PIĘKNY

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1622, Bydgoszcz PCGS MS62 (2MAX) - PIĘKNY

Cena wywoławcza::
800 pln
Cena końcowa:
1 400 pln
Przebicie:
75 %

Opis przedmiotu

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.

Ort zaliczony do dość rzadkiej odmiany, w której fałdy szarfy przedstawione są za pomocą punktowych zdobień.

Rękawica w kółeczka. Krzyż w koronie króla posiada tylko jedno ramię (!).

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

Stan zachowania: PCGS MS62 (2MAX)
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Księstwo Warszawskie. Dukat 1812, Warszawa, PCGS MS62 (MAX) – PIĘKNY
Księstwo Warszawskie. Dukat 1812, Warszawa, PCGS MS62 (MAX) – PIĘKNY
Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12. U dołu inicjały I-B (Jakub Benik, mincerz warszawski). W otoku: AUREUS NUMMUS DUCAT VARSOV W 1809 roku w Księstwie Warszawskiego, po burzliwych początkach nadszedł okres porządkowania spraw gospodarczych i polityki monetarnej. Już rok później w 1810 roku przystępuje do pracy mennica warszawska, która zaczyna bić monety miedziane, srebrne i złote. Monety złote wybijane były na stopę dukatów holenderskich, co umożliwiało płatności międzynarodowe a jednocześnie nawiązywało do tradycji Rzeczpospolitej i czerwonych złotych - dukatów królewskich. Dukat był najwyższym nominałem obowiązującym w Księstwie Warszawskim. Dukaty księstwa w pięknych stanach zachowania są bardzo rzadkie. Przez krótki okres istnienia Księstwa wyemitowano jedynie monety z datami 1812 i 1813. Piękna, mennicza moneta z połyskiem.Druga najwyższa nota gradingowa w PCGS, dla dukata Księstwa Warszawskiego z roku 1812. Kopicki 3703; Plage 117; Parchimowicz 1009a
Cena wywoławcza:
17 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Wariant z herbem Łabędź i literą W po jego prawej stronie.&nbsp;W tytulaturze na awersie SIG III D - G R PO M D L.Poszukiwany przez kolekcjonerów trojak wileński.Bardzo ładnie wybity egzemplarz jak na ten typ monety. Dużo połysku menniczego.Iger V.01.5.c (R4)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Zygmunt III Waza. Dukat 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Dukat 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu. W otoku: SIGIS •3• D • G•REX• POL•M•D•L•R•P•Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską ozdobioną liściastymi gałązkami skierowanymi ku górze. W środku na łodydze trzy trójlistne kwiaty (krzyżyki). Nad znakiem menniczym łapa niedźwiedzia kropka. W otoku: MONE• AVREA• CIVI• GEDANENSIS 16I2Portret z tego typu popiersiem, znanym również z emisji ortów,  po raz pierwszy został użytym w roku 1610. Do tej pory skatalogowano dziesięć wariantów stemplowych różniących się od siebie ułożeniem liści kwiatu nad herbem Gdańska i łapą niedźwiedzia z kropką lub bez kropki.Odmiana z gałązką z 3 kwiatami nad tarczą i kropką nad łapą niedźwiedzia. Na awersie kropka między literami D G i tytulatura zakończona literami RP. Moneta z blaskiem menniczym. Minimalnie pofalowana powierzchnia.Na naszej aukcji dukat z dokładnie tej samej pary stempli (Aukcja 2, lot 76, stan 3+, 2011 r.) został sprzedany za 35,650 zł Kopicki7527 (R3); Friedberg10; CNG. 183.IIIb; Kaleniecki180 (podobny); Złoto Wazów, tom 1 - 108 (R5)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego :&nbsp;https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Gdańsk NGC AU55 - RZADKOŚĆ R5-R6
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Gdańsk NGC AU55 - RZADKOŚĆ R5-R6
Aw.: Popiersie króla w koronie i w pancerzu, z wyłożonym wysokim kołnierzem ozdobionym koronkami, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PRRw.: Dwa lwy z pojedynczymi ogonami podtrzymują tarczę miejską, data 1649 w owalnym kartuszu, po bokach inicjały G-R. Nad tarczą wieniec z wielolistną gałązką. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSISWariant z siedmiolistną gałązką w wieńcu na rewersie. Na awersie tytulatura zakończona kropką. Wariant ten znajduję się m.in. w zbiorze Muzeum Narodowego w Warszawie.Menniczej świeżości moneta ze szlachetną, wiekową patyną.Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 7641 (R2); Tyszkiewicz 7; Davenport 4358; CNG 300la; Talary Jana Kazimierza G.37. (R5-R6)
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały FS. W otoku: LXXX EX MARCA – 4 GR – PURA COL 1767Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej.Niezmiernie rzadka moneta w tak wyśmienitym stanie zachowania.Piękny blask menniczy, znakomicie zachowane detale, subtelna patyna.Polecamy do najlepszych zbiorów.Berezowski 203; Plage 276; Kopicki 2353 (podobny); Parchimowicz SAP 19.b
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Stanisław August Poniatowski. 2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) – PIĘKNE
Stanisław August Poniatowski. 2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) – PIĘKNE
Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną z herbem Ciołek w centralnej części. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL MDLRw.: 2 GR/ CLX EX/MARCA/ PURA/COL/1766/F.SWariant z ośmioma listkami z lewej strony tarczy herbowej na awersie. Kropka po COL.Wyśmienity egzemplarz. Blask menniczy, subtelna patyna. Świetna jakość bicia.Egzemplarz godny polecenia, zasłużenie doceniony drugą najwyższa notą w rankingu NGC.&nbsp;Kopicki 2320; Plage 242; Parchimowicz (SAP) 16.a - podobne
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Królestwo Polskie/Rosja. Mikołaj l. 5 złotych 1830 FH, Warszawa - PIĘKNE
Królestwo Polskie/Rosja. Mikołaj l. 5 złotych 1830 FH, Warszawa - PIĘKNE
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1830, u dołu inicjały F-H. 5 ZŁOTYCH POLSKICH. W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KROL POLSKI PANUIĄCYRw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815Wariant z literami FH pod łapami Orła niespotykany na rynku w tym stanie zachowania.Kolorowa patyna, pięknie zachowane szczegóły. Bitkin 986; Plage 38 (R); Berezowski 7.50 zł
Cena wywoławcza:
3 500 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.