163

Zygmunt I Stary. Grosz 1534, Toruń

Cena wywoławcza::
70 pln
Cena końcowa:
350 pln
Przebicie:
400 %

Opis przedmiotu

Końcówki napisów PRVSSIE / PRVSSIE.

Ładny egzemplarz w jednolitej, ciemnej patynie.

Kopicki 3090; Dut. 105

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 2,04 g Ag

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1602, Kraków PCGS MS63 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1602, Kraków PCGS MS63 (MAX) - PIĘKNY
Popiersie króla w prawo, odwrócona cyfra daty. Błędna data na slabie.Pięknie zachowana moneta ze szlachetną patyną.Egzemplarz zasłużenie doceniony najwyższą notą gradingową na świecie w PCGS. Iger K.02.1.b (R1)
Cena wywoławcza:
700 pln
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi.W otoku: SIGIS 3 D G REX POLO M D LITRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Po bokach korony nominał VI. U dołu w tarczy herb Lewart. Po bokach inicjały IF (podskarbiego koronnego Jana Firleja ) i znaki mincerskie, data 15 - 95. Napis w trzech wierszach: GROS ARGE / SEX D REGIS / POLONIÆMennica Wschowa została uruchomiona w 1588 roku jako filia mennicy poznańskiej, dzierżawionej przez T. Buscha. Dopiero po śmierci dzierżawcy w 1592 roku, aż do 1601 roku stała się pełnoprawną mennicą koronną wybijającą drobną monetę srebrną. Szóstak był najwyższym nominałem, który wyszedł spod stempli tej mennicy za panowania Zygmunta III Wazy. Dzisiaj to ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta, którą Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia na 80 marek w złocie. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów szóstaków i monet Zygmunta III Wazy.Wiekowa patyna, moneta w pełni czytelna, kilka rysek w polu. Znane około 10 sztuk na rynku aukcyjnym. Duża rzadkość do ozdoby zaawansowanych zbiorów.Kopicki (nowy) 885 (R7); H-Czapski 5035 (R5); Tyszkiewicz 80
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1606, Kraków PCGS MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Wariant z literą K dzielącą datę na rewersie.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w PCGS. Rzadki numizmat w tym stanie zachowania.Iger K.06.1.b (R2)
Cena wywoławcza:
700 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Stanisław August Poniatowski. Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITA
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały FS. W otoku: LXXX EX MARCA – 4 GR – PURA COL 1767Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej.Niezmiernie rzadka moneta w tak wyśmienitym stanie zachowania.Piękny blask menniczy, znakomicie zachowane detale, subtelna patyna.Polecamy do najlepszych zbiorów.Berezowski 203; Plage 276; Kopicki 2353 (podobny); Parchimowicz SAP 19.b
Cena wywoławcza:
4 000 pln
Śląsk pod panowaniem pruskim. Fryderyk II (1740-1786). Dukat 1744, Wrocław - RZADKI i ŁADNY
Śląsk pod panowaniem pruskim. Fryderyk II (1740-1786). Dukat 1744, Wrocław - RZADKI i ŁADNY
Aw.: Popiersie władcy w prawo i napis wokoło: FRIDERICVS D G REX BORVSSORVMRw.: Tarcza herbowa z Orłem pod koroną, po bokach data 1743, napis wokoło: M B S R I A C ET - PR EL S SIL DTrudno doszukać się tego wariantu monet na współczesnym rynku aukcyjnym.Bardzo rzadka moneta, zwłaszcza w tym stanie zachowania.Ciekawostka - przebita z roku 1743.Polecamy do najlepszych kolekcji monet śląskich.F.u.S. 946; Olding 394 var.; Friedberg 2368; Schrötter 49
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Srebro - PIĘKNY i RZADKI
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Srebro - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Tarcza z herbami Polski, Litwy i Rusi, WOLNI Z WOLNYMI, RÓWNI Z RÓWNYMIRw.: Wieniec złożony z liści dębu i zboża, opleciony cierniem, napis pośrodku: TRZECHSETNA ROCZNICA UNII POLSKI LITWY RUSI /  1569 - 11 SIERPNIA - 1869Bardzo rzadki wariant w srebrze. Na rancie: ARGENT. Zaledwie kilka notowań na współczesnym rynku aukcyjnym.Drobne ryski w polu, lekkie obicia rantu, ale medal w pięknym stanie zachowania.Na aukcji posiadamy również wariat w brązie. Warto pokusić się o zdobycie obydwu sztuk.H.-Czapski 8036 (R2) (srebro)
Cena wywoławcza:
3 500 pln
Rosja, Paweł I. 2 kopiejki 1800 KM, Nowodieł (novodel) NGC MS63 BN (MAX) - PIĘKNE
Rosja, Paweł I. 2 kopiejki 1800 KM, Nowodieł (novodel) NGC MS63 BN (MAX) - PIĘKNE
Najwyższa nota gradingowa na świeciePięknie zachowana moneta. Rzadka.Bitkin H. 145 (R2) NOVODEL
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.