RZADKOŚĆ R4

Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar królewski (1076-1079), Kraków - ŁADNY - RZADKOŚĆ R4

Cena wywoławcza::
1 200 pln
Cena końcowa:
3 250 pln
Przebicie:
171 %

Opis przedmiotu

Aw.: Popiersie króla w lewo, w koronie z mieczem w dłoni

Rw.: Budowla z trzema kopulastymi wieżami

Rzadziej spotykany typ denarów Bolesława Śmiałego (Szczodrego), bity w latach 1076-1079. 

Odmiana literą „Z” i krzyżykiem za głową króla.

Kolorowa patyna. Punktowy, rdzawy nalot.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz.

Kopicki 27 (R4)

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 0,59 g Ag
Opłata aukcyjna 20.00 %
Kontakt podczas licytacji

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów <br> telefonów do licytacji "na żywo" lub pomocy w czasie aukcji:

Stopnie przebicia
Cena Przebicie
1
10
200
20
500
50
1 000
100
2 000
200
5 000
500
10 000
1 000
50 000
2 000
100 000
10 000
+

Rekomendowane przedmioty

Stanisław August Poniatowski. Talar 1793 Targowica, Warszawa NGC MS62 - PIĘKNY
Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI /CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI Rw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE. W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793. Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUS Po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych.Odmiana talara targowickiego z gwiazdą pięcioramienną. W wieńcu 31 żołędzi.Wyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym i subtelną kolorową patyną dodającą uroku. Jeden z najpiękniejszych egzemplarzy talara targowickiego, z jakim mieliśmy do czynienia. Polecamy do najlepszych kolekcji. Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Czapski 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30; Parchimowicz (Poniatowski) 36.a
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Stefan Batory. Szeląg 1581, Gdańsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Stefan Batory. Szeląg 1581, Gdańsk NGC MS65 (MAX) - PIĘKNY
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Jedyny egzemplarz na świecie, który uzyskał notę MS.&nbsp;Delikatny połysk menniczy, wyraźne detale, patyna.&nbsp;Moneta trudna do zdobycia w tym stanie zachowania.Kopicki 7429 (R)
Cena wywoławcza:
600 pln
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Denar 1619, Kraków NGC MS61 (MAX) - RZADKOŚĆ R8
Niezmiennie rzadki denar krakowski. Dotarliśmy jedynie do kilku notowań na współczesnym rynku aukcyjnym. Moneta z najwyższą notą w rankingu NGC.Polecamy do najlepszych kolekcji.H-Czapski 7484 (R6); Kopicki 564 (R8); Tyszkiewicz nie notuje!
Cena wywoławcza:
1 000 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Grosz 1604, Kraków NGC MS64 (MAX) - PIĘKNY
Popiersie króla bez obwódki, na rewersie herb Lewart w tarczy.Egzemplarz doceniony najwyższą notą w rankingu NGC.Moneta z blaskiem menniczym i złotawą patyną. Naturalnie wygięty krążek - moneta z walcarki.Kopicki 773 (R)
Cena wywoławcza:
400 pln
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
August II Mocny. Talar koronny 1702, Lipsk - PORTRETOWY
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POLON M DUX LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z herbami Polski i Litwy. Na środku niej mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. Wokół wijąca się wstęga z zawieszonym na pierścieniu Orderem Słonia. Po bokach dwa ukoronowane monogramy AS oraz cztery rzymskie dwójki z ozdobnikami. Na dole inicjały EP-H (Ernest Piotr Hecht, mincmistrz w mennicy w Lipsku). W otoku: DUX SAX I C M A &amp; W ELECT (herb Szczupak) 1702Jedyny talar polsko saski Augusta II Mocnego w typie PORTRETOWYM z herbem „szczupak” na rewersie. Moneta niezmiernie rzadko oferowana w sprzedaży aukcyjnej. Jeden z najładniejszych egzemplarzy jakie pojawiły się w sprzedaży.Szlachetna patyna, dużo połysku w tle. Moneta godna polecenia do zaawansowanych kolekcji. Kopicki 2017; Davenport 1614; H-Czapski. 