24

Władysław Herman (1081-1102). Denar, Kraków

Cena wywoławcza::
250 pln
420 pln
68 %

Aw.: Głowa w lewo i napis w otoku

Rw.: Budowla z trzema wieżami w obwódce i napis w otoku

Odmiana z mniejszym popiersiem władcy z najeżonymi włosami.

Na szczycie każdej z wież krzyże.

Kopicki 32 (R1)

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 0,80 g Ag

Stanisław August Poniatowski. Talar 1793 Targowica, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNY
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Stefan Batory. Szeląg 1581, Gdańsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Jedyny egzemplarz na świecie, który uzyskał notę MS. Delikatny połysk menniczy, wyraźne detale, patyna. Moneta trudna do zdobycia w tym stanie zachowania.Kopicki 7429 (R)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1600, Bydgoszcz PCGS MS62 (MAX)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz, PIĘKNY - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGISIIIDGREXPOLO&MDLITRVSS PRVSMASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28. W otoku: SAMLIVNECNOSVE - GOTVADQHRIREXOdmiana z herbem Półkozic na rewersie Starannie wybity talar bydgoski z kolorową patyną dodającą uroku. Moneta o pięknej prezencji, godna polecenia.Bardzo rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.2.05A (R5)
Cena wywoławcza:
10 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1653, MW połączone, Wschowa - ŁADNY
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu i w zbroi. W otoku: IOAN CASIMIR - DG REX PO & SRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. W otoku: MONET ARGEN - REGNI PO 1653Wariant z połączonymi literami MW na rewersie. Moneta ze starej kolekcji. Piękna, wiekowa patynaKopicki 1720.a.b (R1)
Cena wywoławcza:
1 800 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A & W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego : https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
August III Sas. Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Cena wywoławcza:
600 pln
Rosja, Piotr I. Rubel 1721 K, Kadaszewski Monetnyj Dwor - PIĘKNY
Aw.: Popiersie cara w prawo i napis wokółRw.: Dwugłowy orzeł i napis wokółWariant z literą K na płaszczu cara.Kolorowa patyna. Dobra jakość bicia. Moneta o świetnej prezencji. Egzemplarz godny polecenia.Bitkin 452 (..., R)
Cena wywoławcza:
3 500 pln