324

Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1622, Kraków

Cena wywoławcza::
50 pln
Cena końcowa:
80 pln
Przebicie:
60 %

Opis przedmiotu

Wariant z zapisem REGN na rewersie.

Patyna.

Iger K.22.1.a

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 1,84 g Ag

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz- ŁADNY - RZADKOŚĆ R5
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz- ŁADNY - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS.III.D.G.REX.POLO&M.D.LIT.RVS.PRVS.MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28. W otoku: SAM.LIV.NEC.NO.SVE GOT.VAD.Q.HRI.REXStarannie wybita sztuka w ciemnej patynie. Ślady dawnego przetarcia tła. Szlachetna patyna. Bardzo dobra ogólna prezencja.Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.3.23A (R5)
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Wariant z literą K dzielącą datę na rewersie.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w PCGS. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.Iger K.06.1.b (R2)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Niezmiennie rzadki denar krakowski. Dotarliśmy jedynie do kilku notowań na współczesnym rynku aukcyjnym. Moneta z najwyższą notą w rankingu NGC.Polecamy do najlepszych kolekcji.H-Czapski 7484 (R6); Kopicki 564 (R8); Tyszkiewicz nie notuje!
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1622, Bydgoszcz PCGS MS62 (2MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1622, Bydgoszcz PCGS MS62 (2MAX) - PIĘKNY
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Ort zaliczony do dość rzadkiej odmiany, w której fałdy szarfy przedstawione są za pomocą punktowych zdobień. Rękawica w kółeczka. Krzyż w koronie króla posiada tylko jedno ramię (!). Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Cena wywoławcza:
800 pln
Jan II Kazimierz. Grosz 1652, Wilno PCGS MS63 (MAX)– WYŚMIENITY
Jan II Kazimierz. Grosz 1652, Wilno PCGS MS63 (MAX)– WYŚMIENITY
Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Rzadki grosz wileński z herbem Gozdawa pod Pogonią.Moneta świetnie zachowana, z pełnym lustrem menniczym.Okazowy egzemplarz do ozdoby najlepszych kolekcji.Kopicki 3609 (R2); Ivanauskas 4JK5-4 (RR)
Cena wywoławcza:
1 200 pln
Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Jan Chrystian i Jerzy Rudolf (1602-1621). Dukat 1610, Złoty Stok - PIĘKNY
Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Jan Chrystian i Jerzy Rudolf (1602-1621). Dukat 1610, Złoty Stok - PIĘKNY
Aw.: Popiersie księcia w prawo, w zbroi, z płaszczem spiętym broszą na ramieniu i szarfą dowódcy. Napis w połowie przerywają dwie tarcze z orłem śląskim i szachownicą legnicką. W otoku: MO AVREA D G - IOHAN CHR ETRw.: Popiersie księcia w lewo, w zbroi z płaszczem spiętym broszą na ramieniu i szarfą dowódcy. Napis w połowie przerywają dwie tarcze z orłem śląskim i szachownicą legnicką. Po bokach data 16-10. W otoku: GEOR RVD FR D - SL LIG ET BREGMennicę w Złotym Stoku została założona w roku 1507 roku przez książąt Albrechta i Karola będących wnukami króla Czech Jerzego z Podiebradów. Po śmierci księcia Joachima Fryderyka władzę w księstwie objęła żona Anna, matka dwóch nieletnich synów Jan Chrystiania i Jerzego Rudolfa. Po jej śmierci w 1605 roku mennica w Złotym Stoku wybiła monety okolicznościowe. Kiedy obaj książęta zastali pełnoletni podzieli księstwo miedzy siebie. Jan Chrystian otrzymał księstwo brzeskie wraz za ze Złotym Stokiem, a Jerzy Rudolf księstwo legnickie. Mennica w Złotym Stoku biła ich wspólne srebrne i złote monety od 1602 do 1621 roku. Na monetach tych bracia występują razem i tytułują się książętami legnicko-brzeskimi.Blask menniczy. Piękny, czerwony kontrast podkreślający szczegóły. Lekko pofalowana powierzchnia - naturalna cecha charakterystyczna dla tego typu monet w etapie bicia. Kopicki 5135 (R4); Friedberg 3166; F.u.S. 1469
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Brąz - PIĘKNY
Aw.: Tarcza z herbami Polski, Litwy i Rusi, WOLNI Z WOLNYMI, RÓWNI Z RÓWNYMIRw.: Wieniec złożony z liści dębu i zboża, opleciony cierniem, napis pośrodku: TRZECHSETNA ROCZNICA UNII POLSKI LITWY RUSI /  1569 - 11 SIERPNIA - 1869Rzadki medal w tak wyszukanym stanie zachowania.Na rancie sygnatura CUIVRE.Na aukcji posiadamy również wariat w srebrze. Warto pokusić się o zdobycie obydwu sztuk.H.-Czapski 8036 (R2) (srebro)
Cena wywoławcza:
700 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.