Władysław I Herman (1081-1102). Denar, Kraków - druga emisja

Cena wywoławcza::
150 pln
Cena końcowa:
600 pln
Przebicie:
300 %

Opis przedmiotu

Aw.: Głowa w lewo i napis w otoku

Rw.: Budowla z trzema wieżami i napis w otoku

Odmiana z mniejszym popiersiem władcy, głowa z najeżonymi włosami.

Na rewersie na szczycie każdej z wież krzyż.

Miejscowe niedobicie, patyna.

Kopicki 32 (R1)

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 0,50 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza, 4 dukaty Kraków 1611 (bite stemplem półportugała) - RZADKOŚĆ R7
Zygmunt III Waza, 4 dukaty Kraków 1611 (bite stemplem półportugała) - RZADKOŚĆ R7
Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie. Zbroja okrytaj płaszczem spiętym podłużną broszą na ramieniu. W otoku: SIGISMVNDVS III DG REX POL ET SVE Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Data 16 -11 po obu stronach korony. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. W otoku: MD LIT RVSIE PRV – MAS SAM LI XC (Magni Ducis Lituaniae, Russie, Prussie Samogitiae Livoniae wielki książę litewski, ruski, pruski mazowiecki, źmudzki, inflancki. HistoriaW latach 1609 -1612 mennica koronna w Krakowie rozpoczęła wprowadzanie do obiegu wielokrotności dukatów. W 1609 i 1610 roku bito dwudukaty, w 1611 czterodukaty, półportugały i portugały. Rok później wybito serię monet o wadze 3, 4, 5, i 10 dukatów, z umieszczonymi na monetach nominałami. Wybite w 1611 roku czterodukaty, bito tym samym stemplem co półportugały. Okazały się kłopotliwe w obrocie monetarnym. Z uwagi na zbyt jednoznaczne podobieństwo do półportugałów zostały stosunkowo szybko wycofane z obiegu, i dzisiaj należą do wyjątkowych rzadkości. Nie są notowane w żadnej polskiej publicznej kolekcji. Posiadają je jedynie zbiory Smitsonian Institution i Ermitażu. Spotykamy obecnie egzemplarze z grawerowaną cyfrą IV lub V. Nie zyskały także uznania 3 i 4 dukaty z umieszczonym nominałem. Sprawiło to, że do końca panowania Zygmunta zrezygnowano z bicia mniejszych niż półportugał wielokrotności dukatów.Niespotykany nominałNa egzemplarz o wadze 4 dukatów zwrócił uwagę Kazimierz Sobański i na podstawie egzemplarza z jego kolekcji nominał ten wymieniali Cz. Kamiński, J. Kurpiewski oraz E. Kopicki. Początkowo przypuszczano, że był to przypadkowy nominał, odbity na niedoważonym krążku. Jednak ujawnienie kilku egzemplarzy tej wagi i wybijane w 1612 roku czterodukatówki z nominałem IIII, pozwala uznać, iż było to celowe zamierzenie mennicy w Krakowie, mające nasycić rynek pieniężny różnymi nominałami monet złotych.Bardzo rzadka moneta i poszukiwana. W obiegu numizmatycznym znajduje się nie więcej niż cztery do pięciu egzemplarzy.Stopień rzadkościKopicki 1421 (R8); Friedberg 79; Kamiński, Kurpiewski 1718; K. Sobański, Kaleniecki s. 87;&nbsp; Złoto Wazów 61 (R7)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Stefan Batory. Trojak (3 grosze) 1585, Ryga PCGS MS64 (MAX) - WYŚMIENITY
Stefan Batory. Trojak (3 grosze) 1585, Ryga PCGS MS64 (MAX) - WYŚMIENITY
Wariant z dużą głową króla. Na rewersie lilijki przy nominale.Starannie wyselekcjonowany egzemplarz pod względem stanu zachowania.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym.Iger R.85.1.a (R1)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz- ŁADNY - RZADKOŚĆ R5
