RZADSZY ROCZNIK

Polska XIX w./Rosja. Mikołaj I. 10 groszy 1830 KG, Warszawa PCGS AU - RZADSZY ROCZNIK

Cena wywoławcza::
150 pln
290 pln
93 %

Przyzwoicie zachowany egzemplarz jak na ten typ monety. Rzadszy rocznik.

Kopicki 2665 (R1); Plage 92; Berezowski 2 zł

Stan zachowania: PCGS AU

Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1546, Wilno PCGS AU58 (MAX)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz, PIĘKNY - RZADKOŚĆ R5
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Zygmunt III Waza. Trzykrucierzówka 1617, Kraków PCGS MS64 (MAX) - PIĘKNA
Cena wywoławcza:
600 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego :&nbsp;https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Cena wywoławcza:
250 pln
August III Sas. Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Cena wywoławcza:
600 pln
Wolne Miasto Kraków. 10 groszy 1835, Wiedeń - PIĘKNE
Cena wywoławcza:
600 pln
Cena wywoławcza:
2 000 pln