ŁADNY

Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1653, MW połączone, Wschowa - ŁADNY

Cena wywoławcza::
1 800 pln
Cena końcowa:
3 000 pln
Przebicie:
67 %

Opis przedmiotu

Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu i w zbroi. W otoku: IOAN CASIMIR - DG REX PO & S

Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. W otoku: MONET ARGEN - REGNI PO 1653

Wariant z połączonymi literami MW na rewersie.

Moneta ze starej kolekcji. Piękna, wiekowa patyna

Kopicki 1720.a.b (R1)

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 5,53 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Wariant z literą K dzielącą datę na rewersie.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w PCGS. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.Iger K.06.1.b (R2)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Trzykrucierzówka 1617, Kraków PCGS MS64 (MAX) - PIĘKNA
Zygmunt III Waza. Trzykrucierzówka 1617, Kraków PCGS MS64 (MAX) - PIĘKNA
Wariant z herbem Sas na rewersie.Wyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym.Egzemplarz doceniony najwyższą gradingową w PCGS. Rzadkie w tak wyszukanym stanie zachowania.Kopicki 890 (R1)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1622, Bydgoszcz PCGS MS62 (2MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1622, Bydgoszcz PCGS MS62 (2MAX) - PIĘKNY
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Ort zaliczony do dość rzadkiej odmiany, w której fałdy szarfy przedstawione są za pomocą punktowych zdobień. Rękawica w kółeczka. Krzyż w koronie króla posiada tylko jedno ramię (!). Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Cena wywoławcza:
800 pln
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Gdańsk NGC AU55 - RZADKOŚĆ R5-R6
Jan II Kazimierz. Talar 1649, Gdańsk NGC AU55 - RZADKOŚĆ R5-R6
Aw.: Popiersie króla w koronie i w pancerzu, z wyłożonym wysokim kołnierzem ozdobionym koronkami, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PRRw.: Dwa lwy z pojedynczymi ogonami podtrzymują tarczę miejską, data 1649 w owalnym kartuszu, po bokach inicjały G-R. Nad tarczą wieniec z wielolistną gałązką. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSISWariant z siedmiolistną gałązką w wieńcu na rewersie. Na awersie tytulatura zakończona kropką. Wariant ten znajduję się m.in. w zbiorze Muzeum Narodowego w Warszawie.Menniczej świeżości moneta ze szlachetną, wiekową patyną.Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.Kopicki 7641 (R2); Tyszkiewicz 7; Davenport 4358; CNG 300la; Talary Jana Kazimierza G.37. (R5-R6)
Cena wywoławcza:
7 000 pln
August II Mocny. 1/12 talara ( dwugrosz) 1703 ILH, Drezno NGC MS64 (MAX) - WYŚMIENITE
August II Mocny. 1/12 talara ( dwugrosz) 1703 ILH, Drezno NGC MS64 (MAX) - WYŚMIENITE
Wyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym.&nbsp;Zasłużona najwyższa nota w rankingu NGC.Kahnt 176; Kopicki 10719
Cena wywoławcza:
250 pln
Śląsk pod panowaniem habsburskim. Karol VI (1711-1740). Dukat 1740, Wrocław
Śląsk pod panowaniem habsburskim. Karol VI (1711-1740). Dukat 1740, Wrocław
Aw: Popiersie Karola VI w prawo, w otoku: CAROL VI D G R I S A - GE HI HU BO REXRw.: Dwugłowy orzeł cesarski pod koroną, w otoku: ARCHID AUST DUX BUR SILESIÆBardzo ładny egzemplarz z widocznym blaskiem menniczym. Lekko pofalowana powierzchnia.F.u.S. 928; Herinek 138; KM# 858
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Jan Chrystian i Jerzy Rudolf (1602-1621). Dukat 1610, Złoty Stok - PIĘKNY
Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Jan Chrystian i Jerzy Rudolf (1602-1621). Dukat 1610, Złoty Stok - PIĘKNY
Aw.: Popiersie księcia w prawo, w zbroi, z płaszczem spiętym broszą na ramieniu i szarfą dowódcy. Napis w połowie przerywają dwie tarcze z orłem śląskim i szachownicą legnicką. W otoku: MO AVREA D G - IOHAN CHR ETRw.: Popiersie księcia w lewo, w zbroi z płaszczem spiętym broszą na ramieniu i szarfą dowódcy. Napis w połowie przerywają dwie tarcze z orłem śląskim i szachownicą legnicką. Po bokach data 16-10. W otoku: GEOR RVD FR D - SL LIG ET BREGMennicę w Złotym Stoku została założona w roku 1507 roku przez książąt Albrechta i Karola będących wnukami króla Czech Jerzego z Podiebradów. Po śmierci księcia Joachima Fryderyka władzę w księstwie objęła żona Anna, matka dwóch nieletnich synów Jan Chrystiania i Jerzego Rudolfa. Po jej śmierci w 1605 roku mennica w Złotym Stoku wybiła monety okolicznościowe. Kiedy obaj książęta zastali pełnoletni podzieli księstwo miedzy siebie. Jan Chrystian otrzymał księstwo brzeskie wraz za ze Złotym Stokiem, a Jerzy Rudolf księstwo legnickie. Mennica w Złotym Stoku biła ich wspólne srebrne i złote monety od 1602 do 1621 roku. Na monetach tych bracia występują razem i tytułują się książętami legnicko-brzeskimi.Blask menniczy. Piękny, czerwony kontrast podkreślający szczegóły. Lekko pofalowana powierzchnia - naturalna cecha charakterystyczna dla tego typu monet w etapie bicia. Kopicki 5135 (R4); Friedberg 3166; F.u.S. 1469
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.