Władysław I Herman (1081-1102). Denar, Kraków - druga emisja

Cena wywoławcza::
200 pln
Cena końcowa:
480 pln
Przebicie:
140 %

Opis przedmiotu

Aw.: Głowa w lewo i napis w otoku.

Rw.: Budowla z trzema wieżami i napis w otoku.

Odmiana z mniejszym popiersiem władcy, z najeżonymi włosami.

Na rewersie na szczycie każdej z wież krzyż.

Kolorowa patyna, rewers wybity niecentrycznie.

Kopicki 32 (R1)

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 0,56 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Stanisław August Poniatowski. Talar 1793 Targowica, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNY
Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI /CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI Rw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE. W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793. Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUS Po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych.Odmiana talara targowickiego z gwiazdą pięcioramienną. W wieńcu 31 żołędzi.Wyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym i subtelną kolorową patyną dodającą uroku. Jeden z najpiękniejszych egzemplarzy talara targowickiego, z jakim mieliśmy do czynienia. Polecamy do najlepszych kolekcji. Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Czapski 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30; Parchimowicz (Poniatowski) 36.a
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1629, Bydgoszcz NGC AU58 - BARDZO ŁADNY - RZADKOŚĆ R7
Zygmunt III Waza. Talar 1629, Bydgoszcz NGC AU58 - BARDZO ŁADNY - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M - D LIT RVS PRVS MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXCiekawy talar z „grubą kryzą” na awersie. Rzadsza odmiana rewersu bez kropki na końcu napisu otokowego.Dotarliśmy do zaledwie trzech zaledwie notowań na współczesnym rynku aukcyjnym.Bardzo ładny, menniczej świeżości talar bydgoski Zygmunta III Wazy. Dobrze zachowane szczegóły półpostaci króla i tarczy herbowej.Davenport 4315; Dostych 29.10.07A (R7)
Cena wywoławcza:
9 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1589, Ryga NGC MS65 (MAX) - RZADKI
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1589, Ryga NGC MS65 (MAX) - RZADKI
Rzadki wariant z lilijkami po bokach nominału na rewersie.Blask menniczy na całej powierzchni monety, doskonałe detale.Egzemplarz zasłużenie doceniony najwyższą notą gradingową na świecie.Iger R.89.3.b (R)
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1653, MW połączone, Wschowa - ŁADNY
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1653, MW połączone, Wschowa - ŁADNY
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu i w zbroi. W otoku: IOAN CASIMIR - DG REX PO &amp; SRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. W otoku: MONET ARGEN - REGNI PO 1653Wariant z połączonymi literami MW na rewersie. Moneta ze starej kolekcji. Piękna, wiekowa patynaKopicki 1720.a.b (R1)
Cena wywoławcza:
1 800 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego :&nbsp;https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
August III Sas. 1/3 Talara (1/2 Guldena) 1754, Drezno NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITE
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i płaszczu. W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUMRw.: Herby polskie i saskie pod koroną, poniżej inicjały F.W.ô.F i nominał 1/3. W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W S R I ARCH &amp; EL 1754Piękny egzemplarz z obustronnym połyskiem menniczym i delikatną patyną dodającą uroku.Moneta doceniona najwyższą nota gradingową w rankingu NGC.Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania.&nbsp;Khant 555; Merseburger 1756
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Stanisław August Poniatowski. 3 dukaty 1794, Warszawa - RZADKIE
Stanisław August Poniatowski. 3 dukaty 1794, Warszawa - RZADKIE
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną w wieńcu laurowym dwie tarcze herbowe, u dołu herb Ciołek Poniatowskich. W splocie wieńca nominał 3 zamknięty w obwódce. W otoku: AUREUS – 1794 – POLONIÆ Trzydukatówki i półtoradukaty wybito w 1794 roku. Są to najbardziej okazałe polskie monety złote XVIII wieku. Wybijano je ze złota o nieco niższej niż dukatowa próbie, ale o większej wadze. Miały posłużyć do sfinansowania dozbrojenia polskiej armii. Monety te są poszukiwane przez kolekcjonerów z uwagi na swoją urodę i wysoki nominał. Czapski nadawał im rzadkość R, a Kopicki R3. Znajdowały się w większości najlepszych kolekcji monet polskich; były między innymi w zbiorach Potockiego, Sobańskiego, Chełmińskiego i Frankiewicza. Poszukiwana i bardzo rzadka moneta.Menniczej świeżości egzemplarz z wyraźnym połyskiem. Kopicki 2541; Friedberg 98; Plage 459; H-Cz. 3364; Kaleniecki s. 561; Parchimowicz 1245; Berezowski 100; Tyszkiewicz 40
Cena wywoławcza:
30 000 pln
August III Sas. Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
August III Sas. Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUMRw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych owalna tarcza polsko-saska. Pod tarczą nominał 18, u dołu inicjały E-C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754Popiersie z szeroką koroną króla i broszą złożoną z trzech pereł. Najwyższa nota w gradingu NGC – MS 65. Egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i wyraźnymi detalami. Rzadka moneta w takim stanie zachowania.Kahnt 687d; Merseburger 1781; Gumowski 2158; Kopicki 2111
Cena wywoławcza:
600 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.