6)
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Jan II Kazimierz. Szóstak (6 groszy) 1658, Kraków - TL-B pod herbami - PCGS MS62 (MAX) – RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IO CAS D G REX – POL ET SVRw.: Pod koroną trójpolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Napis otokowy rozdzielony u dołu literami T L B. W otoku: GROS ARGEN SEX – REGNI POLONIE i data 1658Najwyższa nota gradingowa na świecie i zarazem jedyny egzemplarz w nocie MS. Moneta bardzo rzadka, w tym stanie wręcz ekstremalnie rzadka. Sporadycznie notowana na aukcjach. Jeden z najrzadszych szóstaków Jana Kazimierza. Typ odmienny od innych bity tylko w 1658 roku, przypisywany mennicy krakowskiej. O rzadkości świadczy chociażby fakt, że H. Czapski znany ze swojej surowej oceny rzadkość, rzadkość prezentowanej monety oszacował na R4. Moneta w tym typie (tu bez kropek po TLB) w nieporównywalnie gorszym stanie na 13 aukcji WDA-MiM została sprzedana za 4800 złotych. Głębokie bicie, świetny detal, połysk menniczy, mennicza wada krążka.Kopicki 1615 (R5), H-Czapski 2126 (R4), Tyszkiewicz 15 mk
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Michał Korybut Wiśniowiecki. Dukat 1673, Gdańsk NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem.W otoku: MICHAEL DG REX - POL MDL R PRw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli owalną tarczę miejską, nad tarczą wieniec z małych rozet z gałązką, między łapami lwów inicjały D-L.W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1673Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowany dukat z pięknym blaskiem menniczym. Bardzo rzadka pozycja w takim stanie zachowania. Dość surowa ocena gradingowa.Polecamy do najlepszych zbiorów.Kopicki 7682; Friedberg 32; CNG 365.III; H-Cz. 2383; Kaleniecki s. 458; Tyszkiewicz 35; Parchimowicz 1576 b
Cena wywoławcza:
50 000 pln
II RP. 2 złote 1924 literka H, Birmingham NGC MS62 - RZADKOŚĆ
Jedna z najrzadszych monet obiegowych II RP.Tego typu moneta z oceną MS występuje niezwykle rzadko ze względu na płytkość bicia. Zbyt słaby nacisk stempla powodował, że monety, nawet mennicze, były mocno niedobite, co w dzisiejszych czasach powoduje, iż firmy gradingowe niechętnie dają notę MS.Wyśmienicie zachowany egzemplarz, delikatna patyna.Parchimowicz 109b
Cena wywoławcza:
7 000 pln