Zygmunt III Waza. Talar 1628, Bydgoszcz- ŁADNY - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS.III.D.G.REX.POLO&amp;M.D.LIT.RVS.PRVS.MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28. W otoku: SAM.LIV.NEC.NO.SVE GOT.VAD.Q.HRI.REXStarannie wybita sztuka w ciemnej patynie. Ślady dawnego przetarcia tła. Szlachetna patyna. Bardzo dobra ogólna prezencja.Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.3.23A (R5)
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1592, Wilno NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1592, Wilno NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Na rewersie herb Chalecki, po jego bokach rozetki.Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową w rankingu NGC. Obustronny blask menniczy. Niewielki minus za końcówkę blachy.Iger V.92.1.a
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia, kulki po bokach krzyża.&nbsp;Wyśmienicie zachowany egzemplarza z obustronnym blaskiem menniczy.&nbsp;Moneta godna polecenia, bardzo rzadka w tak wyszukanym stanie zachowania.Kopicki 7486 (R2); Shatalin/Grendel GD13-3 (R2); KOG 1613/1 (R3)
Cena wywoławcza:
3 000 pln
August II Mocny. Medal pośmiertny 1733 - EKSTREMALNIE RZADKI ex. Potocki
August II Mocny. Medal pośmiertny 1733 - EKSTREMALNIE RZADKI ex. Potocki
Aw.: Popiersie króla w prawo na postumencie. Inicjały medaliera na odcięcu rękawa (H.P. G.). Podwójny napis otokowy: D G FRIDERICVS AVGVSTVS MAGNVS REX POL &amp;EL SAX / MIRACVLVM SECVLI PATER PATRIAE OPTIMVS PRINCEPS, napis w odcinku: DOLOR CALENDI FEBRVARII VARSIVIAE INTER VIVOS ESSE DESIIT i zaszyfrowana data 1733&nbsp;Rw.: Na postumencie, pod koroną medalionem z popiersiem&nbsp; Augusta III Sasa, po prawo stojący Geniusz, poCONSENESCAT MECVM, w odcinku OPTIMO PRINCIPI PATRI SMedal pośmiertny zaprojektowany przez&nbsp; Grosskurt’a.Niezmiernie rzadka pozycja. Dotarliśmy jedynie do kilku notowań na współczesnym rynku aukcyjnym.Medal ze znakomitą proweniencja z legendarnej kolekcji Potockich. Na awersie, w polu, po lewej stronie znak własnościowy - herb Pilawa.Drobne skaleczenia w polu, szczegóły reliefu pięknie zachowane.H-Czapski 2682 (R2); Raczyński 358; Merseburger 1565
Cena wywoławcza:
12 000 pln
Powstanie Styczniowe. Medal 1863 Uwłaszczenie Włościan, srebro - UNIKAT
Powstanie Styczniowe. Medal 1863 Uwłaszczenie Włościan, srebro - UNIKAT
Aw.: Dziewięciowierszowy napis. NA / PAMIĄTKĘ / UWŁASZCZENIA / PRZEZ/ RZĄD NARODOWY / POLSKI / 1865. r. W otoku: ZE SREBER PODOLSKICH ZŁOŻONYCH NA SPRAWĘ NARODOWĄRw.: Ukoronowana tarcza herbowa. W otoku: WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆMedal wybity na pamiątkę uwłaszczenia chłopów przez Rząd Narodowy Polski w 1863 roku.UNIKAT. Jedyny znany nam egzemplarz bez zapisu daty 22 stycznia na awersie, a z rokiem 1863. Dodatkowo zamiast gwiazdki pod napisami w otoku jest rozetka.&nbsp;Nie udało nam się dotrzeć do notowań tego wariantu.&nbsp;Do medalu oryginalne pudełko z przełomu XIX wieku.&nbsp;Niespotykany stan zachowania, kolorowa patyna, lustro mennicze na całej powierzchni.H-Czapski 8033 (R3) - podobny
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Ekstremalnie rzadka moneta wybita STEMPLEM LUSTRZANYM.Pierwszy rocznik 1/4 kopiejki wybity w zaledwie 2000 sztukowym nakładzie. Katalog Bitkin określa rzadkość tej monety na R2. Dotychczas moneta notowana zaledwie kilkanaście razy na aukcjach, w Polsce po raz pierwszy w handlu w tak dobrym stanie zachowania.Egzemplarz doceniony najwyższa notą w rankingu NGC.Pozycja godna uwagi - polecamy!Bitkin 277 (R2); Petrov 5 rub.; Ilyin 3 rub.
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.