RZADKOŚĆ

August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY

Cena wywoławcza::
20 000 pln
Cena końcowa:
42 000 pln
Przebicie:
110 %

Opis przedmiotu

Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT
Rw.:
Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A & W ELECT (herb Szczupak) 1702

Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie.

Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.

Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji.

Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?

Historia emisji

Genezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów.

Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej).

Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein.

Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.

Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego : https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835

Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 27,37 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Stefan Batory. Szeląg 1581, Gdańsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Stefan Batory. Szeląg 1581, Gdańsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Jedyny egzemplarz na świecie, który uzyskał notę MS.&nbsp;Delikatny połysk menniczy, wyraźne detale, patyna.&nbsp;Moneta trudna do zdobycia w tym stanie zachowania.Kopicki 7429 (R)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1592, Wilno NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1592, Wilno NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Na rewersie herb Chalecki, po jego bokach rozetki.Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w rankingu NGC. Obustronny blask menniczy. Niewielki minus za końcówkę blachy.Iger V.92.1.a
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Popiersie króla bez obwódki, na rewersie herb Lewart w tarczy.Egzemplarz doceniony najwyższą notą w rankingu NGC.Moneta z blaskiem menniczym i złotawą patyną. Naturalnie wygięty krążek - moneta z walcarki.Kopicki 773 (R)
Cena wywoławcza:
400 pln
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i płaszczu. W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUMRw.: Herby polskie i saskie pod koroną, poniżej inicjały F.W.ô.F i nominał 1/3. W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W S R I ARCH &amp; EL 1754Piękny egzemplarz z obustronnym połyskiem menniczym i delikatną patyną dodającą uroku.Moneta doceniona najwyższą nota gradingową w rankingu NGC.Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.&nbsp;Khant 555; Merseburger 1756
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Stanisław August Poniatowski. 2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) – PIĘKNE
Stanisław August Poniatowski. 2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) – PIĘKNE
Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną z herbem Ciołek w centralnej części. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL MDLRw.: 2 GR/ CLX EX/MARCA/ PURA/COL/1766/F.SWariant z ośmioma listkami z lewej strony tarczy herbowej na awersie. Kropka po COL.Wyśmienity egzemplarz. Blask menniczy, subtelna patyna. Świetna jakość bicia.Egzemplarz godny polecenia, zasłużenie doceniony drugą najwyższa notą w rankingu NGC.&nbsp;Kopicki 2320; Plage 242; Parchimowicz (SAP) 16.a - podobne
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Wolne Miasto Kraków. 10 groszy 1835, Wiedeń - PIĘKNE
Wolne Miasto Kraków. 10 groszy 1835, Wiedeń - PIĘKNE
Aw.: Herb Krakowa u góry napis: WOLNE MIASTO KRAKOWRw.: W wieńcu: 10 / GROSZY / 1835Kolorowa patyna, połysk. Moneta o znakomitej prezencji.Bitkin 2; Plage 295; Kopicki 7858 (R1)
Cena wywoławcza:
600 pln
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Ekstremalnie rzadka moneta wybita STEMPLEM LUSTRZANYM.Pierwszy rocznik 1/4 kopiejki wybity w zaledwie 2000 sztukowym nakładzie. Katalog Bitkin określa rzadkość tej monety na R2. Dotychczas moneta notowana zaledwie kilkanaście razy na aukcjach, w Polsce po raz pierwszy w handlu w tak dobrym stanie zachowania.Egzemplarz doceniony najwyższa notą w rankingu NGC.Pozycja godna uwagi - polecamy!Bitkin 277 (R2); Petrov 5 rub.; Ilyin 3 rub.
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.