WYŚMIENITE

August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE

Cena wywoławcza::
3 000 pln
Cena końcowa:
3 100 pln
Przebicie:
3 %

Opis przedmiotu

Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i płaszczu. W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUM

Rw.: Herby polskie i saskie pod koroną, poniżej inicjały F.W.ô.F i nominał 1/3. W otoku: DUX SAX I C M A & W S R I ARCH & EL 1754

Piękny egzemplarz z obustronnym połyskiem menniczym i delikatną patyną dodającą uroku.

Moneta doceniona najwyższą nota gradingową w rankingu NGC.

Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania. 

Khant 555; Merseburger 1756

Stan zachowania: NGC MS63 (MAX)
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1546, Wilno PCGS AU58 (MAX)
Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1546, Wilno PCGS AU58 (MAX)
Drugi rocznik wileńskich groszy bitych na stopę litewską. Wariant z końcówkami napisów LIT/LITV.Jedyny egzemplarz ogradowany przez firmę PCGS.Starannie wybita moneta z połyskiem menniczym.Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Ivanauskas 6SA12-6; Kopicki 3293 (R3
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Popiersie króla bez obwódki, na rewersie herb Lewart w tarczy.Egzemplarz doceniony najwyższą notą w rankingu NGC.Moneta z blaskiem menniczym i złotawą patyną. Naturalnie wygięty krążek - moneta z walcarki.Kopicki 773 (R)
Cena wywoławcza:
400 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1656 IC-IT Kraków NGC AU55 (MAX) – ŁADNY
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1656 IC-IT Kraków NGC AU55 (MAX) – ŁADNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem zawiązanym na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM - DG REX P&amp;SRw.: Pod koroną pięciopolowy herb polsko-szwedzki. Nominał po bokach tarczy herbowej, poniżej litery I.C. W otoku: MONET ARGE REGNI PO 1656Odmiana orta krakowskiego ze szwedzkiej emisji. Głowa króla większa.Brak obwódek po obydwu stronach monety. Inicjały IC Jana Czamera pod tarczą herbową.Moneta doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.Menniczej świeżości moneta. Kolorowa patyna zachodząca od rantu. Dużo połysku.Kopicki 1742
Cena wywoławcza:
1 000 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego :&nbsp;https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały FS. W otoku: LXXX EX MARCA – 4 GR – PURA COL 1767Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej.Niezmiernie rzadka moneta w tak wyśmienitym stanie zachowania.Piękny blask menniczy, znakomicie zachowane detale, subtelna patyna.Polecamy do najlepszych zbiorów.Berezowski 203; Plage 276; Kopicki 2353 (podobny); Parchimowicz SAP 19.b
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Śląsk pod panowaniem habsburskim. Karol VI (1711-1740). Dukat 1740, Wrocław
Śląsk pod panowaniem habsburskim. Karol VI (1711-1740). Dukat 1740, Wrocław
Aw: Popiersie Karola VI w prawo, w otoku: CAROL VI D G R I S A - GE HI HU BO REXRw.: Dwugłowy orzeł cesarski pod koroną, w otoku: ARCHID AUST DUX BUR SILESIÆBardzo ładny egzemplarz z widocznym blaskiem menniczym. Lekko pofalowana powierzchnia.F.u.S. 928; Herinek 138; KM# 858
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Aw.: Tarcza z herbami Polski, Litwy i Rusi, WOLNI Z WOLNYMI, RÓWNI Z RÓWNYMIRw.: Wieniec złożony z liści dębu i zboża, opleciony cierniem, napis pośrodku: TRZECHSETNA ROCZNICA UNII POLSKI LITWY RUSI /&nbsp; 1569 - 11 SIERPNIA - 1869Rzadki medal w tak wyszukanym stanie zachowania.Na rancie sygnatura CUIVRE.Na aukcji posiadamy również wariat w srebrze. Warto pokusić się o zdobycie obydwu sztuk.H.-Czapski 8036 (R2) (srebro)
Cena wywoławcza:
700 pln
Rosja, Piotr I. Rubel 1720, Kadaszewskij Dwor - PIĘKNY
Rosja, Piotr I. Rubel 1720, Kadaszewskij Dwor - PIĘKNY
Aw.: Popiersie cara w prawo i napis wokółRw.: Dwugłowy orzeł i napis wokółNad głową cara miniaturowa korona. Wariant z&nbsp; popiersiem bez inicjałów.Pięknie zachowana moneta z delikatnym połyskiem menniczym i kolorową patyną dodającą uroku.&nbsp;Rzadka pozycja!Bitkin 432
Cena wywoławcza:
3 500 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.