1
PIĘKNY

Bolesław II Śmiały (1058-1080). Denar książęcy, Kraków NGC MS63 (MAX) - PIĘKNY

Cena wywoławcza::
1 500 pln
Cena końcowa:
2 700 pln
Przebicie:
80 %

Opis przedmiotu


Aw.: Głowa w lewo i napis: BOLEZLAVS

Rw.: Książę na koniu z tarczą

Pierwszego typu denar książęcy Bolesława Szczodrego z krakowskiej mennicy.

Moneta datowana na lata emisji 1070-1076.Wariant z księciem trzymającym tarczę herbową.

Pięknie zachowany egzemplarz ze szlachetną patyną.

Moneta doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.

Kopicki 25f (R3)

Stan zachowania: NGC MS63 (MAX)

Rekomendowane przedmioty

Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8
Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINLRw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów. Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)
Cena wywoławcza:
190 000 pln
Władysław II Wygnaniec. (1138-1146). Denar NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Władysław II Wygnaniec. (1138-1146). Denar NGC MS63 (MAX) - WYŚMIENITY
Aw.: Rycerz z mieczem nad jeńcemRw.: Orzeł chwytający zającaWyśmienicie zachowana moneta z blaskiem menniczym i szlachetną patyną.Moneta doceniona najwyższą notą w rankingu NGC.Kopicki 53 (R2)
Cena wywoławcza:
1 800 pln
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Zygmunt III Waza. Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa - RZADKOŚĆ
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi.W otoku: SIGIS 3 D G REX POLO M D LITRw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Po bokach korony nominał VI. U dołu w tarczy herb Lewart. Po bokach inicjały IF (podskarbiego koronnego Jana Firleja ) i znaki mincerskie, data 15 - 95. Napis w trzech wierszach: GROS ARGE / SEX D REGIS / POLONIÆMennica Wschowa została uruchomiona w 1588 roku jako filia mennicy poznańskiej, dzierżawionej przez T. Buscha. Dopiero po śmierci dzierżawcy w 1592 roku, aż do 1601 roku stała się pełnoprawną mennicą koronną wybijającą drobną monetę srebrną. Szóstak był najwyższym nominałem, który wyszedł spod stempli tej mennicy za panowania Zygmunta III Wazy. Dzisiaj to ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta, którą Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia na 80 marek w złocie. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów szóstaków i monet Zygmunta III Wazy.Wiekowa patyna, moneta w pełni czytelna, kilka rysek w polu. Znane około 10 sztuk na rynku aukcyjnym. Duża rzadkość do ozdoby zaawansowanych zbiorów.Kopicki (nowy) 885 (R7); H-Czapski 5035 (R5); Tyszkiewicz 80
Cena wywoławcza:
15 000 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1601, Wilno - RZADKOŚĆ R4
Wariant z herbem Łabędź i literą W po jego prawej stronie. W tytulaturze na awersie SIG III D - G R PO M D L.Poszukiwany przez kolekcjonerów trojak wileński.Bardzo ładnie wybity egzemplarz jak na ten typ monety. Dużo połysku menniczego.Iger V.01.5.c (R4)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Zygmunt III Waza. Dukat 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Zygmunt III Waza. Dukat 1612, Gdańsk - WYŚMIENITY
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu. W otoku: SIGIS •3• D • G•REX• POL•M•D•L•R•P•Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską ozdobioną liściastymi gałązkami skierowanymi ku górze. W środku na łodydze trzy trójlistne kwiaty (krzyżyki). Nad znakiem menniczym łapa niedźwiedzia kropka. W otoku: MONE• AVREA• CIVI• GEDANENSIS 16I2Portret z tego typu popiersiem, znanym również z emisji ortów,  po raz pierwszy został użytym w roku 1610. Do tej pory skatalogowano dziesięć wariantów stemplowych różniących się od siebie ułożeniem liści kwiatu nad herbem Gdańska i łapą niedźwiedzia z kropką lub bez kropki.Odmiana z gałązką z 3 kwiatami nad tarczą i kropką nad łapą niedźwiedzia. Na awersie kropka między literami D G i tytulatura zakończona literami RP. Moneta z blaskiem menniczym. Minimalnie pofalowana powierzchnia.Na naszej aukcji dukat z dokładnie tej samej pary stempli (Aukcja 2, lot 76, stan 3+, 2011 r.) został sprzedany za 35,650 zł Kopicki7527 (R3); Friedberg10; CNG. 183.IIIb; Kaleniecki180 (podobny); Złoto Wazów, tom 1 - 108 (R5)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Stanisław August Poniatowski. 3 dukaty 1794, Warszawa - RZADKIE
Stanisław August Poniatowski. 3 dukaty 1794, Warszawa - RZADKIE
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną w wieńcu laurowym dwie tarcze herbowe, u dołu herb Ciołek Poniatowskich. W splocie wieńca nominał 3 zamknięty w obwódce. W otoku: AUREUS – 1794 – POLONIÆ Trzydukatówki i półtoradukaty wybito w 1794 roku. Są to najbardziej okazałe polskie monety złote XVIII wieku. Wybijano je ze złota o nieco niższej niż dukatowa próbie, ale o większej wadze. Miały posłużyć do sfinansowania dozbrojenia polskiej armii. Monety te są poszukiwane przez kolekcjonerów z uwagi na swoją urodę i wysoki nominał. Czapski nadawał im rzadkość R, a Kopicki R3. Znajdowały się w większości najlepszych kolekcji monet polskich; były między innymi w zbiorach Potockiego, Sobańskiego, Chełmińskiego i Frankiewicza. Poszukiwana i bardzo rzadka moneta.Menniczej świeżości egzemplarz z wyraźnym połyskiem. Kopicki 2541; Friedberg 98; Plage 459; H-Cz. 3364; Kaleniecki s. 561; Parchimowicz 1245; Berezowski 100; Tyszkiewicz 40
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - PIĘKNY
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK - PIĘKNY
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w kryzie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M DL R PRRw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1609Bardzo rzadki i poszukiwany rocznik.Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia.Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, końcówka blachy. Duża rzadkość, zwłaszcza w tym stanie zachowania.Kopicki 7482 (R3); Shatalin/Grendel GD09-1 (R4); KOG 1609/1 (R4)
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Mikołaj II. 1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC PF66 BN (MAX) - RZADKOŚĆ – STEMPEL LUSTRZANY
Ekstremalnie rzadka moneta wybita STEMPLEM LUSTRZANYM.Pierwszy rocznik 1/4 kopiejki wybity w zaledwie 2000 sztukowym nakładzie. Katalog Bitkin określa rzadkość tej monety na R2. Dotychczas moneta notowana zaledwie kilkanaście razy na aukcjach, w Polsce po raz pierwszy w handlu w tak dobrym stanie zachowania.Egzemplarz doceniony najwyższa notą w rankingu NGC.Pozycja godna uwagi - polecamy!Bitkin 277 (R2); Petrov 5 rub.; Ilyin 3 rub.
Cena wywoławcza:
7 000 pln
Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.