918

Polska XIX w./Rosja. Mikołaj I. 10 groszy 1837, 1838, 1840 MW, Warszawa, zestaw 4 monet

Cena wywoławcza::
50 pln
Cena końcowa:
135 pln
Przebicie:
170 %

Opis przedmiotu

Pozycje w różnych stanach zachowania.

Bitkin 1177,1180, 1182 /Plage 99, 102, 106

Stan zachowania: 3/4- (VF/F-)
Waga: Ag

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza, 4 dukaty Kraków 1611 (bite stemplem półportugała) - RZADKOŚĆ R7
Zygmunt III Waza, 4 dukaty Kraków 1611 (bite stemplem półportugała) - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie. Zbroja okrytaj płaszczem spiętym podłużną broszą na ramieniu. W otoku: SIGISMVNDVS III DG REX POL ET SVE Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Data 16 -11 po obu stronach korony. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. W otoku: MD LIT RVSIE PRV – MAS SAM LI XC (Magni Ducis Lituaniae, Russie, Prussie Samogitiae Livoniae wielki książę litewski, ruski, pruski mazowiecki, źmudzki, inflancki. HistoriaW latach 1609 -1612 mennica koronna w Krakowie rozpoczęła wprowadzanie do obiegu wielokrotności dukatów. W 1609 i 1610 roku bito dwudukaty, w 1611 czterodukaty, półportugały i portugały. Rok później wybito serię monet o wadze 3, 4, 5, i 10 dukatów, z umieszczonymi na monetach nominałami. Wybite w 1611 roku czterodukaty, bito tym samym stemplem co półportugały. Okazały się kłopotliwe w obrocie monetarnym. Z uwagi na zbyt jednoznaczne podobieństwo do półportugałów zostały stosunkowo szybko wycofane z obiegu, i dzisiaj należą do wyjątkowych rzadkości. Nie są notowane w żadnej polskiej publicznej kolekcji. Posiadają je jedynie zbiory Smitsonian Institution i Ermitażu. Spotykamy obecnie egzemplarze z grawerowaną cyfrą IV lub V. Nie zyskały także uznania 3 i 4 dukaty z umieszczonym nominałem. Sprawiło to, że do końca panowania Zygmunta zrezygnowano z bicia mniejszych niż półportugał wielokrotności dukatów.Niespotykany nominałNa egzemplarz o wadze 4 dukatów zwrócił uwagę Kazimierz Sobański i na podstawie egzemplarza z jego kolekcji nominał ten wymieniali Cz. Kamiński, J. Kurpiewski oraz E. Kopicki. Początkowo przypuszczano, że był to przypadkowy nominał, odbity na niedoważonym krążku. Jednak ujawnienie kilku egzemplarzy tej wagi i wybijane w 1612 roku czterodukatówki z nominałem IIII, pozwala uznać, iż było to celowe zamierzenie mennicy w Krakowie, mające nasycić rynek pieniężny różnymi nominałami monet złotych.Bardzo rzadka moneta i poszukiwana. W obiegu numizmatycznym znajduje się nie więcej niż cztery do pięciu egzemplarzy.Stopień rzadkościKopicki 1421 (R8); Friedberg 79; Kamiński, Kurpiewski 1718; K. Sobański, Kaleniecki s. 87;  Złoto Wazów 61 (R7)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy, Kraków NGC MS63 (MAX) - PIĘKNY
Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy, Kraków NGC MS63 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Głowa w lewo i napis: BOLEZLAVSRw.: Książę na koniu z tarcząPierwszego typu denar książęcy Bolesława Szczodrego z krakowskiej mennicy.Moneta datowana na lata emisji 1070-1076.Wariant z księciem trzymającym tarczę herbową.Pięknie zachowany egzemplarz ze szlachetną patyną.Moneta doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.Kopicki 25f (R3)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Księstwo Warszawskie. Dukat 1812, Warszawa, PCGS MS62 (MAX) – PIĘKNY
Księstwo Warszawskie. Dukat 1812, Warszawa, PCGS MS62 (MAX) – PIĘKNY
Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12. U dołu inicjały I-B (Jakub Benik, mincerz warszawski). W otoku: AUREUS NUMMUS DUCAT VARSOV W 1809 roku w Księstwie Warszawskiego, po burzliwych początkach nadszedł okres porządkowania spraw gospodarczych i polityki monetarnej. Już rok później w 1810 roku przystępuje do pracy mennica warszawska, która zaczyna bić monety miedziane, srebrne i złote. Monety złote wybijane były na stopę dukatów holenderskich, co umożliwiało płatności międzynarodowe a jednocześnie nawiązywało do tradycji Rzeczpospolitej i czerwonych złotych - dukatów królewskich. Dukat był najwyższym nominałem obowiązującym w Księstwie Warszawskim. Dukaty księstwa w pięknych stanach zachowania są bardzo rzadkie. Przez krótki okres istnienia Księstwa wyemitowano jedynie monety z datami 1812 i 1813. Piękna, mennicza moneta z połyskiem.Druga najwyższa nota gradingowa w PCGS, dla dukata Księstwa Warszawskiego z roku 1812. Kopicki 3703; Plage 117; Parchimowicz 1009a
Cena wywoławcza:
17 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1602, Kraków PCGS MS63 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1602, Kraków PCGS MS63 (MAX) - PIĘKNY
Popiersie króla w prawo, odwrócona cyfra daty. Błędna data na slabie.Pięknie zachowana moneta ze szlachetną patyną.Egzemplarz zasłużenie doceniony najwyższą notą gradingową na świecie w PCGS. Iger K.02.1.b (R1)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi.W otoku: SIGIS 3 D G REX POLO M D LITRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Po bokach korony nominał VI. U dołu w tarczy herb Lewart. Po bokach inicjały IF (podskarbiego koronnego Jana Firleja ) i znaki mincerskie, data 15 - 95. Napis w trzech wierszach: GROS ARGE / SEX D REGIS / POLONIÆMennica Wschowa została uruchomiona w 1588 roku jako filia mennicy poznańskiej, dzierżawionej przez T. Buscha. Dopiero po śmierci dzierżawcy w 1592 roku, aż do 1601 roku stała się pełnoprawną mennicą koronną wybijającą drobną monetę srebrną. Szóstak był najwyższym nominałem, który wyszedł spod stempli tej mennicy za panowania Zygmunta III Wazy. Dzisiaj to ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta, którą Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia na 80 marek w złocie. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów szóstaków i monet Zygmunta III Wazy.Wiekowa patyna, moneta w pełni czytelna, kilka rysek w polu. Znane około 10 sztuk na rynku aukcyjnym. Duża rzadkość do ozdoby zaawansowanych zbiorów.Kopicki (nowy) 885 (R7); H-Czapski 5035 (R5); Tyszkiewicz 80
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Wariant z herbem Łabędź i literą W po jego prawej stronie. W tytulaturze na awersie SIG III D - G R PO M D L.Poszukiwany przez kolekcjonerów trojak wileński.Bardzo ładnie wybity egzemplarz jak na ten typ monety. Dużo połysku menniczego.Iger V.01.5.c (R4)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia, kulki po bokach krzyża. Wyśmienicie zachowany egzemplarza z obustronnym blaskiem menniczy. Moneta godna polecenia, bardzo rzadka w tak wyszukanym stanie zachowania.Kopicki 7486 (R2); Shatalin/Grendel GD13-3 (R2); KOG 1613/1 (R3)
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Aw.: Tarcza z herbami Polski, Litwy i Rusi, WOLNI Z WOLNYMI, RÓWNI Z RÓWNYMIRw.: Wieniec złożony z liści dębu i zboża, opleciony cierniem, napis pośrodku: TRZECHSETNA ROCZNICA UNII POLSKI LITWY RUSI /  1569 - 11 SIERPNIA - 1869Rzadki medal w tak wyszukanym stanie zachowania.Na rancie sygnatura CUIVRE.Na aukcji posiadamy również wariat w srebrze. Warto pokusić się o zdobycie obydwu sztuk.H.-Czapski 8036 (R2) (srebro)
Cena wywoławcza:
700 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.