Jan III Sobieski. Medal koronacyjny wagi 15 dukatów 1676, Gdańsk, złoto

Aukcja 10 ( 22 Października 2016 )

150 000 PLN
Cena końcowa: 230 000 PLN
Przebicie: + 53 %

Aw.: Popiersia pary królewskiej zwrócone w prawo. Król w wieńcu laurowym. Na ramieniu sygnatura I.H
Rw.: Palma z koroną królewską na tle Krakowa. Na pniu palmy imiona JOANNES REX MARIA REGINA.
W otoku: CRESCANT CUM PALMIS NOMINA (niech rosną z palmami imiona).
U dołu w kartuszu: CORONATI / 2 FEB 1676 (koronowany 2 lutego 1676 r.)

Medal wybity z okazji koronacji królewskiej Jana III Sobieskiego w 1676 roku. Znane są odbicia w złocie i srebrze. Stemple zostały wykonane w Gdańsku przez Jana Höhna. Jednak sam medal został odbity w mennicy w Krakowie. Jest to jeden z najpiękniejszych medali związanych z panowaniem Jana III Sobieskiego. Bardzo rzadko spotykane na medalach wyobrażenie panoramy miasta Krakowa. Ikonografia medalu odwołuje się do znanej grafiki Alciatiusa „Palma Virtus”. Drzewo palmowe wytrzymuje wszelkie napory wichrów, co świadczyć ma o trwałości i sile władzy królewskiej. Wzorce czerpano z myśli greckich filozofów Arystotelesa i Plutarcha, którzy twierdzili, że nawet przeciążona owocami palma nie łamie się. Było to nawiązanie do aktualnej sytuacji w Królestwie, które pod władzą silnego wodza odbudowuje się i trwać będzie niczym palma. Medal w złocie, po raz pierwszy pojawił się w zbiorze Zygmunta Chełmińskiego. Po wojnie był czterokrotnie notowany na aukcjach. Egzemplarz o wadze 13 dukatów był wystawiony na Aukcji 5 Antykwariatu Numizmatycznego Niemczyk (lot 181). Podobny egzemplarz o wadze 13 dukatów jest też w kolekcji Emeryka Hutten Czapskiego w Krakowie. Na rynku numizmatycznym znajdują się trzy a najwyżej cztery złote egzemplarze o różnej wadze. Ekstremalnie rzadki medal, w tak pięknym stanie zachowania niedostępny na rynku. Najładniejszy znany egzemplarz.

Wyśmienicie zachowana moneta. Imponująca jakość detali. Delikatna czerwona patyna.

Raczyński 207; Stahr (20097); H-Czapski 5941; Chełmiński 971 (sprzedany za 400 marek w złocie)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 51,68 g Au
Średnica: 47 mm

Aukcja 10
22, Października 2016
Hotel Westin