Władysław Herman (1081-1102). Denar, Kraków

Cena wywoławcza::
250 pln
Cena końcowa:
390 pln
Przebicie:
56 %

Opis przedmiotu

Aw.: Głowa w lewo i napis w otoku

Rw.: Budowla z trzema wieżami w obwódce i napis w otoku

Odmiana z mniejszym popiersiem władcy i nieforemnym krzyżem powyżej.

Na szczycie każdej z wież krzyże.

Ciemna patyna.

Kopicki 32 (R1)

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 0,62 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Stanisław August Poniatowski. Talar 1793 Targowica, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNY
Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI /CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI Rw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE. W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793. Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUS Po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych.Odmiana talara targowickiego z gwiazdą pięcioramienną. W wieńcu 31 żołędzi.Wyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym i subtelną kolorową patyną dodającą uroku. Jeden z najpiękniejszych egzemplarzy talara targowickiego, z jakim mieliśmy do czynienia. Polecamy do najlepszych kolekcji. Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Czapski 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30; Parchimowicz (Poniatowski) 36.a
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1600, Bydgoszcz PCGS MS62 (MAX)
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1600, Bydgoszcz PCGS MS62 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Odmiana trojaka bydgoskiego, gdzie na rewersie pełna data rozdzielona herbem Lewart. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.Iger B.00.1.a (R1)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Niezmiennie rzadki denar krakowski. Dotarliśmy jedynie do kilku notowań na współczesnym rynku aukcyjnym. Moneta z najwyższą notą w rankingu NGC.Polecamy do najlepszych kolekcji.H-Czapski 7484 (R6); Kopicki 564 (R8); Tyszkiewicz nie notuje!
Cena wywoławcza:
1 000 pln
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i płaszczu. W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUMRw.: Herby polskie i saskie pod koroną, poniżej inicjały F.W.ô.F i nominał 1/3. W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W S R I ARCH &amp; EL 1754Piękny egzemplarz z obustronnym połyskiem menniczym i delikatną patyną dodającą uroku.Moneta doceniona najwyższą nota gradingową w rankingu NGC.Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.&nbsp;Khant 555; Merseburger 1756
Cena wywoławcza:
3 000 pln
August III Sas. Szóstak 1754, Lipsk NGC MS62 (MAX) – PIĘKNY
August III Sas. Szóstak 1754, Lipsk NGC MS62 (MAX) – PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku, opasana liśćmi palmy. Pod tarczą nominał VI, po bokach inicjały E-C.Znacznie rzadszy wariant z wąskim popiersiem króla.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, rzadka w tym stanie zachowania.Kahnt 693b
Cena wywoławcza:
800 pln
August III Sas. Szeląg w złocie 1753, Gdańsk, ex. Virgil Brand Collection - RZADKOŚĆ
August III Sas. Szeląg w złocie 1753, Gdańsk, ex. Virgil Brand Collection - RZADKOŚĆ
Aw.: Pod królewską koroną monogram A3R. Po bokach data 17-53.Rw.: Mały herb miasta Gdańska (dwa krzyże zwieńczone koroną). Po bokach godła inicjały W-R (Wilhelm Raths). Od góry pod trzema rozetami trzywierszowy napis: SOLID / CIVITAT/ GEDANW czasach Augusta III Sasa, rozwinęło się kolekcjonowanie monet. Było ono bardzo popularne także pośród patrycjatu bogatych miast. Tylko w Gdańsku, w II połowie XVIII wieku, miało miejsce co najmniej 30 aukcji monet i innych numizmatów. Mennica miejska w Gdańsku na zlecenie kolekcjonerów odbijała stemplami monet obiegowych także monety "kolekcjonerskie" w czystym srebrze, złocie także jako klipy. Był to na tyle powszechny proceder, że doczekał się listu wydanego w 1760 roku przez króla Augusta III zabraniającego mincerzom takich praktyk. List ten nie odniósł znaczącego skutku, jako że po 1760 nadal takie monety w Gdańsku odbijano.Szelągi miejskie odbite w złocie znamy z lat 1753-1754, 1757 i 1761 roku. Rocznik 1753, występuje w dwóch odmianach: z inicjałami WR i z dwiema rozetami. Był w zaginionym zbiorze malborskim, notował go także katalog M. Frankiewicza. Złoty egzemplarz szeląga znajduje się tylko w kolekcji E. Hutten Czapskiego.&nbsp;Tylko kilkakrotnie szeląg w złocie wystąpił na aukcjach. Bardzo rzadka i ładna odbitka szeląga w złocie.&nbsp;Moneta z kolekcji Virgil Brand Collection (Part 1, Sothebys, 1 July 1982), lot 266Wspaniale zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym. Moneta będzie ozdobą każdej kolekcji - polecamy!Kopicki 7713 (R5); Friedberg (-); Kamiński, Kurpiewski 914 (R7); CNG 400Ia; H-Czapski 2851 (R3); Kaleniecki str. 51
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Śląsk pod panowaniem pruskim. Fryderyk II (1740-1786). Dukat 1744, Wrocław - RZADKI i ŁADNY
Śląsk pod panowaniem pruskim. Fryderyk II (1740-1786). Dukat 1744, Wrocław - RZADKI i ŁADNY
Aw.: Popiersie władcy w prawo i napis wokoło: FRIDERICVS D G REX BORVSSORVMRw.: Tarcza herbowa z Orłem pod koroną, po bokach data 1743, napis wokoło: M B S R I A C ET - PR EL S SIL DTrudno doszukać się tego wariantu monet na współczesnym rynku aukcyjnym.Bardzo rzadka moneta, zwłaszcza w tym stanie zachowania.Ciekawostka - przebita z roku 1743.Polecamy do najlepszych kolekcji monet śląskich.F.u.S. 946; Olding 394 var.; Friedberg 2368; Schrötter 49
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.