2623; Chełmiński 1132; Frankiewicz 790; Karolkiewicz 2379; Parchimowicz 1406; Tyszkiewicz 35?Historia emisjiGenezy emisji owych talarów, jak wskazuje literatura, należy szukać w potrzebie zapłaty żołdu oficerom wojska koronnego. Talary te stanowią przykład talarów bankowych bitych na stopę burgundzką czyli tzw. patagonów. Emisja z roku 1702 przyniosła, trzy typy talarów. Na dwóch z nich widnieje (na rewersie) krzyż św. Andrzeja (jako ciekawostkę poza-numizmatyczną aby go zobrazować wskażę, że ta odmiana krzyża znajduje się m.in. na…znaku drogowym G-3 umieszczanym przed przejazdami kolejowymi) z którego zwisa wyobrażenie duńskiego Orderu Słonia (Król był kawalerem tego insygnium), awers zaś zdobi popiersie królewskie w prawo w otoczeniu napisu AUGUSTUS. II. D.G. REX. POLON. M. DUX. LIT. (do napisu tego jeszcze wrócimy niżej). Trzecia odmiana talara 1702 r. przedstawia na awersie, w miejscu popiersia królewskiego, krzyż składający się z inicjałów „A II”, w środku którego przedstawiono krzyż łaciński w promieniach, wysadzany brylantami. Z tą odmianą – przedstawiającą wyobrażenie duńskiego, drugiego co do „ważności” odznaczenia – orderu Daneborga – wiążą się jakby nie patrzeć tragiczne losy królewskiego Kanclerza – hrabiego Wolfa Dietricha von Beichlingen, który będąc odpowiedzialnym za emisję monety za umieszczenie odznaczenia, którego kawalerem nie był August, trafił na sześć lat do saskiego więzienia – twierdzy Königstein. Do sygnalizowanego wyżej napisu otokowego. Stanowi on przykład posługiwania się przez Augusta II jak i przez Jego syna Augusta III (pisałem o tym już w końcówce ubiegłego roku) nie dającym się przetłumaczyć na język polski słowem „Poloniarum”. Należy w tym miejscu przywołać stanowisko prof. Paszkiewicza według, którego jest to nieprzetłumaczalna „kalka” tytułu…doży weneckiego – Dux Venetiarum obrazująca celowe nawiązania ideologii sarmackiego państwa polsko-litewskiego do Wenecji.Pełny opis oraz dyskusja dostępna w artykule Pana Krystiana Browarnego :&nbsp;https://www.facebook.com/PNumizmatyczny/posts/405417318261835
Cena wywoławcza:
20 000 pln
August II Mocny. 1/12 talara ( dwugrosz) 1703 ILH, Drezno NGC MS64 (MAX) - WYŚMIENITE
August II Mocny. 1/12 talara ( dwugrosz) 1703 ILH, Drezno NGC MS64 (MAX) - WYŚMIENITE
Wyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym.&nbsp;Zasłużona najwyższa nota w rankingu NGC.Kahnt 176; Kopicki 10719
Cena wywoławcza:
250 pln
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Srebro - PIĘKNY i RZADKI
Medal 300-lecie Unii Lubelskiej 1869, Srebro - PIĘKNY i RZADKI
Aw.: Tarcza z herbami Polski, Litwy i Rusi, WOLNI Z WOLNYMI, RÓWNI Z RÓWNYMIRw.: Wieniec złożony z liści dębu i zboża, opleciony cierniem, napis pośrodku: TRZECHSETNA ROCZNICA UNII POLSKI LITWY RUSI /&nbsp; 1569 - 11 SIERPNIA - 1869Bardzo rzadki wariant w srebrze. Na rancie: ARGENT. Zaledwie kilka notowań na współczesnym rynku aukcyjnym.Drobne ryski w polu, lekkie obicia rantu, ale medal w pięknym stanie zachowania.Na aukcji posiadamy również wariat w brązie. Warto pokusić się o zdobycie obydwu sztuk.H.-Czapski 8036 (R2) (srebro)
Cena wywoławcza:
3 500 pln
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Ekstremalnie rzadka moneta wybita STEMPLEM LUSTRZANYM.Pierwszy rocznik 1/4 kopiejki wybity w zaledwie 2000 sztukowym nakładzie. Katalog Bitkin określa rzadkość tej monety na R2. Dotychczas moneta notowana zaledwie kilkanaście razy na aukcjach, w Polsce po raz pierwszy w handlu w tak dobrym stanie zachowania.Egzemplarz doceniony najwyższa notą w rankingu NGC.Pozycja godna uwagi - polecamy!Bitkin 277 (R2); Petrov 5 rub.; Ilyin 3 rub.
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.